لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۳۸

دادگاه اسفندیار رحیم مشایی برگزار شد؛ مشایی پیراهنش را درآورد


اسفندیار رحیم‌مشایی در جلسه دادگاه- عکس از خبرگزاری میزان

درحالی که خبرگزاری قوه قضائیه از برگزاری دادگاه اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در دوره ریاست‌جمهوری در روز شنبه، ۳ شهریور، خبر داده، وب‌سایت دولت بهار اعلام کرده است که آقای مشایی «با زور» به دادگاه برده شده است.

درهمین حال در فیلمی که از سوی خبرگزاری صدا و سیما از جلسه دادگاه منتشر شده، آقای مشایی با فردی که هویتش مشخص نیست، درگیری لفظی پیدا می کند و پیراهن خود را در می آورد.

خبرگزاری صدا و سیما نوشته است که آقای مشایی قصد «اخلال» در جلسه دادرسی و به تعطیلی کشاندن دادگاه را داشته است.

همچنین فیلم منتشر شده در خبرگزاری صدا و سیما و عکس‌های منتشر شده در سایر خبرگزاری‌های حکایت از آن دارد که آقای مشایی به عمد صورت خود را از قاضی برگردانده و کج نشسته است.

درهمین حال وب‌سایت دولت بهار اعلام کرده است که آقای مشایی «با زور» به دادگاه آورده شده است.

عادل حیدری و علی اصغر حسینی، وکلای مدافع اسفندیار رحیم مشایی نیز اعلام کرده‌اند که در جلسه دادگاه حضور نداشته‌اند.

​اسفندیار رحیم مشایی پیش از این در تماس تلفنی از زندان با محمود احمدی‌نژاد گفته بود که به دلیل «عدم صلاحیت» و «غیر علنی» بودن دادگاه و نخواندن کیفرخواست در جلسه دادگاه شرکت نمی کند.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، روز ۲۹ مرداد در این باره گفته بود: «تصمیم در خصوص علنی یا غیرعلنی بودن جلسات دادگاه بر عهده قاضی رسیدگی‌کننده است، ولی در مشورتی که در این خصوص با ما انجام شد، مقرر شد دادگاه مشایی علنی برگزار شود.»

با این حال تنها دوربین صدا و سیما اجازه حضور در دادگاه را داشته است و خبرگزاری ایسنا نیز خبر داد که به خبرنگاران اجازه حضور در جلسه دادگاه داده نشده است.

همچنین در فیلم منتشر شده در خبرگزاری صدا و سیما نام متهم ردیف دوم این پرونده سانسور شده است.

اسفندیار رحیم‌ مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست‌ جمهوری، روز ۲۴ اسفند ۹۶ پس از آنکه حکم حمید بقایی را در برابر سفارت بریتانیا در تهران آتش زد، بازداشت شد.

منشی دادگاه در جلسه روز شنبه اتهامات آقای مشایی را «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور » و «پیگیری رویکردهای اتاق فکر استکبار جهانی برای نفوذ علیه مسئولان» عنوان کرد.

حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، نیز به اتهام «اختلاس» و «تضییع اموال دولتی» به ۱۵ سال حبس قطعی محکوم شده و از روز ۲۲ اسفندماه ۹۶ در زندان به سر می‌برد.

آقای بقایی چندین بار اعلام کرده که در اعتراض به حکم خود اعتصاب غذا کرده است.

با استفاده از وب‌سایت دولت بهار، خبرگزاری‌‌‌های میزان، صدا و سیما٬ تسنیم و رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.
XS
SM
MD
LG