لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۶

گزارشگران بدون مرز: عبدالرضا تاجيک می‌تواند به قربانی ديگر دستگاه قضايی تبديل شود


عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار زندانی
«گزارشگران بدون مرز» با انتشار اطلاعيه ای به مناسبت هفتمين سالگرد قتل زهرا کاظمی، خبرنگار ايرانی ‌تبار کانادايی، در زندان اوين، اعلام کرد که عبدالرضا تاجيک، روزنامه نگار زندانی، نيز می تواند به قربانی ديگر دستگاه قضايی ايران تبديل شود.

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود نوشته است:«خانواده عبدالرضا تاجيک روزنامه‌نگار و عضو کانون مدافعان حقوق بشر که در ٢٢ خرداد دستگری شده است، همچنان از محل بازداشت وی بی‌اطلاع هستند. همکار بسياری از روزنامه‌های توقيف شده از جمله فتح، بنيان، بهار و شرق در کمتر از يک سال برای سومين بار بازداشت شده است.»

گزارشگران بدون مرز اضافه کرده است: «امروز عبدالرضا تاجيک می تواند به قربانی ديگری دستگاه قضايی ايران تبديل شود».

گزارشگران بدون مرز در اين اطلاعيه، بازداشت و نگهداری مخفيانه زندانی را شکلی از «ناپديد کردن اجباری» و نقض حقوق بين‌المللی خواند، که به گفته اين سازمان، از مصاديق جنايت عليه بشريت به شمار می‌آيد.

عبدالرضا تاجيک بعد از انتخابات رياست جمهوری ايران در ۲۲ خرداد، دو بار بازداشت و با قرار وثيقه آزاد شد. وی برای سومين بار يک ماه پيش بازداشت شد.

خانواده عبدالرضا تاجيک نسبت به وضعيت و سرنوشت اين روز نامه نگار زندانی ابراز نگرانی کرده اند.

خواهر عبدالرضا تاجيک در گفت وگو با «روز» گفته است: «اسمی از عبدالرضا تاجيک در رايانه زندان اوين نيست و تنها مورد در رايانه مربوط به بازداشت قبلی او است»

خواهر عبدالرضا تاجيک اضافه کرده است: «يک ماه است که رضا در بازداشت به سر می برد اما نه تماسی نگرفته، نه دادستان تهران از بازداشت او خبر دارد، نه اسم او در کامپيوتر زندان اوين است و نه دادسرا جوابی به ما مي‌دهد؛ ما واقعا احساس ترس و نگرانی می کنيم و می ترسيم بلايی سر او آمده باشد.»

زهرا کاظمی و مصونیت «عاملان قتل»


در بخش ديگری از اطلاعيه «گزارشگران بدون مرز» به مناسبت هفتمين سالگرد «قتل زهرا کاظمی» آمده است: «تيرماه ١٣٨٩ هفتمين سالگرد قتل زهرا کاظمی خبرنگار ايرانی‌تبار کانادايی در زندان اوين است. هفت سال است که عاملان اين قتل از مصونيت کامل کيفری بهره‌مندند. سکوت و انفعال نهادهای بين‌المللی که حمايت‌گران رعايت حقوق بشرهستند، مساعد کننده اين مصونيت است.»

اين بيانيه اضافه کرده است: «امروز بدرفتاری، تجاوز و شکنجه زندانيان در زندان‌های ايران به امری رايج بديل شده است و آمران جنايات در زندان‌ها پست های مهم نظام را اشغال کرده‌اند. از جمله آنها سعيد مرتضوی دادستان سابق تهران که يکی از متهمان اصلی قتل زهرا کاظمی است.»

زهرا کاظمی خبرنگار ايرانی‌تبار کانادايی در دوم تير ماه ١٣٨٢ در حين عکس‌برداری از تجمع خانواده‌های زندانيان در مقابل زندان اوين بازداشت شد. اين روزنامه‌نگار در مدت بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در اثر ضربات وارده در ٢٠ تير ماه در بيمارستان نظامی بقیة‌الله اعظم جان سپرد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG