لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۳۹

بازداشت دو نفر در اسپانيا به اتهام ارسال «تجهيزات هسته ای» به ايران


یک خودروی پلیس اسپانیا
یک خودروی پلیس اسپانیا
پليس اسپانيا دو نفر را به اتهام تلاش برای ارسال تجهيزاتی با قابليت کاربرد هسته ای بازداشت کرده و محموله بار آنها را که کفته می شود به مقصد ايران بوده ضبط کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، تريلی حامل تجهيزات که در جاده شمال شهر «درانگو» در حال حرکت بود توسط ماموران اسپانيا متوقف شده و بعد از بررسی محموله، دو نفر بازداشت شده اند.

وزارت داخله اسپانيا روز جمعه اعلام کرد که در ميان محموله ضبط شده ۴۴ شير ساخته شده از آلياژ مخصوص و لوازم جانبی برای استفاده در صنايع هسته ای بوده است. همچنين اسناد صادرات اقلام ضبط شده به ايران، صورت حسابهای بانکی، لوازم جانبی پشتيبانی و اطلاعات کامپيوتری نيز توقيف شده است.

بر اساس قطعنامه های سازمان ملل، فروش هرگونه مواد و تجهيزات با قابليت کاربرد در صنايع هسته ای به ايران ممنوع است.

خبرگزاری رويترز ۶ آذرماه نيز از قاچاق دستگاههايی توسط يک شرکت اسپانيايی به ايران خبر داده بود که قابليت استفاده در برنامه هسته ای داشتند.

اداره ماليات اسپانيا اعلام کرده بود که يک شرکت اسپانيايی در باسک، با همکاری يک شرکت پوششی در ترکيه، هفت دستگاه خنک کننده که در توربين نيروگاههای انرژی کاربرد دارد، به ايران فروخته است.

يک روز بعد از اعلام اين خبر، مقامهای دادستانی شهر مانهايم در جنوب غرب آلمان اعلام داشتند که يک شهروند ايرانی-آلمانی ۵۴ ساله را بازداشت کرده اند. به گزارش آسوشيتدپرس، اين فرد متهم است به شرکتهای ايرانی تجهيزات مي فرستاده اما مقصد صادرات خود را کشور ترکيه اعلام مي کرده است.

به گفته اين مقامات، اين فرد از آوريل ۲۰۱۰ تا ماه جاری تجهيزاتی چون مغناطيسسنج و سلولهای خورشيدی به ايران صادر کرده است.

اتحاديه اروپا و آمريکا در کنار اعمال تحريمهای سنگين عليه ايران، بازسی ها و نظارت بر مواد صادراتی به ايران را نيز شدت بخشيده اند تا از پيشرفت برنامه هسته ای ايران که به زعم آنها احتمالا برای ساخت بمب هسته ای است، جلوگيری کنند.

تا کنون افراد زيادی در کشورهای مختلف به اتهام ارسال مواد و تجهيزات با کاربرد دوگانه که هم کاربرد صلح آميز و هم هسته ای-نظامی دارد، بازداشت شده اند.

آبان ماه سال جاری يک تاجر انگليسی در دادگاه اعتراف کرد که پيشتر فناوري های آمريکايی به ايران فروخته و برای فروش تجهيزات موشکهای زمين به هوا به ايران طرحريزی کرده بود. ايران می گويد که برنامه هسته ای اين کشور کاملا صلح آميز است.
XS
SM
MD
LG