لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۵۶

پيروزی تيم ملی فوتبال ايران بر روسيه


تيم ملی فوتبال ايران روز چهارشنبه برای نخستين بار تيم ملی روسيه را با گل ديرهنگام محمدرضا خلعتبری یک بر صفر شکست داد. این بازی در ورزشگاه شیخ زاید ابوظبی برگزار شد.

در دقيقه ۹۰ با اشتباه مدافعان کند تيم روسيه، که به گمان آفسايد برجای ايستادند، خلعتبری، بازيکن ارزنده و بی آرام تيم ملی ايران صاحب توپ شد. او پا به توپ از چپ گريخت و پا به توپ وارد محوطه جريمه حريف شد و پس از مانور درستی با توپ و حرکت عرضی در مقابل چشمان نگران دروازه بان با شليکی عالی توپ را به سقف دروازه ياران ادووکات (سرمربی هلندی) و کاپيتان آرشاوين کوبيد.

نیمه نخست

تيم ملی نيمه نخست را در حالی بدون گل پشت سر گذاشت که پاسهای کوتاه و بازيسازی خوب کاپيتان آرشاوين بارها خطر را تا بيخ گوش کاپيتان مهدی رحمتی برد و رحمتی و مدافعان در برابر تيمی که در تمام کنندگی ضعف داشت، پايه های دروازه را محکم نشان دادند.

در مقابل ايران نيز با سرعت مهاجمانی که محمد غلامی و آرش افشين را در پيشانی حمله داشت و محمد رضا خلعتبری را به عنوان مکمل، چندبار خطر را تا بيخ گوش دروازه بان روسيه برد. يک بار برتری خسرو حيدری توپ را به خلعتبری رساند تا از راست بگريزد و گذشت بی مورد و ارسال توپ برای محمد غلامی به دفاع سراسيمه سرخپوشان روسيه فرصت دفع خطر داد. اين موقعيت روسها را متوجه خطر بی آرامی خلعتبری در نيمه روسيه کرد. در يک موقعيت ديگر نيز پاس افشين به خلعتبری هدفدار نبود و توپ به بيرون رفت.

در نيمه نخست مشخص شد که خط ميانی ايران نقطه برتر تيم آسيايی است، به ويژه آندرانيک تيموريان که برتری در هر جنگ تن به تن را به پاسی برای مهاجمان بدل می کرد. نبرد بی امان هافبکها ( قاسم حدادی و محمد نوری)، مانع برتری روسها شده بود و مدافعان فرصت داشتند که توپ روسها را به هر ترتيب دفع کنند.

رحمتی همچنان مقاوم به نظر می امد و با اين که درطول بازی حرکتهای هماهنگ خسرو حيدری از راست و احسان حاج صفی از چپ به همراه جنگندگی و شجاعت هادی عقيلی و جلال حسينی در قلب دفاع از برتری نسبی روسها گل برتری نمی ساخت، اما تجمع بازيکنان سپيدپوش ايرانی و نزديک شدن مهاجمان به مردان ميانی، باعث کم شدن تعداد ايرانيان در نيمه روسها و گردش توپ بيشتر در نيمه ايران بود.

نیمه دوم

شروع نيمه دوم با حمله های ايران از جناح چپ بود که مانور و شليک خوب آرش افشين ورزشگاه شيخ زايد نه چندان پر را به وجد آورد. اين حرکت باعث شد تا نيمه دوم آغازی پاياپای با حريف اروپايی داشته باشد و منصوريان جوان و يارانش در برابر ديگ ادووکات با تجربه در نيمه مربيان تسليم نشان ندهند.

نبرد پاياپای مردان ايران با حريف پراعتبار باعث شد تا در دقيقه های پايانی با تعويضهای خوب منصوريان ايران بر حريف خسته و کند سايه بيندازد و هر حمله را با حمله پاسخ گويد. پاداش اين بازی شجاعانه و هدفدار گل برتری ايران در هنگامی بود که فرصت و توانی برای جبران حريف نبود.

تيم ملی ايران: مهدی رحمتی (کاپيتان) - خسرو حيدری، هادی عقيلی، جلال حسينی، احسان حاج صفی - آندرانيک تيموريان، قاسم حدادی فر، محمد نوری، محمدرضا خلعتبری - آرش افشين (از دقيقه ۶۴ غلامرضا رضايی) و محمد غلامی (از دقيقه ۵۲ هادی نوروزی). مربيان: عليرضا منصوريان، منصور رشيدی و اصغرحاجيلو.

مسابقه ايران با روسيه در ورزشگاه شيخ زايد ابوظبی يک مهمان ويژه داشت. کارلوس کرش (کوئيروز) به عنوان مطرح ترين سرمربی برای تيم ملی به امارات رفت تا بازی شاگردان احتمالی اش را از نزديک ببيند و سپس روز بعد پای قرارداد را امضا کند. قراردادی که سه ساله و شش ميليون دلاری عنوان شده و بر اساس گفته عباس ترابيان، رييس کميته بين الملل فدراسيون فوتبال ايران، کرش برای پذيرش آن تا صبح پنجشنبه مهلت خواسته است.

ايران با روسيه برای نخستين بار رو در روی هم قرار گرفتند. اما در قالب تيم شوروی سابق ايران چهار شکست را تجربه کرده که موفق ترين آن در يک مسابقه رسمی مهم بوده است. در مرحله يکچهارم پايانی المپيک ۱۹۷۶ در مونترال کانادا، ايران دو بر يک مغلوب شوروی با همه ياران نامدارش چون اولگ بلوخين شد. تک گل ايران را حسن روشن به ثمر رساند. غم سنگين شکست را کم کرد. شايد گل خلعتبری را بتوان پاسخی پس از ۳۵ دانست.

اين بازی در «فيفا دی» و پس از ناکامی در جام ملتهای آسيا به عنوان «بازی دوستانه اجباری» مطرح شده بود زيرا ايران بدون سرمربی با تيم مطرحی بازی می کرد که در راه يورو ۲۰۱۲ ارمنستان در ايروان را پيش رو داشت. اما ايران بايد منتظر شروع رقابتهای انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ در برزيل باشد.

از تيم ناکام در مسابقه يکچهارم پايانی جام ملتهای آسيا در قطر کاپيتان جواد نکونام، مسعود شجاعی و کريم انصاريفرد غايب بودند که اين آخری در مسابقه جمعه گذشته در تيم سايپا و در پيروزی بر ذوب آهن پيشتاز آسيب ديد. از بازيکنان اصلی تيم ملی در قطر هم غلامرضا رضايی پس از يک روز سرگردانی در فرودگاه ابوظبی به جمع ملی پوشان رسيد و تنها سی دقيقه بازی کرد. به گفته رضايی در رسانه های داخلی« با روحيه ای درهم شکسته و بدنی خسته او نياز به سه هفته ريکاری داشت.»

ديدار ايران با روسيه به داوری علی حمد و به کمک محمد الجلاف و حسن السقطری (هر سه از امارات) انجام گرفت
XS
SM
MD
LG