لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۰

توافق در کنگره آمریکا بر سر طرح محرک اقتصادی اوباما


انتظار می رود اين طرح اوايل روز پنجشنبه به رای گذاشته شود و پس از آن برای امضای رييس جمهور به کاخ سفيد ارسال شود.
قانونگذاران آمريکا روز چهارشنبه پس از مذاکره در خصوص طرح محرک اقتصادی باراک اوباما، با رفع اختلافات بين دو طرح مجلس نمايندگان و سنای اين کشور ، رقم نهايی اين بسته پيشنهادی را ۷۸۹ ميليارد دلار اعلام کردند.

انتظار می رود اين طرح اوايل روز پنجشنبه به رای گذاشته شود و پس از آن برای امضای رييس جمهور به کاخ سفيد ارسال شود.

هری ريد، رهبر اکثريت دمکرات در سنای آمريکا، گفت اين طرح سه و نيم ميليون شغل ايجاد خواهد کرد و بيش از يک سوم اين رقم به کاستن ماليات ها اختصاص خواهد يافت.

طرح محرک اقتصادی مصوب مجلس نمايندگان آمريکا ۸۲۰ ميليارد دلار و طرح مصوب سنای ۸۳۹ ميليارد دلار بود.

دو طرح سنا و مجلس نمایندگان کم و بيش مشابه بودند اما در مورد چگونگی گسترش برنامه بيمه دولتی، و همچنين اولويت ها در هزينه کردن اين مبلغ، بين اين دو طرح اختلافاتی وجود داشت.

به همين دليل به دنبال تصويب طرح محرک اقتصادی باراک اوباما در سنا، نمايندگانی از کنگره و کاخ سفيد برای رفع اختلافات در دو طرح و تطبيق آنها، مذاکره را شروع کردند.

در همين زمينه ، سوزان کولينز، سناتور جمهوريخواه، در باره طرح تطبيق داده شده، گفت: ۱۵۰ ميليارد دلار از اين طرح در بخش زير ساخت ها از جمله حمل و نقل و اينترنت با سرعت بالا خرج خواهد شد.

در اين طرح همچنين کمک هایی برای کسانی که از رکود اقتصادی اخير لطمه خورده اند در نظر گرفته شده است.

حزب دمکرات که اکثريت را در مجلس نمايندگان و سنا در اختيار دارد، مجبور شد برای به دست آوردن تعداد آرا لازم برای تصويب اين طرح در سنا با برخی از جمهوريخواهان ميانه رو توافق کند.

رييس جمهوری آمريکا هفته گذشته گفته بود: اگر ما به سرعت اين طرح را به حرکت نيندازيم بحران اقتصادی می تواند به يک فاجعه ملی منجر شود.

باراک اوباما روز جمعه گفته بود: هر گونه تاخير در تصويب طرح محرک اقتصادی «ناموجه و غير مسئولانه» خواهد بود

براساس آخرين آمار منتشر شده درباره ميزان بيکاری در آمريکا، در ماه ژنوايه سال جاری ۵۹۸ هزار نفر در اين کشور بيکار شده اند.

طبق اين گزارش نرخ بيکاری در ماه ژانويه به ۷.۶ درصد رسيده است . اين در حالی است که نرخ بيکاری در ماه دسامبر ۷.۲ درصد بوده است
XS
SM
MD
LG