لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۲۰

واکنش های بين المللی به حملات هوايی اسرائيل به غزه


حملات هوایی اسرائیل به مناطقی در غزه بیش از ۷۰۰ زخمی برجای گذاشته است. (عکس از: AFP )

حملات هواپيماهای بمب افکن و هلی کوپترهای اسرائيلی به مناطقی در غزه دست کم ۲۲۹ کشته و ۷۰۰ زخمی برجای گذاشته است و قدرت های جهانی خواستار توقف خشونت ها شده اند.


دهها هدف جداگانه از مراکز و قرارگاه‌های حماس که در مناطق مسکونی غزه قرار داشتند، روز شنبه مورد حمله نيروهای اسرائيلی قرار گرفت.


خبرگزاری غربی می گويند: حملات روز شنبه نيروهای ارتش اسرائيل به غزه، گفت وگو های برای تشکيل دولت فلسطينی را بن بست مواجه خواهد کرد.


از سوی ديگر اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل گفته است: عمليات آغاز شده در غزه احتمالا زمان خواهد برد.


در همين زمينه يک مقام بلندپايه نظامی اسرائيل به خبرگزاری رويترز گفته است حملات روز شنبه «مرحله آغازين» سلسله عملياتی است که احتمالا شامل عملیات نيروهای زمينی و محاصره غزه نیز خواهد بود.


برپايه گزارش ها، ارتش اسرائيل بيش از ۴۰ مرکز و پايگاه امنيتی نيروهای حماس را مورد حمله قرار داده است که در يکی از اين مراکز مراسم فارغ التحصيلی نيروهای پليس برگزار می شده است.


احضار سفير اسرائيل در قاهره


مصر با محکوم کردن حملات ارتش اسرائيل به غزه ، سفير اسرائيل در قاهره را به وزارت امور خارجه اين کشور فراخوانده است. مصر همچنين گذرگاه رفع با نوار غزه را برای کمک به مجروحان اين حادثه باز کرده است.


احمد ابو الغيظ، وزير امور خارجه مصر، در اين زمينه گفت:«ما خواستار پايان فوری عمليات نيروهای اسرائيلی هستيم. ما نمی توانيم بگذاريم اين حملات ادامه يابد. ما نمی توانيم اجازه کشتار فلسطينی ها را بدهيم.»


تظاهرات فلسطینی در رام الله در کرانه باختری در اعتراض به حملات اسرائیل به غزه.

آقای ابوالغيظ تاکيد کرد که با کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، و برنار کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه، تلفنی درباره حملات روز شنبه اسرائيل به غزه گفت وگو کرده است.


در همين زمينه، خانم رايس روز شنبه گفت که او حماس را مسئول نقض آتش بس شش ماه و تجديد خشونت در غزه می داند. وزير امور خارجه آمريکا خواستار تجديد فوری آتش بس شد.


از سوی ديگر روسيه از اسرائيل خواسته تا عمليات نظامی گسترده عليه غزه را متوقف کند. وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه ای اعلام کرد:«ما همزمان از حماس می خواهيم حملات راکتی به خاک اسرائيل را متوقف کند.»


در همين حال، آمريکا از اسرائيل خواسته است در حمله به مواضع حماس از قربانی کردن شهروندان غيرنظامی خودداری کند..


گوردون جاندرو، سخنگوی کاخ سفيد آمريکا، گروه اسلامگرای حماس را مسئول خشونت های اخير دانست و گفت: اگر حماس می خواهد خشونت ها پايان يابد، بايد به حملات راکتی به اسرائيل خاتمه دهد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، حملات هوايی روز شنبه اسرائيل به غزه، مرگبارترين روز برای فلسطينی ها طی شصت سال گذشته بوده است.


آقای جاندرو گفت: حماس اگر می خواهد در آينده مردم فلسطينی نقشی داشته باشد بايد از فعاليت های تروريستی دست بردارد.


گروه حماس و گروه جهاد اسلامی اعلام کرده اند که حملات هوايی روز شنبه اسرائيل به غزه پاسخ سختی خواهند داد.


نشست کشورهای عرب


در همين زمينه، عمرو موسی، دبيرکل اتحاديه عرب، گفت: وزيران امور خارجه کشورهای عرب روز يک شنبه، در قاهره تشکيل جلسه خواهند داد تا يک موضع واحد در قبال حملات اخير اسرائيل به غزه اتخاذ کنند.


به گفته عمرو موسی، ليبی، تنها کشور عرب عضو شورای امنيت سازمان ملل متحد، خواستار نشست اضطراری شورای امنيت در اين زمينه شده است و سوريه خواهان برگزاری نشست کشورهای عرب است.


دبيرکل اتحاديه عرب گفت: شورای وزيران امور خارجه عرب به در خواست اردن روز يکشنبه برگزار خواهد شد.


  • حملات هواپیماهای اسرائیل به غزه در روز شنبه مرگبارترين روز برای فلسطينی ها طی شصت سال گذشته بوده است.

عمرو موسی با اشاره به اين که حملات روز شنبه اسرائيل تنها آغاز عمليات اسرائيل است، گفت:«آنچه که ما شاهد آن هستيم، برنامه دقيق از پيش آماده است. ما بايد در انتظار تلفات بسيار بيشتر باشيم. ما با فاجعه انسانی مواجه ايم»


در خواست اتحادیه اروپا برای توقف خشونت


فرانسه، رياست دوره ای اتحاديه اروپا، در بيانيه ای خواهان پايان دادن به خشونت در غزه شد.


وزارت امور خارجه فرانسه به نمايندگی از اتحاديه اروپا، در بيانيه از آنچه استفاده نا متعارف اسرائيل از زور خوانده، انتقاد کرده است.


رياست دوره ای اتحاديه اروپا بارديگر خواستار آتس بس فوری بين حماس و اسرائيل شده و تاکيد کرده است که مناقشه غزه راه حل نظامی ندارد.


اين در حالی است که ارتش اسرائيل، با انتشار بيانيه‌ای، حمله هوايی به غزه را «نتيجه ادامه حملات راکتی گروه حماس به خاک اسرائيل و هدف قرار دادن غيرنظاميان» آن کشور دانسته است.


در اين بيانيه همچنين آمده است که اهداف بمباران نيروی هوايی اسرائيل شامل «مقر فرماندهی حماس و انبارهای اسلحه» بوده است و اين عمليات همچنان ادامه می‌يابد.


محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، نيز حمله هوايی اسرائيل را محکوم کرد. وی همچنين از اسرائيل خواست هرچه زودتر به اين تهاجم پايان دهد و نيز از جامعه جهانی خواستار ميانجيگری شد.


در همين حال حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ايران، حمله اسرائيل را بشدت محکوم کرد و «خواستار اقدام عاجل و اضطراری مجامع بين‌المللی از جمله شورای امنيت سازمان ملل متحد و سازمان کنفرانس اسلامی و همه کشورها و ملت‌های اسلامی و آزادی‌خواهان جهان» برای جلوگيری از حملات اسرائيل شده است.


XS
SM
MD
LG