لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۴۶

مادر طاهر قدیریان: وضع جسمی فرزندم در زندان اوین وخیم است


مادر طاهر قدیریان می‌گوید: فرزندم در زندان به شدت وزن کم کرده است.

مادر طاهر قدیریان، یکی از متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیست روز چهارشنبه ۲۲ اسفند از کاهش وزن و «وخامت» وضعیت جسمی فرزندش در زندان خبر داده است.

به گزارش ایرنا، مادر طاهر قدیریان پس از ملاقات با فرزندش در زندان اوین گفته است: «در ملاقاتی اخیری که با طاهر داشتم وضعیت جسمی خوبی نداشت و به شدت وزن کم کرده بود.»

طاهر قدیریان به همراه سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، عبدالرضا کوهپایه و مراد طاهباز پارسال به اتهام «جاسوسی برای بیگانگان» توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند، اتهامی که وزارت اطلاعات و شورای عالی امنیت ملی ایران آن را رد کرده‌اند، اما قوه قضاییه و سپاه بر آن اصرار دارند.

مادر طاهر قدیریان می‌گوید که فرزندش به بیماری آی بی اس (سندروم روده بزرگ) مبتلا شده و می بایست خارج از زندان معالجه و مداوا شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وکیل فرزندش که در جلسه پنجم دادگاه قاضی اجازه ملاقات را صادر کرده بود موفق به انجام ملاقات شده یا خیر، اظهار داشت: «متاسفانه به رغم گذشت نزدیک به یک ماه از دستور قاضی برای انجام ملاقات هنوز این کار صورت نگرفته و علت آن هم این است که در مراجعه نخست برای انجام ملاقات به او گفته اند کارشناس پرونده حضور ندارد بنابراین امکان ملاقات میسر نیست.»

وی ادامه داد: «در مرتبه دوم هم که پیرو تماس کارشناسان وکیل فرزندم برای انجام ملاقات به زندان مراجعه کرد از وکیل دفترچه وکالت خواستند در حالی که حدود یکسال است که دفترچه های وکالت الکترونیکی شده و چون کارشناسان دفترچه وکالت الکترونیکی را نپذیرفته اند بار دیگر ملاقات صورت نگرفته است و ما همچنان منتظر مساعدت کارشناسان پرونده برای انجام ملاقات هستیم.»

در حالی پنج جلسه از دادگاه این هشت فعال محیط زیستی برگزار شده که در جلسات این دادگاه، وکلای تعیین شده از سوی این فعالان محیط زیست حضور ندارند و تنها سه نفر از وکلای «مورد اعتماد» قوه قضاییه قرار است از آنان دفاع کنند.

در همین حال کاظم حسینی یکی از این وکلا، پیشتر خبر داده بود که ماموران سپاه پاسداران به این وکلا حتی اجازه نمی‌دهند با این فعالان محیط زیست در جلسه دادگاه صحبت کنند.

ایرنا می‌گوید، پرونده فعالان محیط زیستی هشت متهم دارد که دادستان دادگاه انقلاب برای چهار نفر به «اتهام افساد فی الارض»، سه نفر به «اتهام جاسوسی» و یک نفر هم به «اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، کیفرخواست صادر شده است.

طبق این گزارش، اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود که بعد به افساد فی الارض تغییر کرد.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر تاکنون از روند برگزاری دادگاه و محاکمه این فعالان محیط زیست انتقاد کرده‌اند.

در همین زمینه، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی «عمیق» از وضعیت محاکمه این هشت فعال محیط زیست زندانی، از حکومت جمهوری اسلامی خواست، از حقوق قانونی افرادی که زندگی خود را وقف محیط زیست منحصر به فرد کشورشان کرده‌اند، حمایت کند.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG