لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۳۵

«صدام تا ساعاتی دیگراعدام خواهد شد»


ز يک مقام عراقی نرديک به نوری المالکی نخست وزيرعراق اعلام کرد صدام حسين ساعت ۶ صبح روز شنبه اعدام خواهد شد

در حالی که اخبار ضد ونقضی درباره تحويل صدام حسين به مقام های عراقی مخابره شده است خبرگزاری ها گزارش دادند که در ساعات آينده حکم اعدام وی اجرا خواهد شد.


خبرگزاری فرانسه به نقل از يک مقام عراقی نرديک به نوری المالکی نخست وزيرعراق اعلام کرد صدام حسين ساعت ۶ صبح روز شنبه اعدام خواهد شد.


اين مقام عراقی که نخواست نامش فاش شود، گفت:« ملاقات و مذاکره با آمريکايی ها تمام شده است»، او افزود:« تصميم گرفته شد تا حکم صدام اجرا و او ساعت شش بامداد روز شنبه به دارآويخته می شود».


در همين زمينه، قاضی منير حداد که از سوی دادگاه تجديد نظر به عنوان شاهد مراسم معرفی شده تاييد کرد اجرای حکم صدام به زودی اجرا خواهد شد.


قاضی حداد به خبرگزاری فرانسه گفت:« احتمالأ او را تا دو ساعت ديگر او را اعدام خواهند کرد. آنها (مقام های عراقی) از من خواستند که بروم».خبرگزاری آسوسيتدپرس به نقل از يک مقام عراقی اعلام کرد که حکم صدام بامداد روز شنبه اجرا خواهد شد.


دادگاه عالی جنايی عراق صدام حسين وچند تن از مقامات رژيم پيشين عراق، را در۵ نوامبر محکوم به اعدام با طناب دار کرد. در اين دادگاه، صدام حسين ويارانش به اتهام صدوردستورکشتار ۱۴۸ تن از شهر دوجيل،در ۶۰ کيلومتری شمال بغداد در سال ۱۹۸۱، محکوم شدند.


حکم اعدام با طناب دار صدام حسين روز سه شنبه توسط دادگاه تجديد نظر تاييد شد. اين حکم طبق قانون اساسی عراق پس از تاييد دادگاه تجديد نطر طی سی روزبايد اجراشود.


مطابق قانون، حکم اعدام صدام حسين بايد به تاييد جلال طالبانی رييس جمهور برسد. آقای طالبانی مدتی قبل گفت که شخصا با مجازات مرگ و اعدام مخالف است. اما مقام های عراقی گفته اند که حتی اگر آقای طالبانی خود مايل به امضای حکم اعدام نباشد، مطابق قانون، رييس جمهور حق واگذاری اختيارخود را دراين زمينه به ديگران دارد.


XS
SM
MD
LG