لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۰
باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا ، در مراسم «روز يادبود» کشته شدگان و مفقودان ارتش آن کشور گفت که نيروهای نظامی ايالات متحده پس از يک دهه جنگ به وطن خود باز می‌گردند و تنها در صورتی که «کاملا ضروری» باشد، به جنگ اعزام می‌شوند.

باراک اوباما که روز دوشنبه ۲۸ مه در جمع کهنه سربازان آمريکايی در قبرستان آرلينگتون سخنرانی می کرد، گفت: «پس از يک دهه در زير ابر تيره و تار جنگ، می توانيم در افق، نور يک روز تازه را مشاهده کنيم.»

آقای اوباما تاکید کرد که برای نخستين بار در طی ۹ سال گذشته، اکنون هيچ سرباز آمريکايی در خاک عراق کشته نمی‌شود و در حال نبرد نيست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رييس جمهوری آمريکا گفت: به عنوان فرمانده کل قوا، من می توانم به شما بگويم که اعزام سربازان به ماموريت های که جان آنها را به مخاطره می اندازد، غم انگيز ترين تصميمی است که بايد بگيرم.

باراک اوباما افزود: «من به شما قول می دهم، که هزگز چنين تصميمی نخواهم گرفت مگر اين که کاملا ضروری باشد.»

آقای اوباما تصريح کرد که در صورت اتخاذ چنين تصميمی، بايد ماموريت اين نيروها شفاف بوده و به طور کامل حمایت مردمی داشته باشد.

طبق اين گزارش پيش از آقای اوباما، لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا سخنرانی کرد و با اشاره به تلفات نظامیان آمریکایی گفت: «در جريان جنگ ويتنام ۵۸ هزار آمريکايی کشته شدند. بين سال های ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۱ بيش از ۴ هزار در عراق کشته شدند.»

به گفته لئون پانه تا از سال ۲۰۰۱ تا کنون تقريبا ۲ هزار آمريکايی در افغانستان کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، باراک اوباما پس از سخنرانی درجمع کهنه سربازان در قبرستان در آرلينگتون ويرجينيا به واشينگتن رفت و با حضور در کنار «ديوار» يادبود کشته شدگان جنگ ويتنام، به آنها ادای احترام کرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG