لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۶

ايران با يک گل کنيا را برد


ضربه پنالتی حسين کاظمی در دقيقه ۵۶ به پيروزی يک بر صفر تيم ملی ايران بر تيم ملی کنيا در ورزشگاه آزادی انجاميد.

دو تيم بدون لژيونرهای خود در بازی در برابر یکدیگر قرار گرفتند که با برتری نسبی سفيدپوشان ايران همراه بود. اما مهمان آفريقايی در اغلب درگيريهای فردی موفق نشان داد تا تعداد گل کمترين باشد.

نيمه نخست بدون گل پايان يافت. اما ايران در نيمه دوم حمله هايش بيشتر شد و با روی آوردن به پاسهای بلند عمقی سرانجام به يک ضربه پنالتی و گل پيروزی دست يافت.

تيم کنيا در برابر تيمی که شکل و شمايل تيم ملی را کمتر نشان می داد، خيلی زود بر خود مسلط شد و ابتدا با هجوم از سمت حسين کعبی، کاپيتان اين روز تيم ملی و تنها بازيکن باقی مانده از جام جهانی ۲۰۰۶، وسپس از جناح حسن اشجاری به سوی دروازه ايران سرکشيد که برای رحمتی جز چند حضور نصفه و نيمه و چند ضربه کرنر خطری جدی در بر نداشت.

نيمه دوم خطرهای کنيايی ها با پيشروی با پاسهای کوتاه و عرضی تا پشت محوطه جريمه تداوم داشت. مهاجمان تيم ملی ايران هم در داخل محوطه جريمه قادر به حفظ توپ و فراهم کردن موقعيت گل نبودند.

زوج غلامرضا رضايی و جلال رافخايی روی توپهای هوايی کارساز نبود و این بازیکنان فاقد هماهنگی لازيم بودند، با اين حال رضايی خسته چند بار دروازه کنيا را تا آستانه ريزش پيش برد.

بازی «پرس» بازيکنان تنومند کنيايی، مانع شليک از راه دور بازيکنانی چون مازيار و ستار زارع و احمد جمشيديان شد، ولی حسين کاظمی، بازيکن جانشين در نيمه دوم، در دقيقه ۵۴ با يک شليک از راه دور مقدمه ساز يک خطای پنالتی توسط دروازه بان کنيا روی جلال رافخايی شد که خود کاظمی با ضربه ای محکم به سقف دروازه، گل برتری را به زيبايی در دقيقه ۵۶ به ثمر رساند.

محمد رضا خلعتبری هافبک با تکنيک و دريبل زن تيم ايران نيز درگير بازيکنان سختگير کنيايی بود. حضور هادی عقيلی و جلال حسينی به عنوان مدافعان سرزن در چند نوبت در دهانه دروازه تيم کنيا نيز نتوانست خطرساز شود. اين دو در نيمه دوم جای خود را به بنگر و شيث رضايی دادند.
با اين که تماشای مسابقه دو ملی ايران و کنيا رايگان بود، ورزشگاه آزادی خالی از تماشاگر بود.

تيم ايران با آرايش مهدی رحمتی – حسين کعبی (کاپيتان)، جلال حسينی، هادی عقيلی، حسن اشجاری – ستار زارع، احمد جمشيديان، مازيار زارع، محمدرضا خلعتبری –غلامرضا رضايی و جلال رافخايی بازی را آغاز کرد که از اين جمع تنها چهار بازيکن ( هادی عقيلی، احمد جمشيديان از تيم سپاهان، مازيار زارع از پرسپوليس و غلامرضا رضايی از صبا) به چهار تيم درگير با جام قهرمانان آسيا تعلق داشتند.

در شروع نيمه دوم محسن بنگر به جای هادی عقيلی، مجيد غلام نژاد به جای مازيار زارع، حسين کاظمی به جای احمد جمشيديان و سياوش اکبرپور به جای غلامرضا رضايی به ميدان آمدند. از دقيقه ۶۰علی حمودی جانشين حسين کعبی شد و از دقيقه ۷۴ شيث رضايی به جای جلال حسينی به زمين آمد.

آنتونين هی، سرمربی آلمانی و جديد تيم ملی کنيا، پيش از بازی با ايران در گفت و گويی با سايت انگليسی گل از بازی دوستانه با ايران اظهار نارضايتی کرده بود و آن را حاصل يک مراواده دولتی بين دو کشور ايران کنيا دانست.

هی گفت که «ستارگان زنبور حرم» ( حرم بی استارز لقب تيم کنيا است) چاره ای نداشتند مگر اين که به اين مسابقه افتخار هم بکنند زيرا اين مسابقه به دولتهای دو کشور مربوط می شد. به هنگامی که محمود احمدی نژاد به تازگی سفری به اين کشور آفريقای شرقی داشت، با صحبت دو رييس جمهوری و دستور رييس جمهوری کنيا ملزم به انجام اين بازی شد، کنيا مجبور به پذيرش آن شد.

او اعلام کرد که با ذخيره هايش به اين بازی آمده است، زيرا اين تيم با عجله شکل گرفت و چنين حالتی ممکن است در برنامه های تيمش کارايی نداشته باشد.

آنتوئين هی گفته است که زمان اين بازی برای تيم او خوب نبوده است و تيم برای آمادگی در مسابقه های بين المللی چون اين مسابقه نياز به زمان بيشتری دارد.

مربی پيشين تيم ملی ليبريا گفت:«ما می خواهيم بازيکنان اصلی مان در مسابقه های بين المللی زير فشار قرار گيرند، حتی اگر در مسابقه های دوستانه باشند. اين تنها در صورتی ممکن است که آنان برای مسابقه ها به خوبی آماده شده باشند.»

تيم ملی کنيا با نوزده بازيکن به ايران رفت و همه بازيکنان از فوتبال داخلی کنيا انتخاب شده بودند. تنها مورد استثنا هيلاری اچه سا بود که در ويتنام بازی می کند.

پيش از اين خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، خبر داده بود که آنتوئين هی ضمن تشکر از مسوولان ايرانی برای انجام اين بازی، گفته است که اين تيم دوم کنيا نيست و افتخار می کند که مقابل تيم روته مولر بازی می کند.

او در اين گفت و گو يادآور شد که تيم او ترکيبی از تيمهای ليگ کنيا و بازيکنان محلی است. به گفته او کنيا ده بازيکن لژيونر دارد که در ليگهای انگليس، فرانسه، سوئد، آمريکا و ... بازی می کنند.
XS
SM
MD
LG