لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۲۵

«موافقت شورشيان شيعه يمن با آتش بس»


دولت يمن روز شنبه شانزدهم ماه ژوئن اعلام کرد که رهبر شيعيان شورشی درخواست رييس جمهوری اين کشور برای برقراری آتش بس را پذيرفته است.

دولت يمن روز شنبه شانزدهم ماه ژوئن اعلام کرد که رهبر شيعيان شورشی درخواست رييس جمهوری اين کشور برای برقراری آتش بس را پذيرفته است.


اين توافق که با ميانجيگری دولت دولت قطر حاصل شده می تواند به سه سال درگيری خونین ميان شيعيان شورشی و دولت در استان صعده يايان دهد. اين درگيری ها به گفته برخی ناظران تاکنون چهارهزار کشته برجای گذاشته است.


عبدالملک الحوثی رهبر گروه الحوثی در بيانيه ای اعلام کرد که با درخواست علی عبدالله صالح رييس جمهور اين کشور برای آتش بس موافقت کرده است.


به گفته آقای الجوثی اين اقدام درراستای پايان دادن به خشونت و جنگ و جلوگيری از خونريزی انجام شده است.


پيشتر، علی عبدالله صالح رييس جمهوری يمن قبلا گفته بود در صورتی که گروه الحوثی سلاح‌های خود را تسليم کند دولت عمليات نظامی در استان صعده را پايان خواهد داد.


دور جديد رويارويی ميان نيروهای امنيت يمن و شيعيان زيديه مذهب از زمستان سال ۲۰۰۷ آغاز شده است . دولت يمن ايران را متهم می کند که از اين شورشيان حمايت می کند. بدرالدين الحوتی رهبر گروه «جوانان مومن» اين اتهام دولت يمن را رد می کند.


اکثريت جمعيت ۱۹ ميليونی يمن را اهل سنت تشکيل می دهند و تقريبا در حدود ۱۵ در صد از جمعيت اين کشور را شيعه زيدی مذهب تشکيل می دهند. علی عبدالله صالح رييس جمهوری يمن نيز زيدی مذهب است

استان سعد منطقه ای است در شمال کشور يمن که عمدتا شيعيانی که نزديک به هزارو دويست سال پيش به آن مهاجرت کردند، در آن سکنی گزيدند.


سه شورش مهم اخير که برخی صاحب نظران آن ها را قيام های شيعيان می نامند در سال های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ توسط گروه شباب المومنون صورت گرفته است.


گروه «جوانان مومن» توسط حسين الحوثی، يکی از علمای زيدی مذهب پايه گذاری شد. حسين الحوثی در جريان در گيری با نيروهای امنيتی يمن در سپتامبر ۲۰۰۵ کشته شد.


در سال ۲۰۰۶ بيش از شش صد تن از شورشيان شيعه از زندان آزاد شدند. با اين همه از ژانويه سال ۲۰۰۷ ميلادی دوباره درگيری ها ميان ارتش يمن و شبه نظاميان شيعه آغاز شد.


دولت يمن پيشتر چندين بار جمهوری اسلامی ايران و ليبی را متهم کرده است که از شورشيان يمنی حمايت می کنند. مقام های هر دو کشور اين اتهام را رد کرده اند.


راهپیمایی طلاب حوزه علمیه در اعتراض به درگیری ها در یمن در مقابل سفارت یمن در تهران

رييس جمهوری يمن می گويد شورشيان شيعه احساسات ضد آمريکايی و ضد اسراييلی دارند. وی از مردم صعده خواسته است تا با ارتش و نيروهای امنيتی برای مبارزه با شورشيان همکاری کنند.


رييس جمهور يمن اين بار مستقيما کشوری را متهم نکرده است ولی می گويد شيعه های شورشی توسط نيروهايی از خارج از يمن حمايت می شوند.


شيعيان يمن خواستار تشکيل يک حکومت مستقل در منطقه سعد و تحت قوانين انديشه زيدی مذهب شيعه هستند.


زيدی ها کوچک ترين گروه در مذهب شيعه و از نظر فکری نزديک ترين به انديشه اهل تسنن به شمار می روند. اين گروه از شيعيان از هواداران زيد ابن العلی الحسين برادر محمد باقر امام پنجم شيعيان هستند.


انديشه زيدی ها در شريعت و قوانين آميخته ای از مکتب حنفی، شافعی و مکتب جعفری شيعه است. زيدی ها در پايان قرن نهم و ميانه قرن بيستم ميلادی در شمال يمن حکومت کردند. در نهايت حکومت آن ها توسط ارتش چپ گرای يمن سقوط کرد.


اکثريت جمعيت ۱۹ ميليونی يمن را اهل سنت تشکيل می دهند و تقريبا در حدود ۱۵ در صد از جمعيت اين کشور را شيعه زيدی مذهب تشکيل می دهند. علی عبدالله صالح رييس جمهوری يمن نيز زيدی مذهب است


XS
SM
MD
LG