لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۵۷

آمادگی آمريکا و ايران برای دور دوم مذاکرات رو در رو


دور نخست مذاکرات ایران و آمریکا خردادماه سال جاری در بغداد برگزار شد.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا، روز سه شنبه هفدهم ژوئيه آمادگی واشينگتن برای آغاز دور جديد گفت وگو با تهران را اعلام کرد.


آقای مک کورمک گفت:« با توجه به شرايط عراق و ادامه رفتار ايران که به افزايش بی ثباتی در اين کشور منجر شده، مناسب خواهد بود که نشستی رو در رو با مقامات ايرانی داشته باشيم».


سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا افزود:«در اين نشست به مقام های ايران اعلام خواهيم کرد اگر طبق گفته های خودتان خواهان عراقی با ثبات تر و امن تر و آرام تر هستيد، می بايست رفتار خود را عوض کنید».


به گفته آقای مک کورمک ايران بايد حمايت خود را از گروه های شورشی که به گسترش جنگ های قومی در عراق دامن می زنند، قطع کند.


«دور دوم مذاکرات ایران و آمریکا در آینده نزدیک»


منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه بیست و ششم تیرماه از احتمال برگزاری دور دوم گفت وگو های ايران و آمريکا در آينده نزديک خبر داد.


آقای متکی که در کنفرانس خبری به همراه يوسف بن علوی، وزير مشاور در امور خارجه عمان، در تهران سخن می گفت، افزود: «مقامات عراقی اين درخواست را از ايران داشتند و از آنها خواسته شد که نظر آمريکايی‌ها و درخواست آنها در اين خصوص از طريق رسمی آن يعنی سفارت سوييس در تهران به ايران داده شود.»


در همين زمينه، هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق، نیز گفت: برگزاری دور دوم گفت وگو های ايران و آمريکا درباره مسايل امنيتی عراق قطعی است.


آقای زيباری گفت:«من تاييد می کنم که دور دوم گفت وگوهای آمريکا و ايران به زودی در بغداد برگزار می شود. اين ديدار در سطح سفرای دو کشور خواهد بود و عراق در اين مذاکرات حضور خواهد داشت».


دور دوم گفت وگوهای آمريکا و ايران به زودی در بغداد برگزار می شود. اين ديدار در سطح سفرای دو کشور خواهد بود و عراق در اين مذاکرات حضور خواهد داشت.
هوشیار زیباری

به گفته وزير امور خارجه عراق محور اين مذاکرات امنيت و ثبات عراق خواهد بود.


دور اول اين گفت وگوها در خرداد ماه سال جاری در بغداد برگزار شد. در اين گفت وگو ها حسن کاظمی قمی، سفير جمهوری اسلامی در عراق، و رايان کروکر، سفير آمريکا در عراق حضور داشتند.


دور اول اين مذاکرات نخستين مذاکرات رسمی دو کشور از زمان قطع روابط ديپلماتيک در سال ۱۳۵۹ خورشيدی بود و به موضوع «بحران عراق» اختصاص داشت.


محورهای مذاکره ميان ايران و آمريکا


آقای کروکر در پايان دور نخست اين گفت وگوها با تشبيه اين مذاکرات به يک «نشست حرفه ای» نتايج گفت وگوها را «مثبت» دانسته ولی گفته بود که بحث ميان طرفين درباره عراق و فقط عراق بود .


آقای کروکر افزوده بود:« او به ايرانی های حاضر در مذاکرات گفته است که لازم است جمهوری اسلامی درباره رفتار خود مراقب باشد و تجهيز، تزريق مالی و آموزش شبه نظاميان را متوقف کند.»


واشینگتن جمهوری اسلامی را متهم می کند که با حمايت مالی و تسليحاتی از شورشيان به ناآرامی های قومی در عراق دامن می زند. تهران اين اتهام را رد می کند.


سفير آمريکا در عراق با اعلام اينکه صحبت درباره نحوه اقدامات ايران است، گفته بود: « من به ايرانی ها موضوعات مشخصی را متذکر شدم درباره رفتارشان در عراق و حمايتی که از شبه نظاميان انجام می دهند تا عليه نيروهای عراقی و ائتلاف بجنگند.»


به گفته سفير آمريکا، «نماينده جمهوری اسلامی پيشنهاد کرده است تا کميته سه جانبه ای با حضور آمريکا، عراق و ايران برای برداشتن گام های عملی درباره عراق تشکيل شود که اين پيشنهاد برای تصميم گيری به واشينگتن ارسال خواهد شد.»


پیشتر برخی رسانه ها به نقل از روزنامه عراقی «الصباح» که به گروه های شيعه در دولت نوری المالکی نزديک است، نوشته بودند که روشن شدن وضعيت مجاهدين خلق در عراق يکی از محور های اصلی گفت وگوهای جمهوری اسلامی و آمريکا بوده است.


الصباح نوشته بود که اين مذاکرات درباره چهار محور، مساله سلاح های ايرانی در عراق، وضعيت و سرنوشت مجاهدين خلق در عراق، حضور نظامی آمريکا در منطقه و زمان خروج آمريکا از عراق است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG