لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۷

سپاه پاسداران: جانشين فرمانده کل پژاک کشته شد


سپاه پاسداران اعلام کرده است که « جانشين فرمانده کل» گروه حيات آزاد کردستان(پژاک) به نام مجيد کاويان با اسم مستعار «سمکو سرهلدان» روز شنبه ۱۲ شهريورماه کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، روابط عمومی سپاه پاسداران اعلام کرده است: مجيد کاويان به عنوان جانشين فرمانده‌ کل نيروهای (پژاک) مشغول انجام عمليات‌ در ايران بود که در درگيری‌های اخير کشته شد.

طبق اين گزارش مجيد کاويان بر اثر اصابت ترکش توپ کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز خبرگزاری «فرات» نيز بيانيه پژاک را منتشر کرده است که درآن تصريح شده است: مجيد کاويان از سال ۱۹۹۹ ميلادی به حزب کارگران کردستان ترکيه( پ‌.ک.‌ک) ملحق شده است.

سپاه پاسداران ايران از روز جمعه دور تازه عمليات خود عليه گروه پژاک را آغاز کرده است.

سپاه پاسداران اوایل هفته جاری اعلام کرد: اين عمليات با هدف پاکسازی مناطق مرزی شمال غرب کشور و عقب راندن اعضای پژاک از ارتفاعات سردشت آغاز شده است و نيروی زمينی سپاه تاکنون «ضربات سنگينی» را به اين گروه وارد کرده است.

يکی از فرماندهان سپاه پاسداران نيز گفته بود در عمليات تازه سپاه ۳۰ عضو پژاک کشته شده اند. وی همچنين شمار مجروحان پژاک را بيش از ۷۰ تن اعلام کرده بود.

درهمين حال، روز يکشنبه پژاک با انتشار بيانيه‌ای در وبسايت رسمی خود، اعلام کرد، به دنبال «ميانجی‌گری» برخی «جناح‌ها و شخصيت‌های دوست» تصميم به اعلام آتش بس گرفته است.

اين گروه همچنين اعلام کرده بود، اگر جمهوری اسلامی ايران با آتش بس موافقت کند، از ساعت ۱۲ روز دوشنبه، پژاک سلاح‌های خود را بر روی زمين خواهد گذاشت.

در واکنش به اين بيانيه پژاک حميد احمدی، از فرماندهان عملياتی نيروی زمينی سپاه، نيز روز دوشنبه اعلام کرد، تا زمانی که اعضای پژاک مرزهای ايران را ترک نکنند «آتش بس مفهومی ندارد.»

اما نيروی زمينی سپاه پاسداران ايران روز سه شنبه در بيانيه ای اعلام کرد، محتوای آتش‌بس يک طرفه اعلام شده توسط پژاک «روشن و مشخص نيست.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، در بيانيه سپاه پاسداران آمده است: « ضروری است دولت اقليم کردستان عراق که واسطه اين اقدام بوده است، هرچه سريع‌تر نسبت به شفاف سازی منظور آتش‌بس اعلامی اقدام لازم را به عمل آورد. بديهی است که پس از مشخص شدن محتوای آتش بس، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نظر رسمی خود را اعلام خواهد کرد.»

مسعود بارزانی، رييس حکومت اقليم کردستان عراق، نیز روز سه شنبه از گروههای مسلح کرد که عليه دولت های ايران و ترکيه مبارزه می کنند، خواسته بود که مطالبات خود را از طريق ديپلماتيک پيگيری کنند.

گروه پژاک طی سال های اخير دست به عمليات مسلحانه در مناطقی در غرب و شمال غربی ایران زده است و در مقابل نيروهای ايران پايگاههای اين گروه را در مناطق مرزی با عراق بمباران کرده اند.

در همین زمینه، سازمان دیدبان حقوق بشر روز جمعه در بیانیه ای با انتقاد از عملکرد ترکیه و ایران در اقلیم کردستان عراق اعلام کرد بر اساس «شواهد موجود» ایران «به احتمال زیاد» عمدا غیرنظامیان کرد را در این منطقه هدف قرار می‌دهد.
XS
SM
MD
LG