لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۴

«۳۰ عضو پژاک در عملیات روزهای اخیر سپاه کشته و زخمی شده‌اند»


حمید احمدی، از فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران
همزمان با اعلام سپاه پاسداران مبنی بر از سرگیری عملیات علیه گروه پژاک، یکی از فرماندهان عملیاتی نیروی زمینی سپاه اعلام کرده است که از روز جمعه «۳۰ عضو گروه پژاک» توسط نیروهای سپاه کشته و یا زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌‌های رسمی ایران، حمید احمدی، یکی از فرماندهان عملیاتی نیروی زمینی سپاه که در زمان آغاز عملیات علیه پژاک در منطقه حضور داشت، روز شنبه اعلام کرد که عملیات علیه حزب حیات آزاد کردستان، ساعت چهار بعد از ظهر جمعه آغاز شد که در جریان مواضع پژاک در مناطق مرزی مورد حمله قرار گرفته و ۳۰ تن از «اعضای پژاک» کشته و زخمی شده‌اند.

وی در خصوص آغاز عملیات سپاه علیه این گروه توضیح داد که «با درخواست دولت اقلیم کردی عراق» در ماه رمضان وقفه‌ای در عملیات سپاه ایجاد شده بود و نیروی زمینی با تعیین شروطی نظیر خروج کامل اعضای پژاک از مناطق مرزی غرب ایران و پرهیز آن‌ها از ارتکاب هرگونه عملیات علیه جمهوری اسلامی، با این در خواست موافقت کرد.

وی در ادامه تأکید کرد که علیرغم دادن این مهلت، اعضای پژاک، در یک ماه گذشته همچنان در مرزهای ایران مستقر بوده‌اند.

آقای احمدی در خصوص نحوه آغاز عملیات علیه پژاک اعلام کرد که از روز جمعه یک گروه مهندسی با هدف بازسازی جاده‌های منتهی به نقطه صفر مرزی، فعالیت خود را در حاشیه مرزها و بخصوص در اطراف روستای «دولتو»، از توابع بخش وزینه شهرستان سردشت آغاز کردند.

این فرمانده نیروی زمینی سپاه ادامه داد که مدتی پس از آغاز عملیات بر اثر «تیراندازی و پرتاب خمپاره» از سوی «اعضای پژاک»، دو نفر از نیروهای کرد بومی ایران جان خود را از دست دادند.

به گفته وی پس از این حملات نیروی زمینی سپاه درگیری‌ با این افراد را آغاز کرد و «تا پاسی از شب» مناطق «کانی گله» و «سرگله» را آتش‌باران کرد و در نهایت موفق شد ارتفاعات «سرگله» را از وجود اعضای پژاک تخلیه کند.

اظهارات این فرمانده سپاه پاسداران در مورد حملات سپاه علیه نیروهای پژاک در مناطق مرزی ایران، در حالی است که مقامات محلی عراق می‌گویند در جریان این عملیات، نیروهای سپاه مناطق مرزی کردستان عراق را نیز بمباران کرده‌اند که بر اثر آن تعدادی از مزارع و منازل تخریب و یک چوپان جان باخته است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، به تازگی با صدور بیانیه‌ای با انتقاد از اقدامات نظامی ایران علیه مناطق مسکونی کردستان عراق، اعلام کرد که با توجه به شواهد موجود امکان دارد که بمباران‌های منظم ایران با هدف اخراج اجباری شهروندان عراقی از مناطق نزدیک به مرز ایران صورت می‌گیرد.

ماه گذشته مقامات محلی عراق اعلام کردند که درگیری‌ در مناطق مرزی موجب آوارگی بیش از ۲۰۰ خانوار شده است.
XS
SM
MD
LG