لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۵۲

آمريکا دو نظامی ايرانی را بازجويی می کند


سخنگوی کاخ سفید می گوید اتفاق اخیر ظن دخالت ایران در عراق را تقویت می کند

سخنگوی کاخ سفيد روز دوشنبه ۲۵ دسامبر گفت که ازچهار ايرانی دستگير شده درعراق دو ديپلمات آزاد شدند و دو تن ديگر تا تکميل بازجويی ها در بازداشت خواهند بود.


آلکس کونانت، سخنگوی کاخ سفید گفت:« اين اتفاق ادعای ما را درباره دخالت ايران درامورعراق بيشتر تقويت می کند».


سخنگوی کاخ سفيد در باره اتهام های ايرانيان دستگير شده توضيحی نداد.


آقای کونانت افزود بعد از پايان تحقيقات و بازجويی ها ما قادر خواهيم بود تا توضيحات جامع تری در اين زمينه ارايه کنيم.


سخنگوی کاخ سفيد می گوید از چهار ايران دستگير شده دوتن که ديپلمات بوده و مصونيت داشتند به مقام های عراق تحويل و آزاد شدند

سخنگوی کاخ سفيد گفت از چهار ايرانی دستگير شده، دو تن که ديپلمات بوده و مصونيت داشتند به مقام های عراقی تحويل و آزاد شدند.


اين اظهارات در حالی عنوان شده که وزارت امور خارجه ايران اعلام کرده است که سفير سوييس در تهران را به نشانه اعتراض به وزارت امور خارجه فراخوانده است.


سوييس، پس از قطع روابط ايران و آمريکا، حافظ منافع آمريکا در ايران بوده است.


در همين حال، سخنگوی دولت عراق گفته است که دو ايرانی بازداشت شده از سوی نيروهای آمريکايی، چند هفته قبل با دعوت نامه جلال طالبانی، رييس جمهور عراق، و به عنوان بخشی از روند همکاری های امنيتی ايران و عراق، عازم بغداد شده بودند.


هيوا عثمان، مشاور رسانه ای رييس جمهور عراق در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفته است اين دو ايرانی که به دعوت جلال طالبانی به عراق رفته بودند، اکنون در بازداشت نيروهای آمريکايی هستند و رييس جمهوری از اين اتفاق ناراضی است.


به گفته اين مقام عراقی، دعوت طالبانی از اين دو ايرانی، در چارچوب توافق ميان تهران و بغداد برای بهبود شرايط امنيتی صورت گرفته بود.


در همين حال، محمود عثمان، نماينده پارلمان عراق درگفت و گو با راديو فردا پيرامون دستگيری اين چهار ايرانی گفت: اين افراد، به گفته سخنگوی ریيس جمهوری عراق، به دعوت آقای طالبانی به عراق آمده بودند تا برای مسايل امنيتی گفت و گو کنند.


به گفته وی، هر رويدادی می تواند موجب نگرانی ايرانی ها شود، که البته تاکنون از جانب ايران و عراق در مورد تاثير اين ماجرا بر مناسبات تهران و بغداد، مطلبی ابراز نشده است.


سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در واکنش به بازداشت ديپلمات های ايرانی در عراق گفت که اين اقدام عواقب و پيامدهای ناخوشايندی خواهد داشت.


به گزارش خبرگزاری ايرنا، محمد علی حسينی با اشاره به اينکه اقدام نيروهای آمريکايی با هيچ ضابطه بين المللی سازگار نيست، گفت: « اشغالگران بايد بر اساس مقررات بين المللی پاسخگو باشند.»


روزنامه «نيويورک تايمز» در شماره روز دوشنبه خود اعلام کرده بود که ارتش آمريکا چهار ايرانی را طی روزهای اخير در عراق بازداشت کرده است که از ميان اين گروه، دو ديپلمات ايرانی آزاد شده اند اما دو مقام عالی رتبه نظامی ايران همچنان در بازداشت هستند.
XS
SM
MD
LG