لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۰۸

«شش دانشجوی بازداشتی آزاد شدند»


ماموران امنيتی شش نفر از کسانی که در اعتراض به دستگير دانشجويان دانشگاه امير کبير در مقابل اين دانشگاه متحصن شدند، را دستگیر کردند.

معاون امنيت دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد تعدادی از دانشجويانی که در ۱۸ تير سال جاری دستگير سده بودند، روز چهارشنبه هفدهم مردادماه آزاد شدند.


به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، حسن حداد، معاون امنيت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، گفت که بهاره هدايت، علی وفقی، عبدالله مومنی، محمد هاشمی، بهرام فياضی و مرتضی اصلاح‌چی با سپردن وثيقه آزاد شدند و مجتبی بيات و علی نيکونسبتی نيز در صورت سپردن وثيقه احتمالا شامگاه روز چهارشنبه آزاد می‌شوند.


هشت دانشجوی دانشگاه امير کبير تهران پس از انتشار و توزيع چهار نشريه دانشجويی، در اواسط ارديبهشت ماه سال جاری توسط نيروهای امنيتی و انتظامی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.


به گفته مقامات دانشگاه امير کبير، در اين چهار نشريه دانشجويی به مقامات جمهوری اسلامی ايران و مقدسات دينی «توهين» شده بود. مديران مسوول اين نشريات بلافاصله انتشار آنها را تکذيب و آن را جعلی خواندند.


ماموران امنيتی روز ۱۸ تيرماه سال ۱۳۸۶ شش نفر از کسانی که در اعتراض به دستگير دانشجويان دانشگاه امير کبير در مقابل اين دانشگاه دست به تحصن زده بودند دستگير کردند. اتهام اين افراد «حضور در تجمع غير قانونی» اعلام شده بود

اما مديران مسوول اين چهارنشريه و چند تن ديگر از دانشجويان پس از اين ماجرا که به مدت چند روز فضای دانشگاه اميرکبير تهران را به صحنه درگيری ميان دانشجويان مذهبی و بسيجی با شماری از دانشجويان منتقد تبديل کرده بود، دستگير شدند.


ماموران امنيتی همچنین روز ۱۸ تيرماه سال ۱۳۸۶ شش نفر از کسانی که در اعتراض به دستگير دانشجويان دانشگاه امير کبير در مقابل اين دانشگاه دست به تحصن زده بودند دستگير کردند. اتهام اين افراد «حضور در تجمع غير قانونی» اعلام شده بود.


درهمين روز ماموران امنيتی با حضور در دفتر سازمان اداور تحکيم وحدت با پلمپ کردن اين دفتر يازده نفر از اين اعضای این سازمان را نيز بازداشت کردند.


در همین حال، احمد قصابان، مجيد توکلی و احسان منصوری دانشجويان بازداشتی هستند که از سه ماه پيش تاکنون همچنان در بازداشت به سر می برند.


در مردادماه سال جاری خانواده اين دانشجويان در نامه ای سرگشاده به محمود هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضاييه ايران، از«آزارهای جسمی و روحی» به اين سه دانشجو برای گرفتن اعتراف خبر داده بودند.


اين سه دانشجو امکان اختيار وکيل را ندارند و از زمان بازداشت آنها تنها در هفته گذشته خانواده های اين دانشجويان توانستند با آنها ملاقات کنند.


XS
SM
MD
LG