لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۱۱

پومپئو می‌گوید آمریکا خواهان ادامه مذاکرات با کره شمالی است


مایک پومپئو میگوید، توقع و پیش بینی ما این است که رهبر کره شمالی به تعهدات خود پایبند خواهد بود.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا جمعه ۲۴ اسفند در واشنگتن گفت، این کشور تمایل دارد مذاکره با کره شمالی را ادامه دهد و «انتظار دارد» رهبر آن کشور به تعهد خود برای از سرنگرفتن آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی وفادار بماند.

این در حالی است که براساس گزارش‌ها، معاون وزیر خارجه کره شمالی گفته است، اگر واشنگتن امتیاز ندهد پیونگ یانک ممکن است مذاکرات با آمریکا را تعلیق کند و آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی را از سر بگیرد.

خبرگزاری‌های تاس و آسوشیتدپرس گزارش دادند که چو سون هوی، معاون وزیر خارجه کره شمالی، مقامات ارشد آمریکا را مسئول بی‌نتیجه ماندن اجلاس ماه گذشته رهبران دو کشور دانست.

این مقام کره شمالی در یک کنفرانس خبری در پیونگ یانگ گفت: «ما قصد نداریم تسلیم خواست‌های آمریکا (در اجلاس هانوی) شویم و نمی‌خواهیم در چنین مذاکراتی شرکت کنیم.»

معاون وزیر خارجه کره شمالی در بخش دیگری از سخنانش افزود مایک پومپئو، وزیر خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا «فضای عدم اعتماد و خصومت ایجاد کرده و در نتیجه بر سر راه اقدامات سازنده برای مذاکره بین رهبران دو کشور مانع به وجود آورده‌اند.»

خبرگزاری تاس از قول خانم چو گزارش داد که کیم جونگ اون به زودی در مورد مذاکرات هسته‌ای با آمریکا و اقدامات بعدی کره شمالی یک بیانیه رسمی صادر خواهد کرد.

معاون وزیر خارجه کره شمالی گفت واشنگتن در این اجلاس یک فرصت طلایی را از دست داد و سپس هشدار داد که رهبر این کشور ممکن است در تعلیق آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی تجدید نظر کند.

او افزود: «می‌خواهم با صراحت بگویم که موضع‌گیری‌های گانگستر گونه آمریکا در نهایت وضعیت را به خطر خواهد انداخت. مناسبات شخصی بین رهبران دو کشور هنوز خوب و تفاهم بين آنها به شکل اسرار آمیزی بسیار عالی است.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز جمعه گفت اظهارنظرهای مقام ارشد کره شمالی را شنیده و به نظرش «دقیق» نیست. آقای بولتون افزود با همتای کره جنوبی خود گفت‌وگو کرده و قبل از اظهار نظر بیشتر در این زمینه ترجیح می‌دهد با سایر مقامات ارشد در دولت آمریکا صحبت کند.

مایک پومپئو نیز روز جمعه گفت این اولین باری نیست که مقامات کره شمالی عملکرد او را «گانگستر گونه» توصیف کرده‌اند. وزیر خارجه آمریکا افزود: «با توجه به اینکه تماس‌های ما کاملا حرفه‌ای بوده پیش‌بینی من این است که ما قادر خواهیم بود این گفت‌وگوها را ادامه دهیم.»

آقای پومپئو گفت اظهارات معاون وزیر خارجه شمالی را شنیده است و این اظهارات در را به روی ادامه مذاکرات «باز گذاشته شده است.»

وزیر خارجه آمریکا افزود رهبر کره شمالی در اجلاس هانوی بارها به دونالد ترامپ تضمین داده که آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی را از سر نخواهند گرفت. او ادامه داد: «این سخنان رهبر کره شمالی است و توقع و پیش‌بینی ما این است که او به تعهدات خود پایبند خواهد بود.»

اجلاس دوم رهبران کره شمالی و آمریکا در هانوی به خاطر اختلاف نظر دو طرف در مورد خلع سلاح هسته‌ای آن کشور در قبال لغو تحریم‌های بین المللی شکست خورد.

خانم چو پس از پایان آن اجلاس نیز گفته بود که به دلیل عدم موافقت آمریکا با لغو برخی از تحریم‌ها در ازای نابود کردن تاسیسات هسته‌ای آن کشور، رهبر کره شمالی ممکن است تعهد خود را رها کند.

همزمان نخست وزیر چین خواستار خویشتن‌داری دو کشور و ادامه مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی شد.

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG