لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۵

بريتانيا: برای اعمال تحریم های تازه علیه ایران نباید عجله کرد


ديويد ميليبند روز سه شنبه به پارلمان بریتانیا گفت: پيشنهاد آمريکا «بهترين شانسی است که ايران تا کنون داشته است تا روابط خود را با همه جهان و بالاتر از همه با آمريکا عادی کند.»
ديويد ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، روز سه شنبه گفت:با فرصتی که برای عادی سازی روابط میان تهران و واشينگتن پيش آمده است قدرت های جهانی نبايد برای اعمال تحريم های تازه عجله کنند.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در پيام نوروزی خود به مردم و رهبران ايران گفت که خواهان آغاز نو در روابط دو کشور است. این پیام از سوی کارشناسان و تحلیلگران به عنوان یک تغييری اساسی در سياست های واشينگتن در قبال تهران ارزیابی شده است.

ديويد ميليبند روز سه شنبه به پارلمان بریتانیا گفت: پيشنهاد آمريکا «بهترين شانسی است که ايران تا کنون داشته است تا روابط خود را با همه جهان و بالاتر از همه با آمريکا عادی کند.»

وی در پاسخ به اين پرسش که آيا بريتانيا برای اقدامات بعدی عليه برنامه هسته ای ايران منتظر افزايش تحريم های تازه سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا خواهد ماند، گفت: «اکنون زمان آن نيست که برای افزايش تحريم عجله کرد.»

وزير امور خارجه بريتانيا افزود: «اکنون زمان حمايت از در خواست آمريکا است، فرصتی که فقط در هر نسلی يک بار اتفاق می افتد. نه تنها به خاطر ما، بلکه به خاطر ايرانی ها.»

بريتانيا همراه با فرانسه، آمريکا، چين، روسيه و آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ ، می کوشند تا برای مناقشه هسته ای ايران چاره انديشی کنند.

«اکنون زمان حمايت از در خواست آمريکا است، فرصتی که فقط در هر نسلی يک بار اتفاق می افتد. نه تنها به خاطر ما، بلکه به خاطر ايرانی ها.»

وزیر امور خارجه بریتانیا
کشورهای غربی نگرانند که ايران در پوشش برنامه هسته ای خود به منظور تامين سوخت اتمی مورد نياز نيروگاه خود، به مهارت لازم برای توليد بمب اتمی دست يابد.

به همين دليل شورای امنيت سازمان ملل متحد طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

ايران با سر پيچی از اين قطعنامه ها برنامه غنی سازی اورانيوم را توسعه داده است. ايران می گويد برنامه هسته ای اين کشور کاملا صلح آميز است و تهران به تعهدات بين المللی خود در اين زمينه پايبند است.

در همين حال، وزير امور خارجه بريتانيا تاکيد کرد، با به پايان رسيدن بررسی سياست های آمريکا در قبال ايران، اين تغيير در راهبرد برای ايرانی ها مشخص خواهد شد.

ديويد ميليبند همچنين افزود: «پس از آن مطمئن خواهيم شد در صورتی که ايرانی ها پاسخ مثبتی به اين (رويکرد آمريکا) ندهند، اقدامات بعدی انجام خواهد شد.»

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا بارها گفته است که واشينگتن آماده است تا در صورت ادامه سرپيچی ايران از خواست جامعه بين المللی، اقدامات تنبيهی عليه ايران را تشديد کند.

ديويد ميليبند همچنين اضافه کرد: گزينه های بسياری برای همکاری جامعه بين المللی با ايران در استفاده صلح آميز از انرژی هسته ای وجود دارد.
وزير امور خارجه بريتانيا جزئیات اين همکاری ها را مشخص نکرد.

در همين حال، روز سه شنبه هيلاری کلينتون اعلام کرد، نماينده آمريکا و ايران در حاشيه اجلاس افغانستان با يکديگر ديدار کردند.

ديدار نمايندگان ايران و آمريکا در حاشيه اجلاس افغانستان در ۳۱ ماه مارس در لاهه نخستين تماس رسمی ميان آنها از زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما محسوب می شود.
XS
SM
MD
LG