لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۱۵

جام ملتهای آسيا؛ حذف عربستان سعودی و شکست جنجالی سوريه


شادی بازیکنان اردن
ژاپن ده نفری سوريه را شکست داد و عربستان يک بر صفر از اردن شکست خورد تا با بيرون رفتن از جام، سرنوشت صعود در گروه دوم ، جام ملتهای آسيا به روز آخر کشيده شود.

ششمين روز پيکارهای فوتبال جام ملتهای آسيا در دوحه قطر پرماجرا و با يک شگفتی همراه بود. عربستان به عنوان يکی از مدعيان شکستن رکورد سه بار قهرمانی (همراه با ايران و ژاپن) با دومين شکست پياپی حذف شد تا تيره ترين دوره فوتبال اين کشور پس از ظهور به عنوان يک قدرت در اسيا شکل گيرد.

ژاپن در حالی با وجود اخراج دروازه بان اصلی اش، برتری مطلق در نيمه نخست را از دست داد، در نيمه دوم با يک پنالتی قابل بحث و اشتباه، تا آستانه حذف پيش رفت و شجاعانه جنگيد تا با يک اشتباه ديگر داوری با ضربه پنالتی برنده اين بازی شود.

محسن ترکی و تيم ايرانی داوری اين بازی کارنامه خوبی نداشتند و حاصل دو اخراج و اخطارهای پرتعداد، يک نتيجه کاملا ناراضی از سوی دو تيم و تماشاگران اين بازی داشت. ترکی، سخندان و کامرانی فر در پايان با محافظت نيروهای امنيتی قطر تا رختکن اسکورت شدند.

نيمه‌نخست با برتری ژاپن ولی با تک گل هاسه به در دقيقه ۳۴ به سود تيم شرقی آسيا به پايان رسيد. اما ابتدای نيمه دوم با جنگندگی سوريها و افت موقت ژاپن همراه شد تا سرانجام در موقعيتی آفسايد سوريه به پنالتی و گل برسد و ژاپن با اخراج دروازه بانش (کاواشيما) تسليم ضربه پنالتی تساوی بخش الخطيب در دقيقه‌ ۷۶ شد. گلی که می توانست به شکست و حذف گران اين تيم منجر شود.

اما سوريه در حالی در برابر بازی با روحيه ژاپن عقب رانده شد و تساوی را با اعلام يک پنالتی اشتباه از سوی ترکی از دست داد که از دست دادن اعصاب در دقيقه های پايانی يک بازيکنش را هم اخراجی داد و برای بازی بعد با اردن هم از دست داد. ضربه پنالتی کيسوکه هوندا در دقيقه ۸۲ باعث پيروزی دو بر يک ژاپن و چهار امتيازی شدن اين تيم شد.اردن هم چهار امتياز دارد و سوريه سه امتياز.

تيم ژاپن با پيروزی بر سوريه صاحب بهترين موقعيت برای راهيابی به مرحله يکچهارم پايانی شد. آخرين بازی گروهی ژاپن با تيم بحران زده عربستان سعودی است که پس از دو شکست از دو تيم کوچک عربی (اردن و سوريه) گمان نمی رود بازی با روحيه ای در برابر ژاپن داشته باشد.

اما پيکار دو تيم اردن و سوريه، دو تيم عربی غرب آسيا برای روشن کردن سرنوشت صعود سه تيم مدعی گروه سوم نقشی انکار ناپذير دارد.

شکست عربستان

در ورزشگاه الريان، گل حذف کننده زود هنگام عربستان سعودی (فيناليست دوره قبل) برای اردن را باها عبدالرحمان در دقيقه ۴۲ به ثمر رساند.

عربستان سعودی که بعد از شکست دو بر يک از سوريه سرمربی پرتغالی اش (پسيرو) را عوض کرده بود، با ناصر الجوهر، مربی عرب هم کاری از پيش نبرد و همان ضعفهای بازی قبلی را داشت. الجوهر در پايان از هواداران تيم سعودی پوزش خواست.

عربستان سعودی در برابر تيمی که با پيروزی بر ژاپن کمترين زمان را فاصله داشت، در آغاز تنها در ميانه ميدان برتری نشان داد و در تمام کنندگی بسيار ضعيف نشان می داد. وقتی عبدالرحمان يک توپ کم خطر را به سوی دروازه عربستان ارسال کرد، جايگيری غلط عبدالله (دروازه بان سعودی) باعث شد تا توپ از بالای سرش به تور رسيد. لحظه ای بعد عدی السيفی در حالت تک به تک با دروازه بان نتوانست نتيجه را دو بر صفر کند.

برخلاف تصور در نيمه دوم مسابقه حالتی کند و از سوی عربستان نااميد کننده داشت. اين تيم با وجود بازی با سه مهاجم هرگز زهری نداشت و موقعيت قابل بحثی به وجود نياورد.

با توجه به حذف زودهنگام عربستان، مسابقه اين تيم با ژاپن کمتر می تواند برابر تيم شرق آسيا خطرناک و به سود دو تيم ديگر عربی باشد. اگر در دور سوم مسابقه های گروهی ژاپن شکست نخورد، يکی از دو تيم سوريه و اردن بايد همراه عربستان سعودی ترک کننده جام پانزدهم باشد.
XS
SM
MD
LG