لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۵۸
ائتلاف ملی سوريه، متشکل از بخش مهمی از گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد،‌ روز شنبه ۲۸ ديماه اعلام کرده است که در مذاکرات صلح «ژنو۲» شرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در رای گيری نشست ائتلاف ملی سوريه که در استانبول انجام شده ۵۸ عضو اين ائتلاف به شرکت در مذاکرات صلح «ژنو۲ » رای مثبت داده اند و ۱۴ نفر رای مخالف داده اند.

نشست شورای عمومی ائتلاف ملی سوریه روز جمعه در هتلی در حومه استانبول آغاز شد. این در حالی است که شماری از اعضای ائتلاف مخالف مشارکت در مذاکراتی هستند که نمايندگان حکومت بشار اسد در ان حضور دارند.

طبق اين گزارش، ائتلاف ملی سوريه به رغم رای مثبت به حضور در مذاکرات صلح ژنو ۲ دچار اختلافات درونی است.

مذاکرات صلح ژنو ۲ چهارشنبه آغاز خواهد شد. هدف این مذاکرات دستيابی به راه حلی سياسی برای جنگ داخلی سوريه است. به گزارش سازمان ملل و نهادهای مدافع حقوق بشر از آغاز نارامی در سوريه در سال ۲۰۱۱ تا کنون دستکم ۱۳۰ نفر کشته و ميليون ها نفر مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.

در همین حال، وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه، روز جمعه در يک کنفرانس خبری به همراه سرگئی لاوروف، همتای روس خود در مسکو خواستار آتش بس و توقف کليه عمليات نظامی در حلب شد.

وليد معلم همچنین گفته بود که حکومت سوريه آماده مبادله اسرا و زندانيان است. سرگئی لاوروف نيز در اين کنفرانس خبری گفته است که دمشق آماده است تا در راستای بهبود شرايط ارسال کمک ها، گامی جدی بردارد.

وزير خارجه سوريه تاکيد کرد که دمشق تمام سعی و تلاش خود را به کار خواهد بست تا آمال و خواست مردم سوريه در کنفرانس صلح ژنو ۲ محقق شود.

اين در حالی است که جان کری، وزير امور خارجه آمريکا هشدار داده است که اجازه داده نمی شود که حکومت سوريه در مذاکرات صلح ژنو ۲ اذهان را دستور کار تشکيل دولت انتقالی منحرف کند.

وزير امور خارجه آمريکا پيشنهاد حکومت سوريه برای مذاکرات صلح ژنو ۲ را رد کرده و گفته است: کسی فريب نخواهد خورد.
XS
SM
MD
LG