لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۶

كلينتون: آمريكا پس از خروج نيروهايش همچنان از عراق حمایت خواهد کرد


هيلاری کلينتون پس از ديدار با مقام های عراقی گفت:آمریکا پس از خروج نیروهایش از عراق، همچنان به حمایت از بغداد ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد: خشونت های اخير نمی توانند بر دستاورد های امنيتی به دست آمده تاثیری بگذارند.

هيلاری کلينتون که در يک سفر غير منتظره به عراق رفته است، بمبگذاری های دو روز گذشته در این کشور را محکوم کرد و گفت: واکنش مردم و رهبران عراق به اين انفجارها قاطع بود و انها يکپارچه این خشونت ها را محکوم کردند.

هیلاری کلینتون در مراسمی در سفارت آمریکا در بغداد گفت:«ما به شما نمی گوییم که چگونه مسایل سیاسی داخلی خود را حل کنید، شما خودتان باید در این باره تصمیم گیری کنید».

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که کشورش حمايتی را که عراق برای برقراری امنيت نياز دارد، تامين خواهد کرد.

خانم کلينتون همچنین در يک کنفرانس خبری به همراه همتای عراقی خود، گفت: به رغم برنامه خروج نيروهای آمريکايی، آمريکا مردم عراق را ترک نخواهد کرد

وزير امور خارجه آمريکا افزود: «ما خود را به عراق متعهد می دانيم. ما خواهان عراقی باثبات، مستقل و متکی به خود هستيم.»

ديدار خانم کلينتون از بغداد پس از آن صورت می‌گيرد که در دو روز گذشته حملات خونبار در مقداديه و کاظميه عراق، ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.

با اين حال وزير خارجه آمريکا در بدو ورود خود به بغداد تأکيد کرد که هيچ نشانی از بازگشت به ورطه جنگ‌های فرقه ای، در حوادث مرگبار دو روز گذشته نمی‌بيند.

در انفجار انتحاری ديروز که در کاظمين، حرم امامان هفتم و نهم شيعيان، رخ داد دو عامل انتحاری زن با منفجر کردن خود در بيرون حرم دست‌کم ۶۰ زائر را به کام مرگ فرستادند. دست‌کم ۲۵ نفر از زائران کشته شده در اين حادثه ايرانی اعلام شده‌اند.

روز پنجشنبه هم از مرگبارترين روزهای عراق در ۱۰ ماه گذشته بود و در دو حادثه مستقل در مقداديه در استان دياله و مرکز شهر بغداد، نزديک به ۹۰ نفر جان خود را از دست دادند.

در جريان انفجار روز پنجشنبه در مقداديه، نيز دست کم ۵۲ زائر ايرانی کشته شده‌اند. به گفته مقامات ایرانی اجساد کشته شدگان در انفجار روز پنجشنبه به ایران منتقل شده است.

ديدار سرزده خانم کلينتون از عراق در حالی صورت می‌گيرد که بر اساس تصميم دولت اوباما، نيروهای آمريکايی قرار است تا پايان ژوئن امسال، نزديک به دو ماه ديگر، با خروج از شهرهای عراق، امنيت آنها را به نيروهای عراقی واگذار کنند.

بر اساس برنامه‌ای که آقای اوباما اعلام کرده است، بخش عمده نيروهای رزمی ايالات متحده تا پايان ماه اوت سال ۲۰۱۰ از عراق خارج می‌شوند و نهايتاً تا پايان سال ۲۰۱۱ خروج نيروهای آمريکايی از عراق تکميل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG