لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۲۹

پومپئو: آمریکا ممنوعیت شبکه‌های اجتماعی چینی از جمله تیک تاک را بررسی می‌کند


مایک پومپئو می‌گوید، مردم آمریکا در مورد استفاده از شبکه ارسال ویدئو تیک تاک احتیاط کنند.

مایک پومپئو ، وزیر خارجه ایالات متحده روز سه شنبه ۱۷ تیر گفت٬ دولت آمریکا قطعا ممنوع کردن شبکه‌های اجتماعی چینی از جمله تیک تاک را بررسی می‌کند و افزود که این شبکه اجتماعی اطلاعات خود را در اختیار دولت چین قرار می‌دهد. شبکه اجتماعی تیک تاک این اتهام را تکذیب کرده است.

به گزارش رویترز٬ مایک پومپئو در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس نیوز گفت:«نمی خواهم از رئیس جمهور جلو بیافتم ولی قطعا ما در حال بررسی این موضوع هستیم.»

اعضای کنگره آمریکا در مورد نحوه استفاده از اطلاعات کاربران شبکه اجتماعی تیک تاک از منظر امنیت ملی اظهار نگرانی کرده و می‌گویند طبق قوانین داخلی چین «شرکت ها موظف به همکاری با فعالیت های امنیتی هستند که توسط حزب کمونیست چین کنترل می شود.»

مایک پومپئو افزود٬ مردم آمریکا در مورد استفاده از این شبکه ارسال ویدئو احتیاط کنند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سئوال مجریان برنامه فاکس نیوز که پرسیدند آیا او استفاده از شبکه تیک تاک را توصیه می کند گفت:«فقط اگر می خواهید اطلاعات شما به دست حزب کمونیست چین بیفتد این اپلیکیشن را پیاده کنید.»

تیک تاک در واکنش به سخنان وزیر خارجه آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت این شرکت هیچگاه اطلاعات کاربران را در اختیار دولت چین قرار نمی‌دهد.

تیک تاک در بیانیه ای افزود:«اولویت اصلی ما استفاده امن کاربران از این ابزار است. ما هیچگاه اطلاعات کاربران را در اختیار دولت چین قرار نداده ایم و حتی اگر از ما درخواست شود چنین کاری نخواهیم کرد.»

این اپلیکیشن که متعلق به شرکت چینی «بایت دنس» است در خود چین قابل دسترسی نیست و برای جلب کاربران در سطح جهان سعی کرده خود را از ریشه های چینی‌اش دور کند.

سخنان مایک پومپئو در مورد تیک تاک در شرایطی مطرح می‌شود که تنش بین واشنگتن و پکن به دلیل نحوه مدیریت بحران کرونا و تصویب قانون امنیتی چین برای قلمرو هنگ کنگ تشدید شده است.

در پی درگیری های مرزی اخیر بین چین و هند تیک تاک و ۵۸ اپلیکیشن چینی دیگر در هند ممنوع شدند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گزارش داد که به دنبال اجرای قانون امنیتی جدید چین تیک تاک تصمیم گرفته از بازار هنگ کنگ خارج شود.

منبع: رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG