لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۶

فرانسه و آلمان خواستار ادامه فشار بر ايران شدند


آنگلا مرکل و نيکولای سارکوزی می گويند ايران يک «تهديد» به شمار می رود و خواستار ادامه فشار بين المللی برای توقف فعالیت های حساس هسته ای تهران شدند

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و نيکلا سارکوزی، رييس جمهور فرانسه، می گويند به رغم گزارش اخير سازمان های اطلاعاتی آمريکا درباره توقف برنامه توليد سلاح اتمی ايران، اين کشور يک «تهديد» محسوب می شود و خواستار ادامه فشار بين المللی بر تهران شدند.


خانم مرکل به طور مشخص از حمايت کشورش برای تصويب قطعنامه تازه ای عليه ايران سخنی به ميان نياورد ولی گفت:«ما و کشورهای(عضو گروه ۱+۵) خواهان ادامه روند کنونی در سازمان ملل متحد هستيم».


درهمين حال، آقای سارکوزی گفت که کشورش، به رغم گزارش اخير سازمان برآوردهای اطلاعاتی درباره توقف برنامه هسته ای ايران، از تلاش های آمريکا برای اعمال تحريم های تازه عليه ايران حمايت می کند.


خانم مرکل نیز در این کنفرانس مطبوعاتی به همراه آقای سرکوزی، با اشاره به «خطر ايران» تصريح کرد: «در رابطه با ايران، ما نيازمند گفت وگو و فشار از طريق شورای امنيت سازمان ملل هستيم».


آقای سرکوزی نیز تاکید کرد که دلیلی برای پشم پوشی از تحریم های تازه علیه ایران نمی بیند.


رییس جمهوری فرانسه گفت :«آنچه ایران ایران راتا اینجا کشانده است، تحریم ها و قاطعیت بوده است». وی همچنین خواستار اقدام یکپارچه جامعه بین المللی برای تحریم ها شد. خانم مرکل نیز پس از این اطهارات آقای سرکوزی گفت که دراین مورد با رییس جمهوری فرانسه هم عقیده است.


«فشار، ایران را به انتخاب گزینه درست وادار می کند»


  • «موضوع اين نيست که ايرانی ها روزی از خواب بيدار شدند و گفتند برنامه (توليد سلاح اتمی) را متوقف خواهند ساخت. در حقيقت، این فشار بين المللی و موشکافی های جامعه جهانی بود که آنها را مجبور کرد چنين کنند و همين عامل می تواند و ممکن است ايرانی ها را به سوی انتخاب گزينه های درست و سالم هدايت کند».
کاندولیزا رایس

در همين حال وزير امورخارجه آمريکا نيز می گويد فشارهای جهانی ايران را مجبورکرد تا برنامه ساخت بمب اتمی را متوقف کند و همين عامل می تواند تهران را به سمت انتخاب درست هدايت کند.


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، برای شرکت در اجلاس وزيران امور خارجه ناتو به بروکسل رفته و قرار است روز جمعه با سرگئی لاوروف، زير امور خارجه روسيه، درباره برنامه هسته ايران مذاکره کند.


آقای لاوروف پيشتر گفته بود در بررسی هر طرحی برای اعمال تحريم های تازه عليه ايران، بايد يافته های اخير سازمان ملی برآورد های اطلاعاتی آمريکا مد نظر قرار گيرد.


اما خانم رايس، که همراه با همتايان بريتانيايی و فرانسوی خود برای تصويب سومين قطعنامه عليه ايران تلاش می کند، روز پنجشنبه هفتم دسامبر گفت : «تصور نمی کنم که (گزارش) سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی آمريکا، مسير فعلی که در آن قرار داريم را تغيير دهد».


در گزارش ۱۶سازمان اطلاعاتی و امنيتی آمريکا موسوم به سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی که روز دوشنبه منتشر شد، آمده است که جمهوری اسلامی ايران در سال ۲۰۰۳ برنامه توليد سلاح هسته ای خود را متوقف کرده است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، وزير امور خارجه آمريکا به خبرنگارانی که او را در سفر به بروکسل همراهی می کردند، گفت است که در مذاکره با آقای لاوروف تصريح خواهد کرد که گزارش اطلاعاتی نشان می دهد که ايران در پاسخ به فشار بين المللی کار توليد سلاح اتمی را متوقف ساخت، و اين دليلی است که ادامه منزوی ساختن تهران را توجيه می کند.


وزير امور خارجه آمريکا گفت :«موضوع اين نيست که ايرانی ها روزی از خواب بيدار شدند و گفتند برنامه (توليد سلاح اتمی) را متوقف خواهند ساخت. در حقيقت، اين فشار ها ی بين المللی و دقت جامعه جهانی بود که آنها را مجبور کرد چنين کنند».


خانم رايس افزود:« در حقيقت، فشار بين المللی و موشکافی بين المللی می تواند و ممکن است ايرانی ها را به سوی انتخاب گزينه های سالم هدايت کند».


کاندوليزا رايس قراراست روز پنجشنبه با وزيران امور خارجه ايتاليا، بلژيک، بريتانيا ،خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا،و نير با ياپ د هوپ شيفر، دبير کل ناتو، ملاقات کند.


اختلاف تاکتيکی


خانم رايس با اشاره به آنچه که اختلاف تاکتيکی با روسيه و چين درباره زمان تحريم های تازه عليه ايران خواند، گفت: «قدرت های عمده بايد برای وادار ساختن ايران به پاسخگويی به آنچه پيش از سال ۲۰۰۳ در برنامه اتمی خود انجام می داد، راه هايی پيدا کنند».


روسيه، عضو دايمی شورای امنيت با قدرت وتو، روز چهارشنبه اعلام کرده بودکه مدرکی وجود ندارد که ثابت کند ايران پيش از سال ۲۰۰۳ يک برنامه تسليحات اتمی را دنبال می کرده است.


وزير امور خارجه آمريکا درباره ارزيابی روسيه از برنامه هسته ای ايران، گفت:«روس ها همواره از آژانس بين المللی انرژی اتمی خواسته اند به فعاليت های گذشته ايران نگاه کند، و جديد ترين گزارش اطلاعاتی آمريکا انگيزه لازم برای چنين کاری را فراهم آورده است».


« دليل موجه برای تحريم های تازه وجود دارد»


در حالی که وزير امورخارجه آمريکا از روسيه خواسته است تا از ادامه فشارها بر جمهوری اسلامی حمايت کند، نيکلا سارکوزی روز پنجشنبه گفته بود به رغم گزارش تازه سازمان های اطلاعاتی آمريکا درباره توقف برنامه توليد سلاح هسته ايران، همچنان دلايل موجه برای اعمال دور تازه تحريم ها عليه ايران وجود دارد.


کاخ اليزه در بيانيه ای اعلام کرد روز چهارشنبه جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، و آقای سارکوزی درباره «عناصر جديد» اين گزارش و همچنين «فعاليت های اتمی نظامی ايران» با يکديگر تلفنی گفت وگو کرده اند.


در بيانيه آمده است که آقای سارکوزی تاکيده کرد چنانچه گزارش درباره برنامه توليد سلاح هسته ای ايران تاييد شود، انگاه نگرانی های جامعه جهانی درباره اهداف فعاليت های هسته ای ايران تا سال ۲۰۰۲ می بايست مورد بازنگری قرار گيرد.


آقای سارکوزی تصريح کرده است:« بنابر اين درخواست های جامعه بين المللی درست بوده است. ايران بايد با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کامل کرده و همانطور که شورای امنيت سازمان ملل متحد دريکسال نيم طی سه قطعنامه درخواست کرده،غنی سازی اورانيوم را متوقف کند».


رييس جمهوری فرانسه افزوده است:«سرپيچی ايران از اجرای (قطعنامه ها) يک قطعنامه تازه برای سخت تر کردن تحريم ها را موجه خواهد کرد».


شورای امنيت سازمان ملل متحد طی دو قطعنامه لازم الاجرای ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی اورانيوم را متوقف کند.


شورای امنيت سازمان ملل متحد و قدرت های جهانی به دليل کاربرد دوگانه تکنولوژی غنی سازی اورانيوم در توليد سوخت هسته ای و توليد سلاح، از ايران خواسته اند تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


اما ايران با اصرار بر اينکه برنامه هسته ای را تنها با هدف توليد برق دنبال می کند، از پذيرش خواست جامعه جهانی مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم خودداری کرده است.


XS
SM
MD
LG