لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۱۶

سفر خانواده مامور سابق اف بی ای به تهران


خانواده مامور سابق اف بی آی سه شنبه وارد فرودگاه امام خمینی شدند

همسر و فرزند مامور سابق اف بی آی که گفته می شود در جزيره کيش ناپديد شده است، برای پيگيری پرونده وی روز سه شنبه وارد تهران شدند.


گزارش خبرگزاری فرانسه، کريستين لوينسون به همراه دانيل پسر ۲۲ سال مامور سابق اف بی ای و خواهرش سوزان، ساعت ۱۱ شب به وقت تهران به فرودگاه بين‌المللی امام وارد شده اند.این خانواده از طریق پاريس به تهران پرواز کرده بودند.


طبق برخی گزارش ها، رابرت لوينسون اهل فلوريدا، آخرين بار در تاريخ هشتم مارس امسال در جزيره کيش ديده شده و پس از آن سرنوشت او اطلاعی در دست نيست.


گفته می شود آقای لوینسون به عنوان مامور يک شرکت امنيتی خصوصی در حال تحقيق درباره قاچاق سيگار بوده است.


آقای لوينسون ۵۹ ساله، مامور سابق اف بی آی، پليس فدرال آمريکا بوده که در سال ۱۹۹۸ بازنشسته شده است.


همسر او، کريستين، باور دارد که او در ايران است چرا که نام او در هيچ پروازی پس از آن ثبت نشده و پاسپورت او مورد استفاده قرار نگرفته است.


وزارت امور خارجه ايران، ناپديد شدن اين مامور سابق اف بی آی را در ايران تاييد کرده و اعلام کرده است که ماموران امنيتی ايران در حال پيگيری پرونده وی هستند.


خانم کريستين در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته بود: «هيچ راهی بهتر از اين نيست که خودم به ايران سفر کنم.»


خانواده آقای لوينسون حدود يک هفته در ايران خواهند ماند. همسر اين مرد مفقود شده، پیشتر، گفته بود: «من می خواهم با تک تک مقامات ايرانی ديدار داشته باشم و اميدوارم که آنها قادر باشند برای پيدا کردن شوهرم کمک کنند.»


کريستين لوينسون اعلام کرده بود که به همراه سفير سازمان ملل در ايران و ديپلمات های سوئيسی سعی خواهد که با مقامات ايرانی ديدار کند.


وی اضافه کرده بود: «اين يک درخواست انسانی است. دعا می کنيم که کمک مان کنند.»


وی پيش از اين، در آستانه سفر محمود احمدی نژاد به آمريکا برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، در نامه ای به وی از رييس جمهوری ايران خواسته بود که در پيدا شدن همسرش، به او کمک کند.


سخنگوی وزارت خارجه آمريکا هم از دولت ايران خواسته بود که طی اين سفر،به خانواده آقای لوينسون کمک کنند.


تام کيسی اضافه کرده بود: «ما باز از ايران می خواهيم تمام اطلاعات مربوط به اين پرونده را در اختيار خانواده لوينسون وسفارت سوئيس در ايران قرار دهند.»


دولت ايران از طريق سفارت سوئيس در تهران که حافظ منافع آمريکا در ايران است، به مقامات آمريکايی اطلاع داده بود که تحقيقاتی را در اين زمينه انجام داده اند اما نمی دانند که بر سر آقای لوينسون چه آمده است.


اما سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت که ايران هيچ جزئياتی را درباره اين تحقيق در اختيار آنها قرار نداده است.


اظهارات آمريکايی فراری


جزئيات علت سفر آقای لوينسون به ايران هنوز مشخص نيست. اما خانم لوينسون پيشتر گفته بود همسر وی با داوود صلاح الدين، آمريکايی فراری که به اتهام کشتن علی اکبر طباطبايی، وابسته مطبوعاتی پيشين ايران در واشينگتن، در سال ۱۹۸۰ تحت تعقيب قرار دارد و هم اکنون در ايران زندگی می کند، ملاقات کرده است.


به گفته خانم لوينسون، داوود صلاح الدين به وی گفته است که در روز ۸ مارس، با رابرت لوينسون در هتل «مريم» کيش ملاقات کرده، اما ماموران پليس ايران، وی را برای ساعاتی بازداشت کرده و از او درباره مدارکش سوالاتی پرسيده اند.


صلاح الدين همچنين گفته است که پس از آنکه ماموران پش از چند ساعت او را آزاد کردند، به هتل بازگشته، اما اثری از آقای لوينسون مشاهده نکرده است.


اظهارات صلاح الدين، حاکی از آن است که رابرت لوينسون در آن روز توسط پليس ايران بازداشت شده است.


XS
SM
MD
LG