لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۹
اتحاديه کميته های محلی هماهنگی اعتراض های سوريه از کشته شدن دستکم ۱۴۵ نفر در اين کشور در روز پنجشنبه خبر داد که بيشتر اين قربانيان از حمص بودند. شورای عمومی انقلاب سوريه با ارائه آماری اعلام کرد طی يک هفته گذشته ۷۵۵ نفر در سوريه کشته شده اند که دستکم ۷۱ نفر از آن ها کودک هستند.

شهر حمص از يک هفته پيش در معرض حملات شديد ارتش قرار دارد و محله های آن در معرض گلوله باران توپخانه ای قرار دارد.

شورای عمومی انقلاب سوريه نيز اعلام کرد که در روز پنجشنبه دستکم ۱۱۲ نفر در حمص در اثر حملات توپخانه ای ارتش سوريه کشته شده اند. بنا بر اين گزارش همه اعضای سه خانواده که در ميان آن ها سه زن و شش کودک به چشم می خورد، در ميان قربانيان هستند.

اتحاديه کميته های محلی هماهنگی اعتراض ها در اعلام خود خاطرنشان کرده که دو محله بابا عمرو و الانشائات، هدف حملات موشکی و خمپاره ای قرار گرفتند به گونه ای که در بيست دقيقه ۳۳ انفجار در شهر شنيده شد.

خبرگزاری فرانسه با پزشکی از حمص به نام علی الحازوری تلفنی مصاحبه کرده که گفته است: «خمپاره ها همچون باران بر سر ما فرود می آيند.»

اين خبرگزاری همچين گزارش داده که ساکنان به زيرزمين های منازل خود پناه برده اند تا از گلوله باران توپخانه ها جان سالم به در ببرند.

شبکه خبر الجزيره به نقل از فعالان سوری گزارش داده است که هليکوپترهای ارتش برای اولين در حمله به محله های حمص شرکت کردند. همچنين حدود هزار سرباز و ده ها تانک و خودروی زرهی در ورودی حمص مستقر شده اند و خود را برای يورش به شهر آماده می کنند.

شاهدان عينی می گويند که بيمارستان های ميدانی در حمص با ازدحام بيش از اندازه زخمی ها و کشته شدگان يک هفته اخير مواجه هستند و اين شهر از کمبود شديد تجهيزان پزشکی و دارويی رنج می برد.

به دليل ممانعت دولت سوريه از ورود خبرنگاران مستقل به مناطق بحران، بررسی دقيق آن چه که در اين مناطق روی می دهد بسيار دشوار است.

مناطق ديگری در سوريه از جمله حومه دمشق و درعا هم شاهد يورش نيروهای ارتش بود. در درعا گروهی از جدا شدگان از ارتش سوريه با نيروهای امنيتی درگير شدند و ۷ تن از آن ها را کشتند. شهر ادلب هم شاهد درگيری ميان جدا شدگان از ارتش و نيروهای دولتی بود.

بررسی به رسميت شناختن شورای ملی

از سوی ديگر روزنامه عربستانی الشرق به نقل از منابع ديپلماتيک در اتحاديه عرب گزارش داد که اين اتحاديه در نشست يکشنبه خود بحث به رسميت شناختن به شورای ملی معترضان سوريه را بررسی خواهد کرد.

شورای ملی سوريه چند ماه پيش با حضور طيف های گسترده ای از معترضان در شهر استانبول ترکيه اعلام موجوديت کرد.

الشرق گزارش داده که وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه عرب در نشست يکشنبه خود راه هايی برای «توقف فوری ماشين کشتار در سوريه» را به بحث خواهند گذاشت. اين روزنامه افزوده است که به رسميت شناختن شورای ملی سوريه از جمله بحث های مطرح در اين نشست خواهد بود.

از سوی ديگر احمد بن حلی معاون دبير کل اتحاديه عرب به خبرگزاری رويترز گفته است که در نشست يکشنبه اتحاديه، بحث ارسال هيات ناظران اتحاديه عرب به همراه ناظرانی از سازمان ملل متحد به سوريه بررسی خواهد شد.

ارسال ناظران مشترک اتحاديه عرب و سازمان ملل متحد به سوريه را نبيل العربی دبيرکل اتحاديه عرب پيشناد داده و آن را در گفت و گو تلفنی با بان گی مون دبيرکل سازمان ملل مطرح کرده است. هنوز معلوم نيست که سازمان ملل متحد با اين طرح موافقت کند. بان گی مون تنها قول داده که اين پيشنهاد را با اعضای شورای امنيت در ميان گذارد.

تمام اين بحث ها در حالی در جريان است که ترکيه بر برگزاری نشست بين المللی «دوستان سوريه» در استانبول اصرار دارد.
XS
SM
MD
LG