لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۱۵

بهای نفت به بيش از ۱۰۰ دلار رسيد


بازار نفت با افزایش در روز سه شنبه به یک رکورد جدید دست یافت.

بهای نفت روز سه شنبه نوزدهم فوریه، در بازارهای جهانی به رکورد تازه ای دست يافت و در نيويورک به بشکه ای ۱۰۰ دلار و ۱۰ سنت رسيد.


عواملی همچون پيش بينی ها درباره کاهش توليد نفت خام توسط کشورهای عضو تولید کننده نفت، اوپک، و تنش های سياسی در ونزوئلا و نيجريه باعث شد تا بهای نفت در بازار افزايش يابد.


در همين حال، برخی تحليلگران بازار نفت می گويند عوامل پيش بينی نشده ای چون انفجار پالايشگاهی در تگزاس و همچنين موج سرما در آمريکا، بزرگترين مصرف کننده انرژی، باعث شد بهای نفت شد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، نفت خام سبک و شيرين برای تحويل در ماه مارس در نيويورک با افزايش چهار دلار و ۵۱ سنت به قيمت بشکه ای ۱۰۰ دلار و ۱۰ سنت افزايش يافت.


اين در حالی بود که در لندن نيز قيمت نفت خام برنت تحويل در ماه آوريل با سه دلار و ‪ ۶۵ ‬سنت افزايش به بشکه ای ‪ ۹۸ ‬دلار و ‪ ۷۰‬سنت رسيد.


  • «گمانه زنی براين بود که کشورهای توليد کننده نفت(اوپک)، که بيش از ۴۰ درصد نفت جهان را تامين می کنند، در نشست پنجم ماه مارس در وين درباره کاهش صادرات تصميم گير خواهند کرد.»
یک تحلیلگر بازار نفت

فل فلينن، تحليلگر آلارون ترادينگ، درباره عوامل افزايش بهای نفت ،گفت:«گمانه زنی براين بود که کشورهای توليد کننده نفت(اوپک)، که بيش از ۴۰ درصد نفت جهان را تامين می کنند، در نشست پنجم ماه مارس در وين درباره کاهش صادرات تصميم گير خواهند کرد.»


به گفته تحليلگران بازار نفت، تنش ميان ونزوئلا و شرکت نفتی اگزون موبيل، بزرگترين کمپانی نفتی جهان، بر سر ملی کردن دارايی ها ی آن از جمله عواملی بود که باعث افزايش بهای نفت شده است.


نيميت خامار، يکی ديگر از تحليگران بازار نفت می گويد شواهد مشخصی وجود دارد که نشان می دهد که اين گمانه زنی ها بر باز ار نفت اثر گذاشته اند.


اين تحليگر بازار نفت می گويد:«طی هفته گذشته ما پيشنهاد های زيادی از طرف اعضای اوپک داشتيم مبنی بر اين که ميزان توليد را در همين سطح نگه خواهند داشت و يا ان را کاهش خواهند داد.»


به گفته نيميت خامار با افزايش بهای نفت در بازارهای جهانی، برای اعضای اوپک سخت خواهد بود تا کاهش توليد نفت را توجيه کنند.


اوايل ماه فوريه اعضای کشورهای توليد کننده نفت، اوپک، در حدود ۲۹ ميليون و ۶۷۰ هزار بشکه در روز توليد می کرده است.


فل فلينن نيز می گويد :«پيام های ارسال شده از سوی اوپک حاکی از اين بوده است که در نشست ماه مارس ميزان توليد خود را کاهش خواهد داد.»


در همین حال، یک تحلیلگر بازار نفت می گوید: اقدام ونزوئلا در هفته گذشته علیه شرکت نفتی اگزون باعث تاثیر بر بازار نفت شد.


شرکت نفتی «پدوسا» که متعلق به دولت ونزوئلاست اعلام کرده بود که صدور نفت و مواد نفتی به اگزون موبيل، که بزرگترين شرکت نفتی آمريکا است، را متوقف کرده است.


اقدام اين شرکت در واکنش به اقدامات حقوقی اين شرکت آمريکايی عليه دولت ونزوئلا صورت گرفته است.


اقدامات حقوقی اگزون موبيل موجب مسدود شدن ۱۲ ميليارد دلار از دارايی های دولت ونزوئلا شده است.


سال گذشته دولت ونزوئلا يکی از پروژه های متعلق به اين شرکت آمريکايی را ملی اعلام کرد و اگزون نيز در عوض خواستار دريافت حدود يک ميليارد دلار غرامت شده است.


XS
SM
MD
LG