لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۰

یادداشت جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا درباره «اف‌بی‌آی» منتشر شد


ساختمان اف‌بی‌آی در واشینگتن.

جمهوریخواهان در کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه، ۱۳ بهمن،با موافقت دونالد ترامپ یادداشتی را منتشر کردند که پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، را به سیاسی‌کاری و سوء استفاده از قدرت در پرونده مداخله روسیه در انتخابات، متهم می کند.

به گزارش رادیو اروپای آزاد، در این یادداشت چهار صفحه‌ای «اف‌بی‌آی» و وزارت دادگستری آمریکا متهم شده اند به هنگام شنود و زیر نظر گرفتن کارتر پیج، یکی از اعضای ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، مقرارات را زیر پا گذاشته اند.

کمیته امور اطلاعات مجلس نمایندگان که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت را در اختیار دارند پیشتر به لغو طبقه‌بندی محرمانه این یادداشت رای داده بود. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، نیز تا روز جمعه مهلت داشت که مانع انتشار این گزارش شود.

دونالد ترامپ روز جمعه ضمن متهم کردن «اف بی ای» و وزارت دادگستری به سیاسی‌کاری در پرونده تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری، گفت این یادداشت منتشر می شود.

اکنون بخش هایی از این یادداشت از حالت محرمانه خارج شده و در اختیار عموم قرار گرفته است.

این یادداشت تاکید کرده است که نتایج تحقیقات نگرانی‌هایی در خصوص قانونی و مشروع بودن اقدامات «اف بی ای» و وزارت دادگستری مطرح می کنند و نقض رویه های قانونی را نشان می دهند.

طبق این یادداشت «اف‌بی‌آی» با استناد به یک گزارش ثابت نشده مجوز شنود از کارتر پیج را دریافت کرده است.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این یادداشت نگرانی‌های جدی در خصوص تصمیمات در سطح بالای وزارت دادگستری و «اف‌بی‌آی» مطرح می کند.

این در حالی است که دمکرات ها در کنگره آمریکا نسبت به اقدام احتمالی دونالد ترامپ برای دستاویز قرار دادن این یادداشت جهت برکناری رابرت مولر، مستشار پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶،هشدار دادند.

همچنین دمکرات ها در کنگره آمریکا نیز گفته اند که احتمالا آنها هم یادداشت خود در این زمینه را منتشر خواهند کرد.

با این حال، کاخ سفید در بیانیه خود تصریح کرده است: دولت آماده است تا با همکاری کنگره برای تسهیل انتشار بخش های بیشتری از این یادداشت مطابق با استانداردها و با در نظر گرفتن حفظ اطلاعات و منابع، همکاری کند.

این یادداشت توسط جمهوریخواهان در کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا و با هدایت دوین نونز، رئیس این کمیته، تهیه شده است.

این یادداشت همچنین تصریح کرده است که « اف‌بی‌آی» تحقیقات خود درباره کارتر پیج را بر مبنای گزارشی قرار داد که از سوی رقبای سیاسی دونالد ترامپ، یعنی ستاد هیلاری کلینتون و حزب دمکرات تهیه شده بود.

گفته می شود که این گزارش مناقشه برانگیز را یک مامور اطلاعاتی سابق بریتانیا با هزینه ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون و حزب دمکرات تهیه کرده است.

شماری از نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیشتر اعلام کرده بودند که روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده دخالت کرده و با هک و تبلیغات دروغین، سعی کرده که نتیجه انتخابات را به نفع دونالد ترامپ تغییر دهد. روسیه این اتهام‌ها را رد کرده است.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG