لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۰۵

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران


روزنامه اعتماد ملی « نخستين پاداش مجلس هشتم به دولت نهم » را مورد توجه قرار داده ، و از موافقت با برداشت 5 ميليارد دلا‌ری دولت از موجودی ۷ميليارد دلا‌ری حساب ذخيره ارزی خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ، با اشاره به بروز مخالفت هايی در مجلس نسبت به کميت و کيفيت استفاده دولت در مورد برداشت های چند ميليارددلاری از حساب ذخيره ارزی ، نوشته که مجلس هشتم به دولت اجازه برداشت ۵ ميليارد دلا‌ر ازحساب ذخيره ارزی که در حال حاضر تنها ۷ ميليارد دلا‌ر موجودی دارد ، را داد.


اعتماد ملی با اشاره به اينکه نمايندگان پيش از اين با دوفوريت اين لا‌يحه مخالفت کرده بودند ، يک از مخالفان اين لايحه را رئيس کميسيون اقتصادی مجلس معرفی کرده ، و نوشته در جلسه علنی روز يک شنبه رئيس کميسيون اقتصادی مجلس شهادتين خود را گفت تا ثابت کند هم مسلمان است و هم موافق دولت احمدی‌نژاد اما با دوفوريت لا‌يحه متمم بودجه ۸۷ کشور جهت تامين اعتبار مورد نياز واردات کالا‌های اساسی ، و جبران خسارت ناشی از خشکسالی و سرمازدگی مخالف است.


قتل سریالی 7 زن در کرج


روزنامه ايران ، ارگان رسمی دولت ، از کشته شدن ۷ زن و دختر جوان طی قتل های سريالی در کرج خبر داده است.


این روزنامه نوشته « کشف جسد هفت زن و دختر جوان که همزمان با غروب آفتاب از سوی يک شکارچی ربوده شده ، و به قتل رسيده اند ، کارآگاهان پليس جنايی را با معمای پيچيده قتل های سريالی زنان روبه رو کرده است. »


اين روزنامه تاريخ اين قتل ها را در فاصله بهمن ماه گذشته تاکنون عنوان کرده ، و به نقل از فرمانده انتظامی استان تهران نوشته « از حدود شش ماه قبل چند فقره قتل در کرج به وقوع پيوست که قربانی تمام قتل ها خانم ها بودند ، و در جريان بررسی پرونده ها نيز با کشف شباهت ها و سرنخ هايی دريافتيم به احتمال زياد قتل ها به صورت زنجيره ای و سريالی صورت گرفته است. »


عليرضا اکبر شاهی سريالی بودن قتل ها را تلائيد کرده ، اما به روزنامه ايران گفته که کارآگاهان جنايی در حال تحقيقات بيشتر در مورد عامل يا عاملان ۷ قتل سريالی زنان در کرج هستند.


تشکیل سپاه استانی اجرایی شد


روزنامه خراسان ، اجرايی شدن تشکيل سپاه های استانی در سراسر کشور را مورد توجه قرار داده است.


به نوشته اين روزنامه « به منظور تحقق ارتقای توان رزم سپاه برای مقابله با هرگونه تهديد خارجی به ويژه در نبرد ناهم تراز ، و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی ، تشکيل سپاه های استانی از روز يک شنبه ، در سراسر کشور عملياتی شده است. »


این روزنامه از قول حسين طائب فرمانده بسيج نوشته است « ساختار تشکيلاتی ، يک ابزار برای پيشبرد اهداف است و وقت آن رسيده است که به سلطه پايان داد و يک نظام مستقل را ايجاد کرد. »


به نوشته روزنامه خراسان طائب همچنین گفته « هم اکنون دشمن با تهاجم سياسی و تهديد نظامی در حرکت پدافندی خود، تلاش می کند که با راهبرد قدرت نرم با نظام جمهوری اسلامی مبارزه کند» گفته «بايد آماده سيلی محکم تری به دشمنان باشيم. »


کیهان تخصیص بودجه بی ثباتی را رد کرد


روزنامه کيهان انتشار اخباری در مورد اختصاص ۴۰۰ ميليون از سوی کنگره امريکا برای ايجاد بی ثباتی در ايران را مورد توجه قرار داده است.


اين روزنامه ضمن نقل بخش هايی از گزارش سیمور هرش روزنامه نگار امريکايی در مجله نيويورکر نوشته « بودجه عمليات های محرمانه که بوش تا ۴۰۰ ميليون دلار درخواست آن را داده بود توسط رهبران کنگره به تصويب رسيد. »


کيهان در عين حال اصل اين خبر و اختصاص چنين بودجه ای برای ايجاد بی ثباتی در ايران را رد کرده ، و نوشته « اگر چه گزارش های سيمور هرش در نيويورکر عموما جنبه افشاگرانه دارد ، اما برخی تحليلگران در داخل ايران عقيده دارند دستگاه های اطلاعاتی آمريکا از هرش به عنوان ابزاری برای انتشار هدفمند و جهت دار اخبار و تحليل های خاص به منظور تأثيرگذاری بر فضای تصميم سازی های جهانی عليه ايران ، و همچنين تاثير بر فضای داخلی ايران استفاده می کنند. »


اعتراض معلمان کرمانشاهی به وعده های تکراری دولت


روزنامه سرمايه ، در گزارشی با عنوان « وعده تکراری به معلم ها تحقق نيافت » نوشته که فرهنگيان کرمانشاه روز يک شنبه به پرداخت نشدن مطالباتشان از شش ماه پيش اعتراض کرده و با تجمع مقابل سازمان آموزش و پرورش خواستار رسيدگی به پرداخت حقوقشان شدند.


به نوشته اين روزنامه « پرداخت نشدن مطالبات فقط مختص به کرمانشاه نيست ، فرهنگيان در بسياری از شهرستان ها وضع مشابهی دارند ، و پرداخت اضافه کار شاغلان و پاداش پايان خدمت بازنشسته ها به صورت سهام يا نقدی بارها از سوی مسوولان وزارت آموزش و پرورش وعده داده شده است.»


سرمایه به نقل از معلمان معترض کرمانشاهی نوشته اين جملات آنقدر تکرار شده که فرهنگيان از انعکاس خبر پرداخت مطالباتشان به صورت زيرنويس در صفحه تلويزيون آزرده خاطر شده اند.تجمع معلمان حق التدریس در مقابل مجلس


روزنامه آفتاب يزد ، از تجمع تعدادی از معلمان زن حق التدريسی استان های تهران ، قم و شهر‌ ‌دامغان در مقابل مجلس خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه معلمان تجمع کننده خواستار رسيدگی به وضعيت خود و رهايی از بلاتکليفی موجود‌ ‌شده اند.


آفتاب يزد همچنين به نقل از نماينده معلمان تجمع کننده در مقابل مجلس نوشته « ما هفته‌ ‌گذشته هم مقابل مجلس تجمع ‌کرديم و می خواهيم به وزير آموزش و پرورش اعلام کنيم که‌ ‌ما حق التدريسی‌هايی هستیم که ‌امتحان داديم ، آزمايشات مکرر هم روی ما انجام شده ، تشخيص‌ ‌هويت هم شده ايم اما با ‌سابقه پنج سال کار و عليرغم اينکه گزينش هم برای ما آمده‌ ‌ولی ايشان امر استخدام ما را ‌ملغی کرده است.»


نماینده معلمان حق التدریس تجمع کننده در مقابل مجلس ، همچنین گفته است وزیر آموزش و پرورش اعلام‌ ‌کرده به جای استخدام معلمان حق التدریس ، پنج هزار نيروی پرورشی را استخدام می کند.زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG