لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۹

۱+ ۵ از ايران برای شرکت در مذاکرات هسته ای دعوت می کند


گروه ۱+۵ می کوشد تا از طريق اتخاذ سياست های تنبيهی و همچنين ارائه مشوق ها به ايران، اين کشور را ترغيب کند تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.
نمايندگان گروه ۱+۵ در بيانيه ای اعلام کردند که از خاوير سولانا، مسئول سياست حارجی اتحاديه اروپا، خواهند خواست تا از دولت ايران برای مذاکره بر سر برنامه هسته ای اين کشور دعوت به عمل آورد.

نمايندگان آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا، فرانسه همراه با آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، در بيانيه خود پس از نشست روز چهارشنبه لندن، به ايران پيشنهاد کرده اند تا از اين فرصت پيش آمده برای تعامل با گروه ۱+۵ بر اساس احترام متقابل استفاده کند.

دربخش دیگری از این بیانیه آمده است: «در همين راستا، ما از (خاوير سولانا) خواهيم خواست تا از دولت ايران برای مذاکره با نمايندگان ۳+۳ دعوت به عمل آورد، تا بتوان برای اين مسئله، (برنامه هسته ای ايران)، به راه حلی ديپلماتيک دست يافت.»

این بیانیه زمان دعوت و همچنین برگزاری این مذاکرات را مشخص نکرده است.

گروه ۱+۵ می کوشد تا از طريق اتخاذ سياست های تنبيهی و همچنين ارائه مشوق ها به ايران، اين کشور را ترغيب کند تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تا کنون طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با رد اين در خواست ها برنامه غنی سازی خود را توسعه داده است.

به دلیل کاربرد دوگانه غنی سازی اورانیوم برای سوخت هسته ای نیروگاه و همچنین تولید سلاح اتمی، کشورهای غربی نگرانند که ایران در پوشش برنامه هسته ای خود در صدد تولید جنگ افزار هسته ای باشد. این در حالی است که ایران می گوید برنامه هسته ای این کشور صلح امیز و صرفا برای تولید انرژی است.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در آغاز سال جاری در پيام نوروزی خود به مردم و رهبران ايران گفته بود که خواهان آغاز نو در روابط دو کشور است. اين پيام از سوی کارشناسان و تحليلگران به عنوان يک تغييری اساسی در سياست های واشينگتن در قبال تهران ارزيابی شده است.

نمايندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ در بيانيه روز چهارشنبه خود از رويکرد تازه آمريکا در قبال ايران استقبال کرده اند.

نمايندگان سياسی شش قدرت جهانی در بخشی از اين بيانيه بار ديگر بر راهبرد دو گانه گروه ۱+۵ در قبال ايران تاکيد کرده اند. بر اساس اين راهبرد، گروه ۱+۵ از سياست ها ی تنبيهی همچون تحريم و مشوق ها به صورت توامان برای حل مناقشه هسته ای ايران استفاده خواهد کرد.

خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، خردادماه سال ۱۳۷۸ بسته پيشنهادی کشورهای عضو گروه ۱+۵، را برای پايان دادن به بحران هسته ای ايران، به تهران ارائه کرده بود.

گروه ۱+۵ در تيرماه همان سال از سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران، دعوت کرد تا با حضور در ژنو پاسخ ايران به اين بسته پيشنهادی را اعلام کند.

ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، نیز برای نخستین بار در مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران شرکت کرد.

هر چند از مذاکرات ژنو به عنوان فرصتی برای «تدوين يک مداليتی برای مذاکره طرفين» ياد شده بود، اما اين مذاکرات نتيجه ملموسی در پی نداشت.

گروه ۱+۵ به ايران پيشنهاد کرده بود که در ازای تعليق فعاليت های مربوط به غنی سازی خود از کمک های فنی و امتيازهای اقتصادی از سوی اين شش کشور، از جمله کمک به احداث نيروگاه های هسته ای آب سبک برخوردار شود.

اين در حاليست که ايران بارها اعلام کرده است که با تعليق فعاليت های مربوط به غنی سازی موافق نيست و آن را خط قرمز خود می داند.
XS
SM
MD
LG