لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۵۰

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه ايران


روزنامه سرمايه ، عنوان اصلی خود را به دريافت « ماليات سنگين بر معاملات مسکن » اختصاص داده ، و نوشته « از ابتدای آذرماه سال جاری ، خريد و فروش مسکن از سه مرحله بيشتر شغل محسوب شده ، و از معامله کننده ماليات ۲۵ تا ۳۰ درصدی اخذ خواهد شد. »


به نوشته اين روزنامه ، دوشنبه شب گذشته شورای عالی مسکن آئین نامه ای را به تصویب رسانده که با اجرای آن ، افراد حقيقی يا حقوقی معامله کننده مسکن ، موظف به پرداخت ماليات تعیین شده هستند.


سرمايه از قول مجتبی بيگدلی عضو هيات مديره کانون سراسری انبوه سازان نيز نوشته « خريد و فروش املاک در ايران سالانه ۶۱۰ هزار ميليارد تومان است که چنانچه دولت تنها پنج درصد از اين رقم ماليات اخذ کند رقمی حدود ۳۰ هزار ميليارد تومان در سال خواهد شد. »


مخالفت رئیس بانک مرکزی با ادغام بانک ها


روزنامه تهران امروز ، ازمخالفت رئيس کل بانک مرکزی با طرح ادغام بانک ها خبر داده ، و به نقل از رئيس کل بانک مرکزی نوشته « در حال حاضر ادغام بانک‌های دولتی موضوعيت ندارد. »


به نوشته اين روزنامه طهماسب مظاهری روز سه شنبه در هجدهمين همايش سالانه پولی و ارزی ، با رد طرح دولت برای ادغام بانک ها ، تاکيد کرده « اين پيش‌نويس يک طرح خام است که اشکالات متعددی دارد ضمن اينکه مغايرت‌های فراوانی هم با ساير قوانين کشور در آن به چشم می‌خورد ، بنابراين به هيچ وجه نمی‌توان آن رامبنای تصميم‌گيری قرار داد. »


روزنامه تهران امروز همچنين انتقاد آقای مظاهری از برخی تصميمات غير کارشناسی در دولت را منعکس کرده ، و از قول وی نوشته « برای اصلاح ساختار بانکی بايد عصاره فکری و تجربی همه صاحبنظران را در نظر داشته باشيم ، نه اينکه با دو نفر از همکاران با همه نيت خير و علمی که راجع به موضوع داريم اين اصلاحات را در اتاق بسته خودمان انجام دهيم. »


به نوشته اين روزنامه ، احمد توکلی رئس مرکز پژوهش های مجلس نيز ضمن مخالفت با ادغام بانک ها ، اعلام کرده که طرح ادغام بانک‌ها در تعارض با قانون و کليات اصل ۴۴ قانون اساسی است ، و نياز به مصوبه مجلس دارد.


«نایاب شدن دوباره پودر شوینده»


روزنامه همشهری ، ناياب شدن دوباره پودر شوينده در کشور را مورد توجه قرار داده است.


به نوشته اين روزنامه ، نابسامانی قيمت و عرضه پودر شوينده که از روزهای پايانی سال گذشته آغاز شده بود ، با تصميم اخير وزرای عضو کميسيون ماده يک مبنی بر حذف يارانه و کاهش سود بازرگانی واردات اين کالا بار ديگر تشديد شده است.


همشهری نوشته « در شرايطی که آثار ناشی از کاهش عرضه پودر شوينده ، به ‌دليل پرداخت نشدن يارانه‌های کارخانه‌های توليدی تا چندی پيش در بازار نمايان بود ، و پودر ماشين لباسشويی در بيشتر فروشگاه‌های سطح شهر عرضه نمی‌شد ، تصميم اخير دولت موجب کمبود و افزايش قيمت پودر شوينده دستی ، و به ويژه پودر ماشينی در بازار شده است. »


يک مقام مسئول در وزارت بازرگانی به اين روزنامه گفته است : انتشار ناگهانی خبر حذف يارانه پودر شوينده بدون هماهنگی از سوی وزارت صنايع موجب به هم خوردن تعادل بازار پودر ، و کميابی آن شده است.


احضار مجدد عمادالدین باقی از زندان به دادگاه


روزنامه اعتماد از احضار چندين باره عمادالدين باقی ، روزنامه نگار و رئيس زندانی انجمن دفاع از حقوق زندانيان ، خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ، عمادالدين باقی برای دومين مرتبه طی يک ماه اخير از زندان به دادگاه احضار شد تا اين بار داديار دادگاه انقلاب از وی به علت موضع گيری درباره دانشجويان محروم از تحصیل در مصاحبه با خبرگزاری ايلنا به تاريخ ۲۷ دی ماه سال ۸۵ شکايت کند.


اعتماد نوشته که باقی در توضيحات خود به دادگاه اعلام کرده که آزادی بيان حق قانونی و مسلم شهروندان است ، و حق و وظيفه خود می داند در چارچوب قانون در نقض حقوق شهروندان به عنوان يک فعال مدنی و حقوق بشری اظهار نظر کند.


آقای باقی از مهرماه سال گذشته تاکنون به اتهام مطبوعاتی در زندان اوين به سر می برد.


وی که پيشتر ۳ سال برای انتشار مقالاتی در خصوص قتل های زنجيره ای زندانی بوده ، از زمان زندانی شدن دوباره تاکنون چند بار در داخل زندان به علائم حملات قلبی دچار شده که از نظر پزشکان بسيار خطرناک اعلام شد ، اما مقامات قضائی تاکنون از دادن مرخصی استعلاجی به او خودداری کرده اند.


دوست سعید امامی در کمیسیون فرهنگی مجلس


روزنامه کارگزاران ، خبر داده روح‌الله حسينيان که در ميان اهل فرهنگ به دليل حمايت‌ها و دفاعياتش از سعيد امامی در جریان قتل‌های زنجيره‌ای دگرانديشان و نويسندگان ، چهره‌ای شناخته شده است ، قصد دارد در مجلس هشتم به عضويت کميسيون فرهنگی درآيد.


به نوشته اين روزنامه وی گفته « به‌دليل علاقه‌ای که به مسائل فرهنگی دارم داوطلب حضور در کميسيون فرهنگی مجلس هشتم خواهم بود. »


کارگزاران در عين حال از قول حسينيان نوشته « افراد سياسی معمولا دراين زمينه بايد منتظر باشند تا ببينند شرايط چگونه خواهد بود ، اما در هر حال تلاش می‌کنم در کميسيون فرهنگی فعاليت کنم. »


کشته شدن 3 مامور سپاه در شمالغربی کشور


روزنامه جمهوری اسلامی از تشيع جنازه ۳ تن از اعضای سپاه پاسداران در تبريز خبر داده ، و نوشته که اين ۳ تن طی درگيری در شمال غربی کشور کشته شده اند.


اين روزنامه درجه دوتن از کشته شدگان را سرگرد و يک نفر را رزمدار اعلام کرده ، و نوشته که آنها به دنبال درگيری با گروهی که آنان را « اشرار مسلح در شمال غرب کشور » ناميده ، طی سه روز گذشته کشته شده اند.


9 کشته طی درگیری در استان کرمان


روزنامه کيهان از کشته شدن ۹ تن طی درگيری مسلحانه در کرمان خبر داده است.
اين روزنامه کشته شدگان را « اشرار مسلح » ناميده ، و نوشته « ماموران قرارگاه عملياتی نصر استان کرمان ، طی يک فعاليت اطلاعاتی گسترده ، از عبور يک کاروان از اشرار مسلح از مسير کوير در استان کرمان باخبر شده و پس از آن اقدام به کمين و درگيری کرده اند. »


کيهان هويت کشته شدگان را اعلام نکرده اما آنها را « سوداگر مرگ » معرفی کرده ، و نوشته که در محل درگيری مقاديری سلاح و مهمات نيز منهدم شده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG