لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۳۲

پنجمين تساوی يک بر يک «استقلال – پرسپوليس»


در هفته بيست و ششم ليگ برتر فوتبال ايران، جام خليج فارس، تيم های استقلال و پرسپوليس برای پنجمين بار به تساوی يک بر يک رسيدند تا استقلال در يک قدمی پيروزی همچنان ناکام اما همچنان کمترين فاصله را با قهرمانی داشته باشد.

شهرآورد ۶۶ در حضور انبوه ۸۰ هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه آزادی در آخرين جمعه بهمن ماه و نخستين حضور نلو وينگادای پرتغالی در رهبری تيم پرسپوليس، تنها پس از گل تماشايی مجتبی جباری شکل مهيج وديدنی به خود گرفت.

نيمه نخست مسابقه بدون هيچ لحظه قابل اعتنايی بدون گل به پايان رسيد. برای وحيد طالب لو در دروازه استقلال و عليرضا حقيقی در دروازه پرسپوليس لحظه خطرناکی هرگز نبود.

کار داوری که بازی را بيشتر در ميانه ميدان تعقيب می کرد در دو اخطار به حقيقی و رحمان رضايی از پرسپوليس خلاصه شد. محسن ترکی به عنوان نخستين داور ايرانی پس از سالها بازی شهرآورد، سعی داشت با دوندگی و نزديک به صحنه بودن لحظه ای بازی از دستش خارج نشود.

يک گل بالاتر از اندازه بازی

نيمه دوم بازی با تعويض کاپيتان باقری و چند دقيقه بعد (دقيقه ۵۷) گل تماشايی جباری، بازی شکل بهتری بخود گرفت. با پاس برهانی از چپ و شليک زمينی جباری، بازيکن تکنيکی آبی پوشان، توپ پس از برخورد با ديرک عمودی به درون دروازه پيچيد.

اين گل به بازی شکلی تماشايی تری داد و با حرکت رو به جلو از سوی پرسپوليسی ها همراه شد. در پی تغيير آهنگ مثبت پرسپوليس، دو موقعيت خوب برای پرسپوليس به وجود آمد که يک بار پاس عالی و عمقی علی کريمی در موقعيتی استثنايی واحدی نيکبخت را در مقابل طالب لو قرار داد که مهاجم تيم پرسپوليس در برابر تيم سالهای دور خود عملکردی در حد صفر داشت. نيکبخت همه ناکامی ها را در دقيقه ۸۵ با يک ضربه سر خواست جبران کند که دستان طالب لو و ضربه ناقص مهاجم پرسپوليس، توپ از مهلکه استقلال دور شد.

در حالت تهاجمی پرسپوليس، ضدحمله های استقلال چندبار تا آستانه گلزنی پيش رفت که در دو بار آن ضربه سياوش اکبرپور در موقعيتی خوب از کنار دروازه گذشت.

در دقيقه ۳+۹۰ با ضربه سر علی کريمی و هند پنالتی علی عليزاده تازه وارد، مازيار زارع نتيجه را يک بر يک کرد و پرتماشاگر ترين پيکار فصل يک بر يک شد.

تا هنگامی که مسابقه بدون گل بود، دو تيم برنامه کارشان بيشتر به نخوردن گل و جست و جوی لحظه ها برای زدن ضربه خلاصه شده بود.

تنها لحظه نفسگير از شروع بازی، در آخرين دقيقه نيمه نخست بود که لو دادن توپ به مجتبی جباری در جناح چپ پرسپوليس و ارسال او به روی دروازه با دخالت مدافع تيم سرخپوشان در آستانه گل شدن بود که سپهر حيدری آن را از دهانه دروازه به بيرون بازفرستاد.

تيم استقلال: وحيد طالب لو، پيروز قربانی (کاپيتان)، پژمان منتظری، بيژن کوشکی، خسرو حيدری، مهدی اميرآبادی، حسين کاظمی، مجتبی جباری ( از دقيقه ۸۳ يدالله اکبری)، فابيو جان واريو( از دقيقه ۶۶ فرهاد مجيدی)، آرش برهانی و سياوش اکبرپور ( از دقيقه ۸۹ علی عليزاده سرمربی: امير قلعه نويی

تيم پرسپوليس:عليرضا حقيقی، مجتبی شيری، سپهر حيدری، رحمان رضايی ( از دقيقه ۷۱ هادی نوروزی)، عليرضا محمد، کريم باقری (کاپيتان) (از دقيقه ۵۴ محمد منصوری)، مازيار زارع، پژمان نوری، ايوان پتروويچ ( از دقيقه ۸۲ علی عسگر)، علی کريمی و عليرضا نيکبخت واحدی. سرمربی: نلو وينگادا

پيکار ۶۶ پرحاشيه بود

شهرآورد شصت و ششم استقلال و پرسپوليس بر پايه گزارشهای تهران مثل هميشه پرحاشيه بود. ۷۵ هزار بليت برای ورزشگاه آزادی فروخته شد که در فاصله دو ساعت و نيم تا شروع مسابقه اعلام شد که کليه بليتها فروخته شده است و ديگر کسی به ورزشگاه نرود.

برای برقراری آرامش در ورزشگاه، محمد سالارکيا، معاون دادستان تهران اعلام کرد که سه بازپرس برای برخورد سريع با متخلفان با هماهنگی کامل با ماموران نيروی انتظامی در ورزشگاه حضور خواهند داشت. سالارکيا ياد آور شد که برای تماشاگران زير ۱۸ سال پرونده به دادسرای اطفال و نوجوانان ارجاع خواهد شد.

برای پوشش خبری اين مسابقه چند خبرنگار خارجی نيز در ورزشگاه آزادی حضور يافتند که پيش از شروع بازی با پرتاب اشيايی از سوی تماشاگران سر دو نفر از آنان شکست.

خبرگزاری فارس علاوه بر ارسال اين خبر همچنين گزارش داد « نيروی انتظامی برای برقراری نظم و جلوگيری از تنش بين هوداران دو تيم قسمتی از سکوهای بين هوداران را خالی گذاشته بود که ناگهان با باز شدن درهای طبقه دوم شماری از هواداران استقلال به سمت اين سکوهای خالی هجوم بردند و همين مسئله باعث شد تا ماموران نيروی انتظامی بلافاصله با اين هواداران برخورد کنند. هواداران دوتيم در اين جريان به سوی هم اشيايی را پرتاب کردند.»

در بخش ديگری از این گزارش آمده است: در پی درگيری های لفظی، هواداران دو تيم نارنجک های دست ساز پرتاب کردند که اين موضوع دخالت ماموران نيروی انتظامی را در پی داشت. ماموران با حضور در بين هواداران چند نفر را دستگير کردند. از ساعت ۸:۳۰ برای تماشاگرانی که به ورزشگاه آمده بودند از بلندگو موسيقی انقلابی و حماسی پخش می شد.

به گزارش ايسنا با وجود کنترل های محسوس و نامحسوس نيروهای انتظامی، بازار سياه بليت فروشی اين بار نيز در کنار ورزشگاه آزادی برپا شده بود.

پس از درگيری در مسابقه زمستان ۱۴ سال پيش که با داور ايرانی بازی به جنجال کشيده شد و نيمه تمام ماند، برای نخستين بار قضاوت به داوران ايرانی سپرده و برای قضاوت آنان پاداشی ويژه پيش بينی شد. در اين مسابقه علاوه بر داور، دستيارانش و داور چهارم، برای کمک داوران بازی نيز يک دستيار ذخيره منظور شد.
XS
SM
MD
LG