لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۲۸

ایران وجود مرکز «هسته ای مخفی» را تکذیب کرد


جواد وعیدی، مقام شورای عالی امنیت ملی ایران اخبار منتشر شده درباره نطنز را تکذیب کرد

جواد وعیدی، مقام شورای عالی امنیت ملی ایران اخبار منتشر شده درباره وجود «تاسیسات نظامی اتمی مخفی و زیرزمینی در مرکز هسته ای نظنز» را تکذیب کرد.


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، جواد وعیدی ، معاون امنیت بین الملل دبیرخانه شورای امنیت ملی ایران با تکذیب این خبر اظهار داشت که« انتشار اخباری از این دست با هدف ایجاد بهانه و مستمسکی برای برهم زدن فضای مثبت ایجاد شده درباره حسن نیت و ابتکارات و مواضع سازنده ایران است.»


شورای مقاومت ملی، شاخه سياسی سازمان مجاهدين خلق، روز پنج شنبه در يک کنفرانسی خبری که در پاريس برگزار کرد، مدعی شده بود که ایران در حال «ساخت تاسيسات نظامی اتمی مخفی و زير زمينی در مرکز هسته ای نطنز است».


خبر وجود یک مرکز ساخت تاسیسات اتمی مخفی در ایران همزمان با گردهمایی کشورهای گروه ۱+۵ ، برای بررسی افزايش تحريم های ايران، انتشار یافته است، هرچند که پیش از این انتظار نمی رفت که این کشورها در این دوره رایزنی های خود به توافقی درباره افزایش تحریم ها علیه ایران دست یابند.


انتشار اخباری از این دست با هدف ایجاد بهانه و مستمسکی برای برهم زدن فضای مثبت ایجاد شده درباره حسن نیت و ابتکارات و مواضع سازنده ایران است
جواد وعیدی

به گفته سازمان مجاهدین خلق« تاسيسات جديد در پنج کيلومتری جنوب مرکز غنی سازی اورانيوم نطنز در حال ساخت است و در زير کوه «سياه کوه» قرار دارد که آن را از حملات احتمالی مصون نگه می دارد.»


هنوز هيچ منبع مستقلی اين ادعا را تاييد نکرده است، ولی شورای مقاومت ملی ايران می گويد که اطلاعات خود را از منابع ايرانی دريافت کرده و اين اطلاعات را در اختيار آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار داده است.


شورای مقاومت ملی در ادامه افزوده است که کار ساخت اين تاسيسات از اواخر سال ۲۰۰۶ آغاز شده است و انتظار می رود که ظرف شش ماه تکميل شده باشد.


براساس گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، شورای مقاومت ملی جزئيات بسيار محدودی درباره نوع فعاليت هايی که ممکن است در اين محل صورت گيرد، ارايه داد و اعلام کرد که در اين زمينه اطلاعات دقيقی ندارد.


به گزارش آسوشيتدپرس، این شورا در عين حال، شواهدی قاطع در خصوص ادعاهای خود ارايه نکرد.


در اين گزارش تاکيد شده که شورای مقاومت ملی از سوی ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا به عنوان سازمانی تروريستی معرفی شده است و تاکنون ترکيبی از گزارش های حقيقی و نادرست را به رسانه ها اعلام کرده است.


پنج سال پيش این تشکیلات اطلاعاتی منتشر کرد مبنی بر اينکه جمهوری اسلامی دو تاسيسات اتمی مخفی دارد که تاکنون آنها را اعلام نکرده است.


يکی از اين تاسيسات، مرکز هسته ای نطنز بود که آشکار شدن فعاليت آن سبب شد تا دو دهه فعاليت اتمی ايران در معرض دید همگان قرار گیرد و سرآغازی برای نگرانی های کنونی درباره تلاش جمهوری اسلامی برای ساخت بمب اتمی تلقی شود.


آسوشيتدپرش در ادامه گزارش خود افزوده:« اما از آن زمان تاکنون، بيشتر اطلاعاتی که شورای مقاومت ملی درباره برنامه مخفی ايران برای ساخت سلاح هسته ای منتشر کرده، مورد تاييد قرار نگرفته است.»


ادعای جديد اين تشکيلات مستقر در فرانسه در زمانی مطرح می شود که ايران زير فشارهای بين المللی برای توقف برنامه هسته ای خود قرار دارد و کشورهای غربی، تهران را متهم می کنند که در تلاش است تا به بمب اتمی دست يابد.


تهران همواره اين اتهامات را رد کرده و می گويد که برنامه اتمی خود را با هدف دستيابی به مقاصد صلح جويانه دنبال می کند.
XS
SM
MD
LG