لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۳۸

توصیه آمریکا به ترکیه برای چشم پوشی از گاز ایران


ایران ترکيه را در توسعه ميادين گاز پارس جنوبی مشارکت می دهد.

روبين جفری، معاون وزير اقتصاد، انرژی و کشاورزی آمريکا روز شنبه گفت ترکيه بهتر است همکاری با کشوری هايی مانند ترکمنستان و قزاقستان را جانشين سرمايه گذاری در توليد گاز طبيعی ايران کند.


آقای جفری که در يک کنفرانس خبری پس از نشست ۲۰ کشور درباره متنوع کردن منابع انرژی مناطق خاورميانه، آسيای مرکزی و دريای خزر صحبت می کرد، افزود:« کمبود گاز در منطقه وجود ندارد. مساله اين است که (منابع انرژی) را بايد از طريقی مسئولانه و به وسيله کشورهايی که ثبات سياسی داشته و در برابر جامعه جهانی مسئوليت پذيری دارند، توسعه يابد».


رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، دو روز پيش گفته بود کشورش بيش از نيمی از برق مورد نياز خود را از طريق نيروگاه های گازی تامين می کند و به همين دليل حاضر نيست از رابطه با ايران چشم پوشی کند.


آمريکا از موافقتنامه تازه همکاری ترکيه و ايران در بخش انرژی انتقاد کرده است. براساس تفاهم نامه ايران و ترکيه که در چهاردهم ژوئيه سال جاری امضا شد، ايران سالانه ۳۵ ميليارد متر مکعب گاز خود را از طريق ترکيه به اروپا صادر می کند.


براساس تفاهم نامه ایران و ترکیه ، آنکارا سه و نيم ميليارد دلار در مناطق پارس جنوبی سرمايه گذاری می کند

ايران در قبال اجازه ترانزيت گاز به کشورهای اروپايی، پذيرفته است که بدون برگزاری مناقصه ترکيه را در توسعه ميادين گاز پارس جنوبی مشارکت دهد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، ترکيه درصدد است تا سه و نيم ميليارد دلار در بخش گاز ايران سرمايه گذاری کند.


طبق قانون تحريم ايران مصوب ۱۹۹۹ دولت آمريکا، چنانچه هر شرکت خارجی بيش از ۲۰ ميليون دلار در سال در بخش نفت و گاز ايران سرمايه گذاری کند مشمول تحريم های اين کشور خواهد شد.


در اين کنفرانس خبری روسس ويلسون، سفير آمريکا در آنکارا، در پاسخ به اين پرسش که آيا ترکيه به دليل سرمايه گذاری در بخش انرژی ايران مجازات خواهد شد، گفت اکنون زمان طرح اين «فرضيه ها» نيست.


آقای ويلسون در واکنش به سوالی درباره فقدان زير ساخت هايی برای انتقال گاز ترکمنستان و قزاقستان گفت خط لوله «ترانز- کاسپين» قادر به حل اين مهم است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG