لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۹

هشدار لاريجانی به اسرائيل درباره حمله احتمالی به ايران


اسرائيل تاکنون واکنشی به اظهارات آقای لاريجانی نشان نداده است، اما هفته گذشته شيمون پرز، رييس جمهوری اسرائيل، طرح حمله نظامی به تاسيسات هسته ای ايران را رد کرده بود.
يک روز پس از سخنان رییس جمهور ایران عليه اسرائيل و شدت گرفتن جنگ لفظی بين دو کشور، علی لاريجانی هشدار داد که ايران به هر گونه حمله احتمالی اسرائيل پاسخی غير قابل تصور خواهد داد.

علی لاريجانی، رييس مجلس ايران روز سه شنبه گفت : اگر اسرائيل به ايران حمله کند « پاسخ ايران به گونه ای خواهد بود که چشمان آنها ديگر رنگ خواب نخواهد ديد.»

آقای لاريجانی که در «اجلاس دادستان های کشورهای اسلامی » در تهران سخن می گفت، افزود: تاکنون نشنيده ام که احدی از کارشناسان در جهان يا منطقه تشخيص بدهند در صورت حمله اسرائيل به ايران، پاسخ ايران چگونه خواهد بود.

اسرائيل تاکنون واکنشی به اظهارات آقای لاريجانی نشان نداده است، اما هفته گذشته شيمون پرز، رييس جمهوری اسرائيل، طرح حمله نظامی به تاسيسات هسته ای ايران را رد کرده بود.

اظهارات آقای لاريجانی يک روز پس از سخنان جنجالی محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، در اجلاس ضد نژاد پرستی در ژنو مطرح می شود.

محمود احمدی نژاد روز دوشنبه در سخنرانی خود در آغاز کنفرانس يک هفته ای «ضد نژاد پرستی» در ژنو سوئيس با حمله به اسرائيل، نقش شورای امنيت سازمان ملل در شکل گيری اين کشور را مورد انتقاد قرار داده بود.

ديپلمات های غربی هنگامی که محمود احمدی نژاد اسرائيل را مورد حمله قرار داد محل اين نشست را ترک کردند.

آقای احمدی نژاد در این نشست گفته بود: «بعد از جنگ جهانی دوم عده ای به بهانه قربانی شدن يهوديان و سو استفاده از هالوکاست با تجاوز و لشگر کشی ملتی را آواره و عده ای را از اروپا، آمريکا و ساير کشورها به سرزمين آنان منتقل کردند و حکومت کاملا نژاد پرست را در سرزمين اشغالی فلسطين برپا کردند.»

در همين زمينه، بينامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل در واکنش به اظهارات محمود احمدی نژاد، روز دوشنبه گفته بود: «اسرائيل نمی‌گذارد هالوکاست دومی عليه قوم يهود تکرار شود.»

آقای نتانياهو که در مراسم يادبود قربانيان هولوکاست سخنرانی می کرد، افزوده بود: «انکارکنندگان هالوکاست هرگز فرصت نخواهند يافت مرتکب هالوکاستی ديگر عليه قوم يهود شوند، و کشور اسرائيل برپا شده تا به يهودستيزان چنين فرصتی ندهد.»

اسرائيل می گويد : ايران در صدد دستيابی به سلاح اتمی است و برنامه هسته ای اين کشور برای توليد انرژی سرپوشی برای اين فعاليت ها است. ايران اين اتهام را رد کرده و تاکيد می کند که برنامه هسته ای اين کشور کاملا صلح آميز است.

محمود احمد نژاد پيشتر با انکار هالوکاست (کشتار يهوديان به دست آلمان نازی) خواستار محو اسرائيل از روی نقشه جهان شده بود.

اين در حالی است سازمان ملل متحد می گويد: محمود احمدی نژاد در سخنرانی روز دوشنبه خود انکار هالوکاست را کنار گذاشته بود.

XS
SM
MD
LG