لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۳۴
منابع پليس عراق روز يکشنبه اعلام کردند که در موج جديدی از بمب‌گذاری و تيراندازی در چند شهر عراق بیش از ۴۰ تن کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رويترز تاکنون هيچ گروهی مسئوليت حملات روز يکشنبه را برعهده نگرفته است، ولی طی ماه های اخير گروه های وابسته به القاعده نقش اصلی را در تشديد خشونت ها در عراق داشته اند.

يک مقام پليس در این زمینه گفت است، در انفجار همزمان دو خودروی بمبگذاری شده در شهر حله در يک بازار شلوغ دست کم ۹ تن کشته شده اند.

ابو احمد، يک مغازه دار به رويترز گفته است: در حالی که می خواستم برای خوردن صبحانه به يک قهوه خانه در نزديکی مغازه ام بروم يک انفجار مهيب رخ داد. قبل از اين که حتی بتوانم يک گام ديگر بردارم انفجار دوم نيز رخ داد.

ابو احمد اضافه کرده است: پسرم در آن موقع به جای من در مغازه بود به همين دليل به سرعت به سمت مغازه ام رفتم که که با جسد غرق در خون پسرم در کنار اجساد ديگر مواجه شدم و اثری از مغازه ام باقی نمانده بود.

پليس عراق همچنين گفته است که در انفجار يک خودروی بمبگذاری شده در بازار يک محله شيعه نشين در شرق بغداد پنج تن کشته و ۱۷ نفر مجروح شدند.

در انفجار در شهر کوت در شرق عراق نیز هفت نفر کشته شده اند.

پليس عراق اضافه کرده است در انفجار يک خودروی بمبگذاری شده در شهر بصره در جنوب عراق پنج نفر کشته شده اند.

طبق اين گزارش در انفجار يک خودروی بمبگذاری شده در شهر کربلا نيز دو تن کشته شده اند.

پليس همچنين گفته است در بغداد در انفجار يک خودروی بمب‌گذاری شده در نزديکی کاروان رييس شورای استانی بغداد، سه نيروی امنيتی کشته شده اند. در انفجار يک بمب کنار جاده ای در غرب بغداد نيز دونفر کشته شده اند.

انفجار دو خودروی بمبگذاری شده در در بازار در شهر دبيس در شمال بغداد نيز دو کشته و شانزده زخمی برجای گذاشت.

منابع پليس عراق همچنين گفته اند در تيراندازی به سوی سرنشينان يک خودرو در نزديکی شهر بعقوبه دو کشاورز شيعه کشته شده اند.

پليس عراق می گويد روز يکشنبه اجساد چهار سنی را در بيرون بغداد کشف کرده است. اين چهار نفر شب قبل ربوده شده بودند.

گزارش ها حاکی است که در حملات گروه های تندور در ماه اوت در عراق دست کم ۸۰۰ نفر کشته شده اند. اين در حالی است که از آغاز موج تازه خشونت ها در عراق از ماه آوريل تاکنون ۴۰۰۰ نفر کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، گروه حکومت اسلامی عراق و شام و ابسته به القاعده و افراطيون سنی طی ماه های اخير تلاش کرده اند تا خشونت بين شيعيان و اهل تسنن را تشديد کنند.

گروه القاعده تاکنون مسئوليت شمار زيادی از حملات و بمب گذاری هاعليه نيروهای دولتی و به ويژه شيعيان را برعهده گرفته است.
XS
SM
MD
LG