لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۴۸

بوریس جانسون: لایحه برگزیت رد شود، انتخابات برگزار می‌کنیم


بوریس جانسون از نمایندگان مجلس عوام بریتانیا خواست که «شب و روز» کار کنند تا لایحه برگزیت به سرانجام برسد

نخست‌وزیر بریتانیا هشدار داد اگر نمایندگان پارلمان جدول زمانی او برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را رد کنند، به تلاش‌های خود برای تصویب لایحه برگزیت در پارلمان پایان خواهد داد و به جای آن خواستار برگزاری انتخابات می‌شود.

بوریس جانسون روز سه‌شنبه ۳۰ مهر در نشست پارلمان بریتانیا خطاب به نمایندگانی که قرار است برای نخستین بار به توافق او با اتحادیه اروپا رای بدهند، گفت: «من به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم که این امر ماه‌ها به طول بینجامد».

وی افزود: «اگر پارلمان مانع برگزیت شود و به جای آن راه خودش را برود و بخواهد همه چیز را تا ژانویه و حتی بیشتر به تعویق بیندازد، آن وقت در چنین شرایطی با نهایت تاسف باید بگویم از آنجا که این لایحه باید به سرانجام برسد، به سمت برگزاری انتخابات پیش می‌رویم».

نخست‌وزیر برای برگزاری انتخابات زودهنگام نیاز به رای نمایندگان پارلمان دارد چرا که انتخابات بعدی طبق موعد تعیین شده باید سال ۲۰۲۲ برگزار شود.

آقای جانسون در ادامه نطق روز سه‌شنبه خود به نمایندگان پارلمان که خواستار تغییر در لایحه برگزیت هستند، خاطرنشان ساخت که اتحادیه اروپا توافق تازه خود برای خروج بریتانیا از این اتحادیه را مورد بازبینی قرار نخواهد داد.

دولت بریتانیا می‌خواهد که تا روز پنج‌شنبه لایحه برگزیت را در مجلس عوام این کشور به تصویب برساند، اما برخی از نمایندگان امیدوارند که بتوانند تغییراتی در آن ایجاد کنند.


آقای جانسون اظهار داشت: «دوستان اروپایی ما از این صریح‌تر نمی‌توانند باشند. این لایحه‌ای که پیش روی شماست، شامل همین توافق می‌شود و حالا مجلس باید تصمیم بگیرد که آن را تایید کند یا دوباره در یک سیکل معیوب بیفتیم که بخواهیم به یک توافق جدیدی برسیم».

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین عنوان کرد اگز برگزیت تایید نشود گزینه‌ای که می‌ماند لغو برگزیت خواهد بود و به همین خاطر از نمایندگان می‌خواهد «شب و روز» کار کنند تا این لایحه به سرانجام برسد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز/ س.ن/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG