لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۵۵

وزارت اطلاعات ایران از بازداشت «۱۳ نفر از عناصر داعش» در کردستان خبر داد


وزارت اطلاعات ایران روز پنجشنبه دوم اسفند ماه اعلام کرده است، ۱۳ تن از «عناصر» وابسته به گروه حکومت اسلامی، داعش، که قصد عملیات نظامی داشتند در کردستان بازداشت شده‌اند.

به گزارش ایلنا، وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کرده است، افراد بازداشت شده در قالب دو تیم «تروریستی قصد بمب‌گذاری و کشتار مردم و ترور برخی روحانیون اهل سنت کشور را داشتند» که توسط نیروهای وزارت اطلاعات در استان کردستان شناسایی و دستگیر شدند.

این بیانیه اضافه کرده است:«برخی از این افراد در خارج از کشور آموزش نظامی دیده و با هدایت یکی از سرکردگان عملیات نظامی داعش به دنبال اقدام تروریستی بودند.»

​وزارت اطلاعات می‌گوید، ازافراد بازداشت شده «بمب‌های کنترل از راه دور و اسلحه و مهمات کشف» شده است.

وزارت اطلاعات ایران توضیح بیشتری در خصوص هویت افراد بازداشت شده ارائه نکرده است.

از زمان عملیات گروه حکومت اسلامی در تهران که روز ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ با حمله به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت‌الله خمینی صورت گرفت، نهادهای امنیتی ایران از بازداشت ده‌ها نفر از اعضای گروه داعش در شهرهای مختلف ایران خبر داده‌اند.

اخبار مربوط به بازداشت این افراد در حالی اعلام می‌شود که تاکنون هیچ جزئیاتی درباره هویت و سرنوشت آنها منتشر نشده است.

در حملات به مجلس و آرامگاه روح‌الله خمینی جمعاً ۱۷ نفر کشته و ۵۲ نفر مجروح شدند و مهاجمان نیز به قتل رسیدند.

رسانه‌های ایران در آن زمان از سریاس صادقی به عنوان یکی از عوامل حمله به مجلس در تهران یاد کرده بودند.

وب‌سایت حزب «دموکرات کردستان» که خالد عزیزی دبیر کل آن است در سال ۹۳ از سریاس صادقی به عنوان فردی نام برده بود که در پاوه در کردستان ایران، گروه حکومت اسلامی (داعش) را تبلیغ می کرد.

در همین زمینه، کار‌شناسان وزارت کشور در بهمن سال ۱۳۹۴ هشدار داده بودند که جریان‌های هوادار گروه حکومت اسلامی (داعش) در مناطق کردنشین ایران در حال «یارگیری» هستند.

در این گزارش آمده بود، با آنکه مناسبات فرهنگی٬ اجتماعی و اقتصادی جامعه کردهای اهل سنت ایران در مقایسه با دیگر اقوام ایرانی٬ «اتفاقا» مهیای پذیرش اندیشه سَلَفی نیست٬ اما در سال‌های اخیر جریان هوادار داعش٬ «با تلاش هر چه بیشتر» در تمامی مناطق کردنشین ایران به فعالیت پرداخته و دیگر در این مناطق اندیشه‌ای «وارداتی و بیگانه» نیست.

کار‌شناسان وزارت کشور ایران با اشاره به اینکه در همه مناطق کردنشین کشور از ارومیه تا پاوه٬ فعالیت‌های «غیرتشکیلاتی» جریان سلفی قابل مشاهده است٬ نسبت به تبلیغ و فراگیری اندیشه‌های سلفی از سوی «ده‌ها تن از روحانیون سر‌شناس و طلبه‌های جوان» در این مناطق هشدار داده‌ بودند.

با استفاده از گزارش ایلنا و رادیو فردا؛خ

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG