لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۸
در بيست و سومين هفته ليگ برتر فوتبال ايران، جام خليج فارس استقلال تيم نفت تهران را سه بر يک شکست داد و همچنان در دو امتيازی ذوب آهن پيشتاز باقی ماند. ذوب آهن در اصفهان شش بر صفر صنعت نفت ابادان را خرد کرد.

در ورزشگاه همچنان کم تماشاگر آزادی تهران نيمه نخست يک بر يک به پايان رسيد ولی استقلال با دو گل در پانزده دقيقه آخر مسابقه پيروزی سزاوارانه را به آبی پوشان داد. يخ بازی در دقيقه ۲۰ با گل برتری استقلال و در پی حرکت زيبای برگردان فرهاد مجيدی و ضربه تمام کننده مهدی سيدصالحی شکسته شد.

ضربه آزاد اسماعيل شريفات با ضربه برگردان مجيدی و دفع ناقص حسين آشنا، دروازه بان نفت، فرصت گلزنی را برای مهاجم بازگشته استقلال فراهم کرد. اما اين برتری پابرجا نماند و در دقيقه ۳۶ در پی يک ضربه کرنر از چپ و تعلل و ناهماهنگی مدافعان تيم رده دوم جدول رده بندی، فريرا فرصت يافت گل تساوی بخش مردان حسين فرکی را به ثمر برساند.

نيمه دوم تيم نفت سعی داشت با پرس کردن بازيکنان پا به توپ حريف ميانه ميدان را از آن خود کند.

اما در پی تعويض خوب پرويز مظلومی و آمدن آرش برهانی استقلال حرکت روانتری را آغاز کرد. حضور برهانی و سيدصالحی در نوک حمله و به عقب کشيدن فرهاد مجيدی برای بازی سازی بيشتر، فشار بر نفت را افزايش داد. در اين ميان دوندگی خستگی ناپذير اسماعيل شريفات و حضور در دو جناح زمين کفه ترازو را به سود استقلال سنگين کرد و دو گل استقلال توسط سيد صالحی و برهانی پيروزی را از آن تعقيب کننده ذوب آهن ساخت.

آبی پوشان در تلاش برای شکستن سد دروازه نفت به توپهای بلند برای دو مهاجم سريع خود – کاپيتان فرهاد مجيدی و مهدی سيدصالحی – چشم داشتند. در مسابقه رفت نفت به تساوی بدون گل در برابر استقلال دست يافته بود. حربه استقلال به ارسال توپ به پشت مدافعان زردپوش نفت يک بار در نيمه نخست به گل و بار ديگر با پاس خوب مجيدی و فرار شريفات انجاميد که ضربه شريفات به ديرک عمودی دروازه آشنا خورد.

مهدی سيدصالحی در دقيقه ۷۴ از درگيری برهانی با مدافعان نفت بر سر تصاحب توپ سود برد و از فاصله نزديک گل دوم استقلال را به ثمر رساند. ۱۲ دقيقه بعد با فرار و سانتر خوب مجيدی از چپ، برهانی از سرعت خود بيشترين بهره را برد تا برای سومين بار دروازه آشنا را باز کرد.

پیروزی پرگل ذوب آهن

ذوب آهن با گلهای محمد قاضی در دقيقه ۲۰ و محمد حسينی در دقيقه ۲۵ در همان نيمه نخست قدرت گلزنی اش را به صنعت نفت نشان داد و در پايان با برتری چشمگير شش بر صفر کار را تمام کرد. جلال رافخايی در دقيقه ۶۲، ايگور کاسترو دردقيقه ۶۸، مهدی رجب‌ زاده در دقيقه ۷۲ و فرشيد طالبی در دقيقه ۹۰ گلهاز نيمه دوم پيروزی بزرگ ذوب آهن را به ثمر رساندند.

عباس مرداسی بازيکن در دقيقه ۷۰ با کارت قرمز از زمين اخراج شد و تيم جنوبی ده نفری به بازی ادامه داد. صنعت نفت در حالی در اصفهان رو در روی ذوب آهن قرار گرفت که هفته گذاشته تمرين روز دوشنبه ۲۵ بهمن را با اعتصاب انجام نداد. احمد پارو، سرپرست تيم صنعت نفت در ايسنا با رد نوشته های نشريات محلی، علت اين اعتصاب را مشکلات مالی بازيکنان عنوان کرد.

در حالی که سپاهان هم با تک گل احسان حاج‌صفی (در دقيقه نه) يک بر صفر در همدان پاس را شکست داد تا همچنان سه امتياز اختلاف را با همشهری پيشتازش حفظ کند، تراکتورسازی در خانه ملوان بندرانزلی به شکست دو بر صفر تن داد. محمد نزهتی در دقيقه های ۵۰ و ۶۴ گلهای ملوان را به ثمر رساند.

مس کرمان هم در اهواز با تک گل مهدی مومنی در دقيقه ۷۱، يک بر صفر از فولاد شکست خورد تا دو تيم تراکتور سازی و مس از پيشتازان دور شوند. پيش از تنها مسابقه باقی مانده از هفته بيست و سوم، تيم کرمانی در رده پنجم از سوی پرسپوليس تهديد می شود.

ذوب آهن با ۴۵ امتياز، استقلال با ۴۳ امتياز و سپاهان با ۴۲ امتياز از ساير تعقيب کنندگان فاصله گرفته اند.

پرسپوليس شنبه در بوشهر با شاهين بازی دارد. تراکتورسازی ۳۸ امتياز و مس ۳۷ امتياز دارند و پرسپوليس با يک بازی کمتر ۳۴ امتيازی است.

شهرداری در تبريز با يک گل ديرهنگام از صبای قم يک بر صفر شکست خورد. مرتضی هاشمی ‌زاده در دقيقه ۸۸ گل پيروزی تيم مهمان را زد. مسابقه های راه آهن با سايپا و استيل آذين با پيکان (هر دو در تهران) بدون گل به تساوی انجاميد.

جلسه برای تعيين سرمربی ايرانی، اميد به آمدن کروئيز

در حالی که قرار است روز شنبه کميته فنی تيمهای ملی برای تعيين سرمربيان ايرانی تيم های ملی و اميد ايران تشکيل جلسه دهد، روز جمعه عباس ترابيان همچنان در تاکيد برای استخدام مربی خارجی از ادامه مذاکره با کارلوس کوئيروز (کوئيروش) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران سرپرست کميته بين الملل فدراسيون فوتبال اعلام کرد «هنوز ارتباطمان را با کوئيروش قطع نکرده‌ايم و به حضور دو باره اين مربی در ايران خوشبين هستيم».

کوئيروز پرتغالی، سرمربی تيم ملی کشورش در جام جهانی ۲۰۱۰ و در گذشته سرمربی تيم رئال مادريد و دستيار آلکس فرگوسن در منچستريونايتد، با قراردادی شش ميليون دلاری برای سه سال و با پذيرش همه شرطهايش، در آستانه عقد قرارداد با فدراسيون فوتبال ايران بود که بناگاه در دوشنبه شب ۲۵ بهمن انصراف خود را به عباس ترابيان، سرپرست کميته بين الملل فدراسيون فوتبال اعلام کرد.

آقای ترابيان که همچنان اعتقاد دارد که مربی خارجی برای تيم ملی ضروری است و نه مربی ايرانی، به ايسنا گفت:« نمی ‌خواستيم آمدن کوئيروش علنی شود تا قضيه مذاکره با مربيان قبلی تکرار نشود. حقيقت اين است که تا زمانی که مذاکره ما با کوئيروش نهايی نمی ‌شد، نبايد صحبتی به بيرون درز پيدا می ‌کرد.»

او برای گفتن دليل اين مساله سون گوران اريکسون، سرمربی پيشين تيمهای ملی سوئد و انگليس را مثال زد که ... بعضی ‌ها در ايران به سرعت با اريکسون تماس گرفتند و آنقدر او را تحت فشار گذاشتند که او منصرف شد و گفت به ايران نمی ‌آيد.

مذاکرات فوق سری با کوئيروز

ترابيان در مورد مذاکرات محرمانه اش با کوئيروز گفت که بار نخست در هتلی در فرانکفورت بود و بار دوم نيز در قطر. «در من اعلام کرده بودم که در دبی هستم و با اين کار حاشيه امنيتی برای اين مذاکره ايجاد کردم. آنقدر در اين مورد سختگيری کرديم که مذاکره را در يکی از اتاق‌های کنسولگری ايران در قطر برگزارکرديم و حتی سفير کشورمان در قطر هم که برای ما فردی محرم هستند را سعی کرديم به طور کامل در جريان قرار ندهيم.»

ترابيان می افزايد:« پس از اينکه شرايط آمدن کوئيروش به ايران فراهم شد، ما نمی ‌خواستيم که اين قضيه نيز علنی شود و دوربينی که درفرودگاه در لحظه رسيدن کوئيروش به ايران حاضربود، به طور اتفاقی با اين مربی برخورد کرد.»

سرپرست روابط بين المللی تاکيد کرد که هنوز با اين مربی از طريق تلفن در تماس است و مربی پرتغالی اعلام کرده است که تمايل دارد به ايران مشاوره بدهد.

از جذابيت های ديگری استفاده می کنيم

ترابيان افزود:« مطمئنا ما سعی می ‌کنيم برای توافق مجدد با کوئيروش از جذابيت‌های ديگری استفاده کنيم تا با او به توافق برسيم، چرا که از دست دادن کوئيروش يک ضرر بزرگ است. در اين مقطع زمانی ديگر نبايد به فکرمربی داخلی بود.»

عباس ترابيان با ابراز خوشبينی نسبت به بازگشت کوئيروز به ايران به مواردی در قرارداد با او اشاره می کند که در صورت بازگشت اين مربی به ايران به هيچ وجه تغيير نمی کند. «کوئيروز فقط می‌خواهد نگرانی ‌هايش برطرف شود و اگر اين کار انجام شود او مثل قبل علاقمند به ايران است»


دوشنبه شب ۲۵ بهمن کارلوس کوئيروز در حالی انصرافش از پذيرش قرارداد برای رهبری تيم ملی را اعلام کرد که حتی دستياران خارجی اش را معرفی کرده بود.

در همان دوشنبه شب از سوی علی کفاشيان، رييس فدراسيون فوتبال هم در برنامه تلويزيونی ۹۰ اعلام شد که مسووليت تيم ملی بار ديگر به يک مربی ايرانی سپرده خواهد شد؛ اما سرپرست روابط بين الملل فدراسيون فوتبال همچنان روی مربی خارجی و شخص کوئيروز تاکيد دارد.

خبرگزاری کار ايران در مورد انصراف ناگهانی مربی پرتغالی نوشت: اين اتفاق در حالی افتاد که سايت اسپورت ۳۶۰، روز دوشنبه به نقل از کروش (کروئيز) نوشته بود که او با فدراسيون فوتبال ايران به توافق رسيده است و به زودی قراردادی به ارزش ۶ ميليون دلار برای سه سال را امضاء خواهد کرد. اين که چه عاملی باعث شده کروش مربيگری تيم ملی را قبول نکند مشخص نيست. گفته می‌شود او، هم پيشنهادات بهتری از کشورهای ديگر داشته و هم اينکه «شرايط اجتماعی خاص ايران» در تصميم‌گيری اش تاثير داشته است.
XS
SM
MD
LG