لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۰۹

نماینده ارشد سازمان ملل در امور خلع سلاح وارد دمشق شد


تلويزيون دولتی سوريه روز شنبه ۲۴ اوت اعلام کرده است که نيروهای نظامی اين کشور در تونل هايی در حومه دمشق که در کنترل گروه های مخالف مسلح بوده، مقاديری مواد شيميايی کشف کرده اند و شماری از سربازان سوری در جريان اين عمليات دچار «خفگی» شده اند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، همزمان با انتشار اين خبر از سوی تلويزيون دولتی سوريه، یک مقام ارشد سازمان ملل متحد وارد دمشق شده است. سازمان ملل خواهان اجازه دسترسی و بازرسی از مناطقی از حومه دمشق است که گفته می شود مورد حمله شيميايی قرار گرفته است.

آنجلا کين، نماينده ارشد امور خلع سلاح سازمان ملل متحد، که به سوريه سفر کرده، قرار است که مقام های حکومت بشار اسد را ترغيب کند تا اجازه دهند که بازرسان مناطق حومه دمشق را مورد بازرسی قرار دهند.

همزمان با اين تحولات گزارش ها حاکی است که نيروی دريايی امريکا در حال استقرار در دريای مديترانه و در نزديکی سوريه است . اين اقدام در راستای اجرای تصميم احتمالی رئيس‌جمهوری آمريکا برای حملات نظامی سوريه ارزيابی شده است.

گروه های مخالف بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، نيروهای دولتی را متهم می کنند که در مناطق حومه دمشق از گاز شيميايی استفاده کرده است. طبق گزارش گروه های مخالف می گويند بين ۵۰۰ تا بيش از يک هزار نفر در اين حمله شيميايی در روز چهارشنبه کشته شده اند.

دولت سوريه گروه های مسلح مخالف خود را به دست داشتن در اين حمله شيميايی متهم می کند و در همين زمينه روز شنبه تلويزيون دولتی خبر داد در منطقه جوبرو ديگر مناطق حومه دمشق در تونل های تحت کنترل مخالفان مسلح مقادير موادشيميايی کشف کرده است.

طبق گزارش تلويزيون دولتی سوريه، نيروهای نظامی اين کشور در حال تدارک برای عمليات در اين منطقه هستند.

استفاده از سلاح شيميايی در سوريه واکنش‌های گسترده‌ای را در عرصه بين المللی به دنبال داشته است. فرانسه اعلام کرده است که اگر ثابت شود حکومت سوريه در اين ميان نقش داشته، «جامعه جهانی بايد متوسل به زور شود».

چاک هيگل، وزير دفاع ايالات متحده، نيز روز جمعه هشدار داده است که آرايش نيروهای دريايی آمريکا در آب‌های نزديک به سوريه به‌ گونه‌ای است که اگر رئيس جمهوری اين کشور تصميم به عمليات نظامی درباره سوريه بگيرد، پنتاگون آمادگی لازم برای انجام آن را دارد.

در همين حال يکی از ناوهای آمريکا هم که قرار بود در بندر نورفوک، واقع در اقيانوس آرام پهلو بگيرد، در دريای مديترانه باقی ماند.
XS
SM
MD
LG