لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۴

پیروزی پرسپولیس و استقلال در آستانه «شهرآورد»


در هفته بيست و پنجم ليگ برتر فوتبال ايران ،جام خليج فارس تيم استقلال تهران پنج بر يک راه آهن را خرد کرد و پرسپوليس در رشت و ذوب آهن در اصفهان به ترتيب داماش گيلان و پاس همدان را دو بر يک شکست دادند.

اين پيروزيها باعث شد تا جايگاه سه تيم اول جدول رده بندی بی تغيير بماند و پرسپوليس و استقلال پيش از شهرآورد جمعه ۲۵ بهمن، شرايط پيکار را در امتيازها متفاوت سازند. استقلال با ۵۲ امتياز، ذوب آهن با ۴۷ امتياز و پرسپوليس با ۴۳ امتياز در فاصله نه روز تا پايان فصل فوتبال به ترتيب کمترين فاصله را با قهرمانی دارند.

استقلال در حضور حدود چهل هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی جشنواره گل بپا کرد و آرش برهانی با زدن دو گل، بيش از پيش جايگاهش را در صدر گلزنان مستحکم کرد.

بازی روان تيم استقلال و تسلط اين تيم بر ميانه ميدان باعث شد که برتری دو بر يک نيمه نخست به يک پيروزی بزرگ در در نيمه دوم بدل شود.

در حالی که ضربه حسين کاظمی در دقيقه ۱۱ و در پی ضربه آزاد خسرو حيدری به گل اول استقلال انجاميد، ده دقيقه بعد با پاس به عقب حيدری به وحيد طالب لو و اشتباه محض دروازه بان استقلال تنها گل راه آهن با ضربه مجتبی زارعی به ثمر رسيد و بازی تا دقيقه ۳۲ يک بر يک مساوی باقی ماند. اما اشتباه طالب لو با اشتباه حسين آشنا دروازه بان راه آهن تکرار شد تا خطای پنالتی او بر روی آرش برهانی گرچه به طور ناقص توسط او سد شود، اما خود برهانی توپ بازگشته را به گل برتری بدل کند.

نيمه دوم به تمامی از آن استقلال و بازی مثبت بازيکنان اين تيم به ويژه خسرو حيدری، مجتبی جباری، پيروز قربانی و سياوش اکبرپور بود. بازی هجومی ياران امير قلعه نويی سه گل ديگر را باعث شد که به ترتيب در دقيقه ۵۰ توسط مجتبی جباری، در دقيقه ۵۶ توسط سياوش اکبرپور و سرانجام آرش برهانی در دقيقه ۸۸ به ثمر رسيد.

بخشی از ناتوانی راه آهن در ادامه بازی نيمه نخست، دو اخطاره شدن و اخراج مجتبی زارعی در دقيقه ۶۲ بود.
استقلال تهران: وحيد طالب لو، پژمان منتظری، پيروز قربانی، بيژن کوشکی، مهدی امير آبادی، خسرو حيدری (از دقيقه ۷۷ ميثم منيعی)، حسين کاظمی، فابيو جانواريو، مجتبی جباری(از دقيقه ۵۸ فرهاد مجيدی)، سياوش اکبرپور ( از دقيقه ۶۳ عليرضا عباسفرد) و آرش برهانی.
سرمربی: امير قلعه نويی

در اصفهان ذوب آهن در يک مسابقه پرحاشيه مسابقه يک بر صفر باخته از پاس را به پيروزی دو بر يک بدل کرد تا فاصله اش را با استقلال حفظ کند.

در فولاد شهر نيمه نخست بدون گل به پايان رسيد، اما در دقيقه سوم نيمه دوم مجيد غلام نژاد به پاس برتری داد. اين برتری تا دقيقه ۶۲ پابرجا بود. در اين دقيقه قاسم حدادی فر گل تساوی بخش ذوب آهن را زد و در دقيقه ۷۱ گل پيروزی بخش ميزبان توسط محمد حسينی به ثمر رسيد.

در زمين گل آلود و لغزنده سردارجنگل رشت، تيم پرسپوليس با ضربه آزاد علی کريمی و ضربه تمام کننده ابراهيم توره در دقيقه هشتم زودهنگام به گل برتری دست يافت. روی اين گل اميرعابدينی و استانکو، مديرعامل و سرمربی تيم داماش به موقعيت آفسايد توره اعتقاد داشتند و سخت اعتراض کردند.

بعد از اين گل مصدوميت شديد نبی الله باقريها پرسپوليس را به يک تعويض زودهنگام مجبور کرد و باقريها روانه بيمارستان شد.
ميزبان با بازگشتی پرروحيه در دقيقه ۳۴ به گل تساوی بخش دست يافت. با کمک چاووشی و ضربه محکم تمام کننده آدريانو آلوز نيمه نخست يک بر يک به پايان رسيد.

در حالی که عليرضا حقيقی، دروازه بان جوان پرسپوليس در برابر مهاجمان خوب داماش، به ويژه محمد رضا مهدوی و آلوز، موقعيت خود را برای بازی با استقلال محفوظ نگاه داشت، پرسپوليس هم در دقيقه ۶۲ با ضربه چکشی و زيبانی کريم باقری از درون محوطه جريمه به گل دوم و پيروزی دست يافت. اين بازی باقری را به عنوان يک مهره شاخص آماده مسابقه بزرگ هفته بيست و ششم در برابر پيشتازان پرفروغ نشان داد.
بازيکنان پرسپوليس: عليرضا حقيقی، سپهر حيدری، نبی الله باقريها (از دقيقه ۲۵ فرانک آتسو)، مجتبی شيری، مسعود زارعی، ايوان پتروويچ (از دقيقه ۸۹ حسين بادامکی)، پژمان نوری، مازيار زارع، کريم باقری، علی کريمی (از دقيقه ۸۶ محمد منصور) و ابراهيم توره.سرمربی: افشين پيروانی

صبای قم پيروز نشد، ولی در رده چهارم باقی ماند. اين تيم در خانه تيم قعرنشين پيام مشهد به تساوی يک بر يک رسيد. اين تساوی باعث شد تا پيام يک بار ديگر با داماش تغيير جا دهد و به رده هفدهم صعود کند. محسن بياتی ‌نيا در دقيقه ۱۴ برای صبا و اشپيتم آرفی در دقيقه ۸۱ برای پيام گلزنی کردند.

فولاد اهواز و سپاهان اصفهان هم در ورزشگاه تختی اهواز به تساوی دو بر دو رسيدند. محمدرضا ذالفنون در دقيقه ۱۸ و سعيد رمضانی در دقيقه ۴۳ برای فولاد و مهدی جعفرپور در دقيقه پنجم و جلال اکبری در دقيقه ۳۵ برای سپاهان گلزنی کردند. صبای قم و سپاهان به ترتيب ۳۹ و ۳۸ امتيازدارند.

تيم‌های مس کرمان، پيکان و سايپا هم به پيروزی رسيدند و برق به سرمربيگری فرشاد پيوس بار ديگر تسليم گل پيروزی حريف در واپسين لحظه ها شد.

مس در کرمان با گلهای مرتضی ابراهيمی در دقيقه ۵۰ و فراز فاطمی در دقيقه ۸۸ دو بر يک برق شيراز را شکست داد. تک گل تيم برق را ستار زارع در دقيقه ۶۵ به ثمر رساند.

در قزوين تيم پيکان توانست با گل ايمان حيدری در دقيفه ۷۷ يک بر صفر استقلال اهواز را شکست دهد.

سايپا در کرج دو بر يک ملوان بندرانزلی را شکست داد. گل‌های سايپا را ابراهيم صادقی در دقيقه۲۱ و امين منوچهری در دقيقه ۲۵ به ثمر رساندند. تک گل ملوان را جلال رافخايی در دقيقه ۸۳ زد.

در شيراز ديدار تيم‌های سپاسی با ابومسلم مشهد بدون گل تمام شد.
XS
SM
MD
LG