لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۶

تظاهرات سلفی‌ها در لبنان؛ درخواست برای مسلح شدن در مقابل حزب الله


شيخ احمد الاسير در تظاهرات روز جمعه
شهر ساحلی صيدا در جنوب لبنان جمعه شاهد اعتراض‌های خيابانی، تحصن، بستن راه‌ها و حضور علنی افراد مسلح اسلامگرای سلفی بود. اين تظاهرات هم زمان با دعوت يکی از روحانيون سلفی لبنانی برای مسلح شدن هوادارانش در مقابل گروه حزب الله شيعی روی داده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، شيخ احمد الاسير که يک اسلامگرای لبنانی است و در هفته‌های اخير پس از رهبری تظاهرات و تحصن‌هايی در محکوميت سرکوب اعتراض‌ها در سوريه و ضديت با حزب الله لبنان، توجه‌ها را به خود جلب کرده، در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «يا گروه خود را مسلح می‌کنيم يا تمام اسلحه بايد تحت حاکميت دولت قرار گيرد.»

اشاره احمد الاسير به سلاح حزب الله لبنان است که شماری از گروه‌های سياسی لبنانی تا کنون خواستار خلع آن شده‌اند. حزب الله لبنان اما می‌گويد که سلاحش برای مقاومت در مقابل اسرائيل است.

برای پنجمين هفته پياپی، هوادران شيخ احمد الاسير تحصنی در راه‌های داخلی شهر صيدا به راه انداختند. تفاوت تحصن اين هفته با هفته‌های گذشته اين است که تلاش شد به اتوبان‌های خارجی کشيده شود، مساله‌ای که باعث شد مسير ارتباطی صيدا با جنوب لبنان بسته شود. حضور افراد مسلح در تحصن هم پديده‌ای جديد بود.

به گزارش رویترز، هواداران الاسير تابلوهايی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «نه به سلطه سلاح.» تابلوهای ديگری نيز در «محکوميت تجاوزهای نيروهای دولتی سوريه به خاک لبنان»، در دست تحصن کنندگان سلفی بود.

به گزارش تلويزيون لبنانی الجديد، اقدام‌های الاسير و هوادارانش، خشم شماری از ساکنان شهر صيدا را برانگيخت و آن‌ها را به خيابان‌ها کشاند. آن‌ها با بستن برخی از راه‌ها به وسيله لاستيک‌های مشتعل، تابلوهايی در محکوميت حرکت الاسير و اعتراض به برخورد نکردن نيروهای امنيتی با او و هوادارنش حمل کردند.

اسامه سعد يکی از رهبران سنی مذهب همپيمان حزب الله در صيدا، در کنفرانسی خبری، فعاليت‌های الاسير و هواداران سلفيش را توطئه‌ای به منظور «به آشوب کشيدن لبنان و منطقه» توصيف کرد.

اولين حضور علنی احمد الاسير در تظاهرات چند هفته پيش سلفی‌ها در بيروت پايتخت لبنان عليه نظام بشار اسد رئيس جمهور سوريه بود.

اعتراض‌ها در سوريه و سرکوب آن توسط نيروهای دولتی، شکاف ميان هوداران مذاهب مختلف در لبنان را افزايش داده است. بشار اسد از اقليت علوی مذهب سوريه است در حالی که اکثر معترضان سنی هستند. بسياری از سنی‌های لبنان هم از انقلاب سوريه حمايت می‌کنند در حالی که حزب الله و اکثر گروه‌های شيعه لبنان، پشتيبان نظام بشار اسد هستند.

به نظر می‌رسد، دولت لبنان که تا کنون سعی کرده اين کشور را از رخدادهای سوريه دور نگاه دارد، در مقابل آنچه که در صيدا روی می‌دهد دست بسته است. پيشتر مراون شربل وزير کشور لبنان در کنفرانسی خبری گفته بود: «پايان دادن به تحصن‌های صيدا بيش از ۳ دقيقه زمان نمی‌خواهد اما چه کسی مسئوليت رخدادهای پس از آن را برعهده می‌گيرد؟»
XS
SM
MD
LG