لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۵۴

آمريکا: ايران به طور کامل با آژانس همکاری نمی کند


ايان کلی، سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا،
سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد گزارش تازه آژانس بين المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ايران همچنان با غنی سازی اورانيوم به سرپيچی در مقابل خواست جامعه جهانی ادامه می دهد.

در نخستين واکنش به گزارش تازه آژانس بين المللی انرژی اتمی،ايان کلی، سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا، روز جمعه گفت: براساس آنچه که ما در اين گزارش ديده ايم، اين روشن است که ایران به طور کامل همکاری نمی کند و به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد.

آژانس بين المللی انرژی اتمی روز جمعه در تازه ترين گزارش خود تاکيد کرده بود که ايران همچنان به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد و به دليل همکاری نکردن ايران این آژانس قادر نيست درباره ماهيت برنامه هسته ای ايران با قاطعيت اظهار نظر کند.

ايان کلی همچنين گفته است: ما به دليل اين که ايران به نگرانی های جامعه بين المللی پاسخ نمی دهد ، بسيار نگران هستيم .

سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا تصريح کرده است: داشتن برنامه اتمی برای توليد انرژی هسته ای حق ايران است، ولی اين کشور تعهد دارد که تضمین های لازم در این زمینه را به جامعه بین المللی بدهد.

گزارش تازه آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ايران مبنايی برای مذاکرات آينده گروه ۱+۵ درباره برنامه هسته ای ايران که در دوم سپتامبر در فرانکفورت آلمان برگزار می شود، خواهد بود.

قرار است اعضای دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد؛ فرانسه، چين، روسيه، بريتاينا و آمريکا، به همراه آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ در اين نشست درباره اقدامات بعدی اين گروه برای حل مناقشه هسته ای ايران مذاکره کنند.

در همين زمينه ايان کلی می گويد : گزارش تازه آژانس بين المللی انرژی اتمی دستور کار مهمی برای مذاکرات آتی اعضای گروه ۱+۵ خواهد بود.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

ايران با سرپيچی از اين خواست شورای امنيت، برنامه غنی سازی خود را توسعه داده است.

کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که در پوشش برنامه هسته ای خود در صدد دستيابی به تکنولوژی لازم برای ساخت سلاح اتمی است ايران اين اتهام را رد می کند.
XS
SM
MD
LG