لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۱۴

«تعداد کشته‌های بحران سوريه به ۸۲ هزار نفر رسيد»


گروه ناظران حقوق بشر سوريه، گروهی نزدیک به مخالفان دولت که در لندن مستقر است، روز يکشنبه ۲۲ ارديبهشت اعلام کرده است که در جريان بحران دوساله در سوریه دست کم ۸۲ هزار نفر کشته شده‌اند و از سرنوشت ۱۲ هزار نفر نيز اطلاعی در دست نيست.

به گزارش خبرگزاری رويترز، گروه ناظران بر حقوق بشر سوريه همچنين گفته است: نيروهای دولتی و شبه‌نظاميان وفادار به بشار اسد نقشی اصلی در اين کشتارها داشته‌اند. اين گروه اضافه کرده است که احتمال می‌رود که افراد مفقودالاثر در بازداشتگاه‌ها نيروهای دولتی و نیروهای امنيتی باشند.

رامی عبدالرحمان، رييس گروه ناظران بر حقوق بشر سوريه، در همين زمينه می‌گويد: اکثريت قربانيان غيرنظاميان توسط نيروهای دولتی به قتل رسيده‌اند. وضعيت زندان‌های غير رسمی بسيار وحشتناک است و کشتار مخالفان در اين زندان های غير رسمی پديده رايجی است.

به گفته ناظران حقوق بشر در بحران دوساله سوريه دست کم ۳۴ هزار و ۴۷۳ غير نظامی کشته شده‌اند که از اين تعداد چهار هزار و ۷۸۸ آنها کودک هستند.

طبق اين گزارش دست کم ۱۲ هزار ۹۱۲ شبه نظامی مخالف حکومت و بيش از دو هزار نفر از افراد جدا شده از ارتش سوريه نيز در اين بحران دوساله کشته شده‌اند.

گروه ناظران حقوق بشر سوريه در گزارش خود به شمار تلفات نيروهای وفادار به حکومت بشار اسد نیز اشاره کرده است. طبق اين گزارش نزديک به ۱۷ هزار نيروی نظامی به همراه ۱۲ هزار شبه‌نظامی طرفدار حکومت طی اين بحران دوساله کشته شده‌اند.

گروه ناظران حقوق بشر همچنين گفته است از سرنوشت دو هزار ۵۰۰ نفر از نيروهای طرفدار حکومت بشر اسد که توسط نيروهای مخالفان به اسارت گرفته شده‌اند اطلاعی در دست نيست.

رامی عبدالرحمن می‌گويد، آمار ارائه شده توسط گروه ناظران حقوق بشر براساس ثبت شمار قربانيان است.

به گفته رئيس گروه ناظران حقوق بشر، براساس برآوردها احتمالا در جريان جنگ داخلی دو ساله سوريه دست کم ۱۲۰ هزار کشته شده‌اند.

منابع سازمان ملل در فروردين ماه سال جاری اعلام کردند که جنگ داخلی سوريه در حدود پنج ميليون نفر از مردم اين کشور را از خانه‌هایشان آواره کرده و باعث گریختن صدها هزار نفر به کشورهای همجوار شده است.
XS
SM
MD
LG