لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۳۱

مشایی: در دادگاه حاضر نمی‌شوم


با وجود سخنان رئیس دادگستری استان تهران مبنی بر علنی بودن دادگاه اسفندیار رحیم مشایی، او حکم خود را «از پیش تعیین شده» خواند و اعلام کرد که به دلیل علنی نبودن دادگاه و نداشتن فرصت برای خواندن کیفرخواست در دادگاه حاضر نمی‌شود.

به گزارش وب‌سایت دولت بهار، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق، در تماس تلفنی از زندان با آقای احمدی‌نژاد گفت که کیفرخواست به او داده نشده و با وکیلش هم صحبت نکرده است.

وی تاکید کرد که قاضی دادگاه صلاحیت رسیدگی به پرونده او را ندارد و در جلسه دادگاه حاضر نخواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، قرار است اولین جلسه دادگاه اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر سابق رئیس جمهور ایران، روز شنبه در شعبه اول دادگاه انقلاب، به ریاست موسی غضنفرآبادی برگزار شود.

آقای غضنفرآبادی، قاضی دادگاه اسفندیار رحیم مشایی، همچنین رئیس دادگاه انقلاب تهران است.

اتهامات آقای مشایی «تبلیغ علیه نظام» و «تبانی و مشارکت علیه امنیت داخلی و خارجی کشور» اعلام شده است.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، روز ۲۹ مرداد در این باره گفته بود: «تصمیم درخصوص علنی یا غیرعلنی بودن جلسات دادگاه برعهده قاضی رسیدگی‌کننده است، ولی در مشورتی که دراین خصوص با ما انجام شد، مقرر شد دادگاه مشایی علنی برگزار شود.»

با این حال آقای مشایی گفت که قاضی به او اعلام کرده، به دلیل «امنیتی» بودن پرونده، دادگاه «علنی نیست» و «اجازه نمی‌دهیم شما آن جا تبلیغات کنید».

در فایل صوتی تماس تلفنی، محمود احمدی‌نژاد نیز در پاسخ به این سخنان آقای مشایی می‌گوید که «آنها جرات علنی برگزار کردن دادگاه را ندارند و می‌خواهند کلک علنی بزنند، یعنی حرف‌های خودشان را از تلویزیون پخش کنند»، اما بقیه دادگاه را نه.

رئیس جمهور سابق ایران و رئیس دفتر او در گفت‌وگو با یکدیگر تاکید کردند که علنی بودن دادگاه به این معناست که افراد حاضر نیز امکان فیلم‌برداری یا پخش زنده جلسه از جمله در اینستاگرام را داشته باشند.

اسفندیار رحیم مشایی در این تماس تلفنی همچنین گفت که قاضی از هم اکنون «حکمش را صادر کرده است».

به گفته آقای مشایی، قاضی درباره دلیل ادامه بازداشتش نیز به او گفته که در جامعه «التهاب وجود دارد و شما هم به التهاب اضافه می‌کنید».

آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به این سخنان گفت: «این‌ها مخفیانه می‌گیرند و می‌بندند و یک‌طرفه تبلیغات می‌کنند و بعد هم محکوم».

اسفندیار رحیم‌ مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست‌ جمهوری، روز ۲۴ اسفند ۹۶ پس از آنکه حکم حمید بقایی را در برابر سفارت بریتانیا در تهران آتش زد، بازداشت شد.

دفتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، روز دوشنبه، ۱۳ فروردین، مقامات قوه قضائیه را متهم کرده بود که «با زیرپا نهادن همه موازین قانونی و حتی انسانی، قصد جان» حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی را دارند.

محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تلفنی با آقای مشایی همچنین گفت که قصد دارد در مقابل دادگاه آقای مشایی حاضر شود و اعلام کند، این دادگاه «بازی سیاسی است».

با این حال آقای مشایی از آقای احمدی‌نژاد خواست که از این تصمیم خود صرف نظر کند.

حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، نیز به اتهام «اختلاس» و «تضییع اموال دولتی» به ۱۵ سال حبس قطعی محکوم شده و از روز ۲۲ اسفندماه ۹۶ در زندان به سر می‌برد.

آقای بقایی چندین بار اعلام کرده که در اعتراض به حکم خود اعتصاب غذا کرده است.

منابع: وب‌سایت دولت بهار، خبرگزاری‌‌‌های فارس و تسنیم و رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.

دیدن نظرات (۴۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG