لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۹

گسترش جنجال بر سر رقابتهای انتخابی جام جهانی در اروپا و افريقا


پايان جنجالی رقابتهای انتخابی جام جهانی در اروپا و افريقا پای به دايره سياست گذاشت و در آسيا به ماتمی در غرب قاره بدل شد. با شکست بحرين از نيوزيلند، منطقه غرب آسيا هيچ نماينده ای در جام جهانی ۲۰۱۰ فوتبال ندارد.

گل حساس فرانسه در پی «هند» آشکار تيری آنری و حذف جمهوری ايرلند به دليل گل نامنصفانه، پای دادخواهی از سوی وزارت دادگستری ايرلند را به ميان کشيد و تقاضای ايرلند برای تکرار مسابقه ای که يک بر يک مساوی به پايان رسيده و فرانسه دو بر يک برتری يافته بود، از سوی فيفا رد شد. نيکولای سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه در مورد هند آنری، به طور سياستمدارانه ای پاسخ آن را وظيفه داور دانست.

اشتباه سرنوشت ساز داور بار ديگر حضور تکنولوژی در سطح بالای فوتبال جهان و اعلام رای قطعی داور پس از يک بررسی چند ثانيه ای از تصاوير تلويزيونی توسط يک مسوول داوری ديگر را ضروری نشان داد. ا

گر اين گل در وقت اضافی پذيرفته نمی شد و در ادامه گلی به ثمر نمی رسيد، سرنوشت به پنالتی ها می کشيد. فرانسه در دوبلين يک بر صفر برده بود و ايرلند در سان دونی پاريس در وقت معمولی يک بر صفر برنده شده بود.

در آفريقا مسابقه های جنجالی مصر و الجزاير در الجزيره و قاهره، به بازی پلی اف در خارطوم سودان کشيد تا در يک مسابقه پرتنش، الجزاير يک بر صفر پيروز شود و بليت حضور در جام جهانی را بدست آورد.

پس از اين مسابقه خارطوم شاهد درگيری شديد تماشاگران دو تيم مصر والجزاير بود. کنش و واکنش های دو مسابقه در الجزيره و قاهره نقطه اوجش حمله هواداران مصری با سنگ به اتوبوس حامل بازيکنان الجزاير بود که سه بازيکن و مربی دروازه بانان را به سختی مجروح ساخت و همه شيشه های اتوبوس حامل بازيکنان الجزايری در فاصله فرودگاه قاهره تا هتل محل اقامت را خرد کرد.

مصر مسابقه در قاهره را با يک گل در وقت تلف شده دو بر صفر برد تا در شرايطی از هر نظر برابر، مسابقه سوم ضروری شود. در پايان مسابقه در خارطوم دولت مصر سفير خود در الجزاير را به قاهره فراخواند و مدعی شد که پس از مسابقه در خارطوم هواداران تيم الجزاير با حمله به هواداران مصری ۲۱ نفر را مصدوم کردند. در قاهره هم مردم به سفارت الجزاير حمله کردند.

فيفا در پی شکايت الجزاير در مورد حمله به اتوبوس حامل بازيکنان تيم ملی اين کشور بررسی و تحقيق در مورد اين ماجرا برای تنبه فدراسيون فوتبال مصر را صادر کرد. فيفا روز جمعه در وب سايت خود اعلام کرد که حرکت پرخاشگرانه جوانان مصری باعث ضرر و زيان برای تيم الجزاير شده است.

این در حالی است تظاهرات مقابل سفارت الجزایر در قاهره پایتخت مصر وارد دومین روز خود شده است و وزارت کشور مصر نسبت به تدوام این تظاهرات هشدار داده است.
XS
SM
MD
LG