لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۱۰

ایران و آمریکا؛ «گشایش دفتر در تهران به مقدمات زیادی نیاز دارد»


روزنامه های آمريکا خبر از احتمال گشايش دفتر حافظ منافع آمريکا درايران تا پيش از پايان ماه جاری میلادی داده اند.

روزنامه های آمريکا در اين هفته ضمن اشاره به نوميدی کشورهای پنج بعلاوه يک، در رابطه با فقدان يک پاسخ صريح و روشن از سوی ايران به بسته پيشنهادی غرب، در عين حال خبر از احتمال گشايش دفتر حافظ منافع آمريکا درايران تا پيش از پايان ماه جاری میلادی دادند.


در همین زمینه، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، در تیر ماه از گشایش دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران استقبال کرده بود.


این در حالی است که آمريکا اقدام مشابهی را درسال ۱۹۷۷ را در ارتباط با کوبا انجام داد و اقدام به گشايش دفتر حافظ منافع خود در هاوانا کرد. آمريکا با کوبا نیز روابط ديپلماتيک ندارد.


روابط ديپلماتيک ايران و آمريکا به دنبال تصرف سفارت ايالات متحده امريکا در تهران توسط دانشجويان پيرو خط امام در سيزدهم آبان سال ۱۳۵۸ قطع شد و از آن زمان تاکنون سفارت سوئيس در تهران وظيفه حفاظت از منافع آمريکا در تهران را برعهده دارد.


جان سوليوان، يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا در دفتر خاور نزديک، در گفت وگو با راديو فردا توضيحاتی در خصوص گشايش دفتر حافظ منافع آمريکا در تهران ارائه کرده است.


رادیو فردا: با توجه به اخبار منتشر شده در رسانه های آمریکا، آيا گشايش دفتر حفاظت منافع آمريکا در تهران اساسا صحت دارد يا نه؟


  • «بايد بدانيم تحقق گشایش دفتر حافظ منافع در تهران به مقدمات زيادی نياز دارد و بايد از مراحل زيادی بگذرد. بنابراين تحقق آن تا پيش از پايان ماه جاری کمی غير واقعی به نظر می رسد».
جان سوليوان، يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا در دفتر خاور نزديک،

جان سوليوان: بله اين روزها شايعات زيادی در رسانه ها منتشر شده است.


ولی من در همين زمينه به سخنان خانم رايس وزير امورخارجه آمريکا اشاره می کنم که بارها گفته است: گرچه ما مباحثات داخلی خود را به صورت عمومی مطرح نمی کنيم، ولی ما هميشه در پی يافتن راههای گوناگونی بوده ايم که با مردم ايران در ارتباط باشيم و انزوای سياسی آن کشور را که از سوی رژيم در تهران بر مردم تحميل شده است کاهش دهيم.


آيا گشايش دفتر حفاظت منافع آمريکا در تهران آن گونه که در برخی اخبار مطرح شده تا پايان ماه اوت امری ممکن است؟


من اساسا چنين امری را نه تاييد و نه تکذيب می کنم. ولی بايد بدانيم تحقق چنين امری به مقدمات زيادی نياز دارد و بايد از مراحل زيادی بگذرد. بنابراين تحقق آن تا پيش از پايان ماه جاری کمی غير واقعی به نظر می رسد.


نظرتان در مورد پاسخ اين هفته ی ايران به پيشنهاد غرب چيست؟


بدون ترديد ما از اين که ايران پاسخ خود را به بسته پيشنهادی غرب که بسته ای سخاوتمندانه بود، به موقع ارائه ابراز نوميدی می کنيم و نامه ای هم که روز سه شنبه دريافت شد، چيزی به جز يک تاکتيک برا يبه تعويق انداختن مسائل از سوی ايران نبود.


اکنون با چنين شرايطی گام بعدی چيست؟


اکنون کشورهای پنج بعلاوه يک و بر اساس تعهد خود مبنی بر تعقيب دو راه تشويق و تنبيه همزمان، همگی يکصدا بر اين باورند که راهی به جز پيگيری تحريمات بيشتری عليه ايران وجود ندارد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG