لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۱۴

قطر: تشدید تحریم‌های ایران به کشورهای مصرف‌کننده نفت آسیب می‌زند


شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی (عکس از آرشیو)

وزیر خارجه قطر روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت گفت عدم تمدید معافیت برخی از کشورها از تحریم‌های نفتی علیه ایران به کشورهای مصرف کننده آسیب می زند.

دولت آمریکا از همه کشورها خواسته است تا از روز ۱۱ اردیبهشت واردات نفت از ایران را قطع کرده و در غیر اینصورت ممکن است براساس این تحریم‌ها مجازات شوند. به این ترتیب یک دوره شش ماهه معافیت از تحریم که به هشت مشتری بزرگ ایران که اکثرا کشورهای آسیایی هستند اجازه می داد در حد محدودی به خرید نفت ادامه دهند، پایان می یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجه قطر در یک کنفرانس خبری در دوحه گفت:«تحریم‌ها نباید تمدید شوند چون به کشورهایی که از نفت ایران استفاده می کنند آسیب خواهد زد. ما معتقد نیستیم که در مورد بحران هایی که فقط و فقط می توانند از راه گفتگو حل و فصل شوند تحریم‌های یکجانبه تاثیرات مثبتی خواهد داشت.»

در سال جاری تحت تاثیر کاهش تولید و صادرات کشورهای عضو اوپک عرضه نفت کاهش و بهای آن افزایش یافته است. دولت آمریکا پس از اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران گفت در همکاری با عربستان سعودی و امارات متحده عربی «عرضه کافی» نفت به بازار جهانی را تضمین خواهد کرد.

قطر یکی از کوچکترین اعضای اوپک، ماه دسامبر از این سازمان خارج شد تا روی حفظ موقعیت خود بعنوان بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی تمرکز کند. این اقدام قطر ضربه‌ای به عربستان سعودی، رهبر عملی اوپک قلمداد شد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در ژوئن ۲۰۱۷ قطر را به حمایت از تروریسم و حکومت ایران متهم کرده و مناسبات دیپلماتیک و تجاری با آن کشور را قطع کردند. اما قطر این اتهامات را رد کرده و می گوید این اقدام تعرض آشکار به استقلال آن کشور است.

وزیر خارجه قطر روز چهارشنبه افزود نشانه‌ای از کاهش این اختلاف دیده نمی شود. او افزود: «متاسفانه ما هنوز شاهد یک دندگی و انکار از سوی کشورهایی هستیم که قطر را تحریم کرده اند. امیدواریم که روزی به منطق بازگشته و در میز مذاکره نارضایتی‌های خود را با ما در میان بگذارند.»

وزیر خارجه قطر در ماه نوامبر نیز گفته بود که این کشور به معامله با ایران که هنگام تحریم از سوی همسایگان عرب به قطر برای تامین نیازهای خود کمک کرده ادامه خواهد داد و برای میانجی گری بین واشنگتن و تهران نیز اعلام آمادگی کرد.

با استفاده از رویترز؛‌ش.ر/ خ

دیدن نظرات (۲۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG