لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۵۲

کابينه دولت اضطراری فلسطين معرفی شد


سلام فیاض نخست وزیر دولت اضطراری فلسطین

کابینه دولت اضطراری فلسطین به رياست سلام فياض تعیین شده‌ وتا ظهر روز یکشنبه با موافقت محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطين کار خود را شروع خواهد کرد.


دولت اضطراری فلسطين متشکل از ‪ ۱۱‬وزير است که انتظار می‌رود در برابر رییس دولت تشکیلات خودگردان فلسطینی سوگند ياد کند.


از سوی دیگر، احمد بحر، جانشين رييس مجلس قانون گذاری فلسطين و از اعضای حماس گفت دولت اضطراری در قانون اساسی وجود ندارد و دولت اضطراری بايد از مجلس رای اعتماد بگيرد.


به گفته جانشين رييس مجلس قانون گذاری فلسطين از آنجا که دولت اضطراری از مجلس فلسطين رای اعتماد نگرفته قانونی نيست و دولت اسماعيل هنيه تنها دولت قانونی است چراکه از مجلس رای اعتماد گرفت.


«باید مطمئن شویم که درگیری به کرانه باختری سرایت نمی کند»


نيروهای طرفدار جنبش فتح روز شنبه به ساختمان پارلمان فلسطين حمله کردند. اين نيروها همچنين به بنيادها خيريه، مدارس و شبکه های رادیو تلویزیونی وابسته به حماس در کرانه باختری حمله کردند.


صائب عريقات مذاکره کنند فلسطينی در اينباره گفت :«ما بايد مطمئن شويم که اين جنايت های (حماس در غزه) تحت شرايطی به کرانه باختری سرايت نکند».


آقای عريقات افزود: «اگر يک نفر در غزه کشته شده در مقابل يک نفر در اينجا(کرانه باختری) کشته نخواهد شد. ما مانند انها رفتار نمی کنيم. ما پايبند به قانون و نظم هستيم».


از سوی ديگر، سخنگوی حماس تهديد کرد چنانچه محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، آنچه که او «تروريسم فتح» خوانده را متوقف نکند، درگيری ها را به کرانه باختری خواهد کشاند.


سامی ابوزهر، سخنگوی حماس گفت تاکنون ۱۵۰ نفر از هواداران حماس در سرزمين های کرانه باختری، بعد از تصرف غزه توسط نيروهای حماس، «ربوده» شده اند.


ژنرال جيکوب واليس، سرکنسول آمريکا در رم الله به محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان، اطلاع داده است که واشينگتن بلافاصله بعد از تشکيل دولت اضطراری در مناطق فلسطينی تحريم وضع شده برعليه تشکيلات خودگردان فلسطينی را لغو خواهد کرد. اين اقدام راه برای لغو تحريم های اتحاديه اروپا و اسراييل باز خواهد کرد

حمايت آمريکا از دولت اضطراری


يک مقام ارشد فلسطينی گفت که ژنرال جيکوب واليس، سرکنسول آمريکا در رم الله به محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان، اطلاع داده است که واشينگتن بلافاصله بعد از تشکيل دولت اضطراری در مناطق فلسطينی تحريم وضع شده برعليه تشکيلات خودگردان فلسطينی را لغو خواهد کرد. اين اقدام راه برای لغو تحريم های اتحاديه اروپا و اسراييل باز خواهد کرد.


ديدار آقای عباس و کنسول آمريکا در رم الله روز شنبه شانزدهم ماه ژوئن صورت گرفته و به گفته اين مشاور رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی در اين ديدار مساله رفع تحريم ها به اطلاع آقای عباس رسيده است. از ژانويه ۲۰۰۶ که حماس توانست در انتخاب پيروز شده و مامور تشکيل دولت شد کشورهای غربی به همراه اسراييل دولت فلسطينی را تحريم کردند.


رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، روز جمعه يک روز پس از انحلال دولت وحدت ملی فلسطين و برکناری اسماعيل هنيه نخست وزير، سلام فياض، يک سياستمدار مستقل را مامور تشکيل کابينه اضطراری کرد.


آقای فياض که در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ به عنوان وزير دارايی در تشکيلات خود گردان فلسطينی فعاليت کرده، سياستمدار مستقلی است که پيشتربا صندوق بين المللی پول برای شفاف سازی اقتصاد مناطق فلسطينی همکاری می کرده است.


در همين حال، روز شنبه وزارت امورخارجه آمريکا اعلام کرد کشورهای روسيه، آمريکا، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد که گروه موسوم به کميته بين المللی چهارجانبه صلح خاورميانه را تشکيل می دهند، خواستار توقف بيدرنگ خشونت ها در غزه شده و از اقدام محمود عباس برای تشکيل دولت اضطراری حمايت کرده اند.


در اين بيانيه اشاره ای به رفع تحريم کشورهای غربی عليه تشکيلات خودگردان فلسطينی نشده است.


حمله به منزل ياسر عرفات


جانشين رييس مجلس قانون گذاری فلسطين می گوید از آنجا که دولت اضطراری از مجلس فلسطين رای اعتماد نگرفته قانونی نيست و دولت اسماعيل هنيه تنها دولت قانونی است چراکه از مجلس رای اعتماد گرفته است

در همين حال، صدها هوادار جنبش فتح در حال فرار از باريکه غزه تحت تسلط حماس هستند. همچنين خبرگزاری فلسطينی وفا گزارش داده است که نيروهای حماس منزل ياسر عرفات، رهبر پيشين تشکيلات خودگردان، را تصرف کرده و وسايل شخصی وی را برده اند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، در باريکه غزه واحدهای گروه عزالدين قسام، شاخه نظامی حماس با حمله به منازل نيروهای وابسته به جنبش فتح آنها را دستگير می کنند.


تلويزيون های فلسطينی تصاويری از دستگيری سامی المدهون، يکی از نيروهای امنيتی فتح در غزه را نشان می دهد که توسط نيروهای حماس در خيابان ها گردانده شده و سپس توسط این نيروهای که صورت خود را پوشانيده اند به رگبار بسته می شود.


در همین زمینه، اسماعیل هنیه رییس جدید نیروهای امنیتی در غزه را معرفی کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG