لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۶

پوتین در مسکو با امیر قطر دیدار کرد


از راست: ولادیمیر پوتین و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی

رئیس‌جمهوری روسیه و امیر قطر، شـشم فروردین ماه، در مسکو دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. موضوع سوریه از محورهای این گفت‌وگو بوده‌است.

دیدار رهبران دو کشور زمانی صورت گرفته که کشورهای غربی در اقدامی هماهنگ ده‌ها دیپلمات روس را اخراج کردند.

کاخ کرملین می‌گوید در دیدار میان ولادیمیر پوتین و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به‌خاطر کشته‌شدن شماری از شهروندان روسیه در جریان آتش‌سوزی در مرکز خریدی در سیبری، به رئیس‌جمهوری آن کشور تسلیت گفته‌است. به گفته کرملین، دو طرف در مورد «وضعیت سوریه» و «افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف» گفت‌وگو کرده‌اند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی نیز پیش از آغاز گفت‌وگوهایش با آقای پوتین، به خبرنگاران گفت «ما روی دوستان روس خود حساب می‌کنیم. ما روابطی مبتنی بر همکاری با هم داریم و می‌دانیم که روسیه نقش مهمی در مسائل مربوط به دنیای عرب دارد».

امیر قطر افزوده است «با وجود روابط مستحکم میان ما، باید به پیش رفته و روابط خود را در همه زمینه‌ها قوت بخشیم».

سفر امیر قطر به مسکو همزمان است با تخلیه بخش‌های مختلف غوطه شرقی از شورشیان، و اعزام آن‌ها تحت نظارت روسیه به مناطق شمالی سوریه. شماری از گروه‌های شورشی سوریه که طی سال‌های گذشته در بخش‌هایی از غوطه شرقی حضور داشتند، از حمایت قطر برخوردار هستند.

روسیه در کنار ایران از مهم‌ترین حامیان بشار اسد به شمار می‌رود. در حالی‌که ترکیه و قطر از یک سو و عربستان و امارات و شماری دیگر از کشورها، از گروه‌های مختلفی از شورشیان سوری حمایت می‌کنند. اما ریاض و متحداتش اخیرا روابط خود با قطر را به‌دلیل اتهام‌هایی مانند «حمایت از تروریسم» و نیز نزدیکی دوحه به تهران قطع کرده‌اند. قطر این اتهام‌ها را رد کرده‌است. روابط عربستان و ترکیه نیز دستخوش تنش‌هایی شده‌است.

از طرف دیگر ترکیه، در کنار ایران و روسیه مذاکراتی را در آستانه انجام داده و توافق‌هایی را نیز برای ایجاد مناطق موسوم به «کاهش تنش» در سوریه انجام داده‌اند.

گزارش‌ها حاکی‌ست از زمان قطع روابط عربستان و متحدانش با قطر، دوحه نیز سطح روابط خود با مسکو را افزایش داده‌است.

دو ماه پیش سفیر قطر در مسکو به خبرگزاری روسی تاس گفته بود کشورش قصد خرید سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ روسیه را دارد و این معامله تسلیحاتی در «مرحله پیشرفته‌ای» قرار دارد. در شهریور سال پیش نیز وزیر خارجه روسیه، در جده، از عربستان سعودی و دیگر متحدان آن خواسته بود از طریق مذاکرات به اختلافات با قطر پایان دهند. ریاض و متحدان آن از زمان قطع رابطه با قطر، اقدامی که حاکی از حرکتی جدی برای انجام گفت‌وگو با دوحه باشد، انجام نداده‌اند.

برپایه گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، آلمان، تاس و اینترفکس|ت.ت|

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG