لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۰۶

صادرات نفت ایران به آسیا به یک سوم کاهش یافت


 عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

صادرات نفت ایران به مشتریان آسیایی تقریبا به یک سوم میزان صادرات سال گذشته سقوط کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کل صادرات ایران به مشتریان آسیایی شامل چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در ماه نوامبر به ۶۶۴ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز سقوط کرده است که کمترین میزان طی پنج سال گذشته است. متوسط صادرات ایران به این کشورها در سال گذشته تقریبا ۱.۷ میلیون بشکه بود.

رویترز طی گزارشی که جمعه ۷ دی ماه بر اساس آمارهای گمرکی و ردیابی نفتکش‌ها منتشر کرده است، می گوید که خرید نفت ایران توسط مشتریان آسیایی نسبت به ماه اکتبر نیز نزدیک ۱۳ درصد کاهش نشان می دهد.

صادرات نفت ایران به مشتریان آسیایی

آمریکا چهارم نوامبر تحریم‌های نفتی ایران را به اجرا گذاشت و به هشت کشور چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ترکیه، یونان و ایتالیا اجازه داد که برای شش ماه آینده به صورت محدود نفت از ایران وارد کنند.طی ماه نوامبر ژاپن برای دومین و کره جنوبی برای سومین ماه متوالی نفتی از ایران نخریده‌اند و تا اوایل سال آینده قصد خرید ندارند.

هنوز گزارشی درباره میزان خرید نفت ایران توسط ترکیه، یونان و ایتالیا منتشر نشده است، اما رویترز می‌نویسد که انتظار می رود خرید نفت ایران توسط چین و هند در ماه جاری (دسامبر) مقداری افزایش یابد.

کل صادرات نفت ایران در سال گذشته روزانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه صادرات بود و بنا بر پیش بینی برخی نهادهای بین المللی مانند بانک جهانی و آژانس بین المللی انرژی، انتظار می رود در سال آینده میلادی به حدود یک میلیون بشکه سقوط کند. این در حالی است که لایحه بودجه سال آینده ایران بر اساس صادرات روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت تنظیم شده است.

منابع: رویترز، بانک جهانی، آژانس بین المللی انرژی. د.خ
XS
SM
MD
LG